Okrasné trávy a stálezelené rostliny, které potěší i v zimě

Zahradu, která bude zajímavá během sezóny, není těžké vytvořit. Při jejím plánování, bychom ale měli myslet i na to, aby dělala radost i v zimě. Není to nesplnitelný úkol. Díky stálezeleným dřevinám a okrasným trávám do zahrady pozvete nejen krásné barvy, ale také zajímavé textury, které oceníte zvláště při první námraze a sněhové nadílce.

Okrasné trávy a stálezelené rostliny, které potěší i v zimě
Okrasné trávy a stálezelené rostliny, které potěší i v zimě (Zdroj: shutterstock.com)

Skutečně dobře naplánovanou zahradu mimo jiné poznáme také podle toho, že je na co se dívat i během zimy. Právě toto období může totiž i v zahradní kompozici působit fádně.

Zahradní architekti si toho jsou ovšem vědomí a při tvorbě zahrad efektních během celého roku rádi používají také stálezelené dřeviny a okrasné trávy. Během zimy na těchto rostlinách oceníte jejich zajímavé barvy, ale také textury, které skvěle vyniknou při námraze nebo sněhové nadílce.

Jak pracovat s neopadavými druhy

Stálezelené rostliny jsou zajímavé hlavně tím, že do zahrady vnáší zajímavou barevnost i v době, kdy v přírodě převažují hlavně šedé tóny. U některých dřevin oceníte také jejich měnící se zbarvení listů nebo jehlic, které tím pádem připraví opravdu netradiční podívanou plnou barev.

Za zmínku určitě stojí například jehličnatá mikrobiota křižmovstřícná (Microbiota decussata). Tento jinak sytě zelený jehličnan přebarvuje jehlice při poklesu teplot do bronzové barvy. Podobně se chová i borovice kleč (Pinus mugo) v kultivaru Winter Gold. V tomto případě se ovšem zelené jehlice přebarví do zlatých tónů.

Barevný kabát také oblékne stálezelený brslen Fortunův (Euonymus fortunei) kultivaru Emerald´n Gold. Zlatě panašované listy dostanou již v listopadu nádech do sytě růžové barvy.

Aby to ovšem nevypadalo příliš jednoduše, i použití stálezelených rostlin má své hranice. Zmíněné rostliny jsou sice během roku proměnlivé, ale jedná se o výjimky. Většina neopadavých rostlin je během roku téměř neměnná a může tak působit poměrně strnule. Proto je považujte spíše za zajímavý doplněk a nikoli za dominantní součást celé kompozice.

Stálezelenými rostlinami vytvoříte například zajímavé tvarované stěny, které umožňují vyniknout jiným prvkům v zahradě. Zajímavě bude také působit solitérní výsadba v trávníku nebo menší skupinka, kterou ale doplní rostliny i s jiným typem působnosti.

Okrasné trávy a stálezelené rostliny, které potěší i v zimě
Okrasné trávy a stálezelené rostliny, které potěší i v zimě (Zdroj: shutterstock.com)

Okrasné trávy opět na scéně

Některé okrasné trávy jsou stálezelené, ale většina u nás běžně pěstovaných trav přebarvuje již na podzim do okrových tónů. Doménou trav tedy nebude pouze jejich zbarvení, ale spíše jejich zajímavá struktura. Jemné listy trav jsou totiž nejkrásnější hlavně ve chvíli, kdy na nich vykreslí třpytivou podívanou mráz.

Abyste se této nevšední krásy dočkali, je třeba listy neodstranit již při podzimním úklidu, což některé pečlivé zahrádkáře zvláště láká. Čas řezu přijde až v předjaří, kdy začínají rašit již nové listy.

U vzrůstných druhů dosahujících výšky i několika metrů ovšem počítejte s rozklesáváním, proto rostliny již na podzim svažte zahradnických drátkem nebo přírodním provázkem.

Okrasné trávy a stálezelené rostliny, které potěší i v zimě
Okrasné trávy a stálezelené rostliny, které potěší i v zimě (Zdroj: shutterstock.com)

Okrasné trávy, které jsou krásné i v zimě

Deschampsia caespitosa – metlice trsnatá – tento druh je dostupný v mnoha kultivarech lišících se výškou i zbarvením. Má velmi zajímavou a vzdušnou strukturu. Perfektně se hodí například do prérijních trvalkových záhonů.

Pennisetum alopecuroides – dochan psárkovitý – poměrně mohutný trsnatý druh, na němž oceníme hlavně jemná květenství, která na sebe strhávají veškerou pozornost. Dochan si poradí i s letním přísuškem. Je dostupný v kultivarech dorůstajících výšky od dvaceti centimetrů, ale některé kultivary překvapí i mohutným vzrůstem přes jeden metr.

Miscanthus sinensis – ozdobnice čínská – silně prošlechtěný druh dorůstající výšky pod jeden metr až do výšky více jak tři metry. Barevná škála se pohybuje od sytě zelené, přes žlutě proužkovanou až po načervenalou. Vysoké kultivary je třeba na zimu svazovat, aby se rostlina pod sněhovou peřinou neroklesávala.

Hakonechloa macra – rákosík japonský – tráva známá pod názvem lalang vyžaduje vlhčí půdu dobře zásobenou živinami ve stínu nebo polostínu. Vytváří zajímavé, mírně poléhající porosty s dobrou půdopokryvnou schopností.

Stálezelené dřeviny, které potěší i v zimě

Buxus sempervirens – zimostráz vždyzelený – tento neopadavý listnáč se perfektně tvaruje. Díky pomalému růstu se hodí také do trvalkových záhonů nebo na tvorbu nízkých okrasných plůtků kolem záhonů. V posledních letech je ovšem během léta v několika vlnách napadán žravými housenkami, proto je třeba hlídat jejich výskyt a včas použít vhodný insekticid.

Taxus baccata – tis červený – jehličnan dostupný v mnoha kultivarech, které se liší výškou, šířkou a zbarvením jehlic. Některé kultivary jsou navíc sterilní, což znamená, že nevytváří plody s jedovatými semeny, což oceníte zvláště tehdy, pokud máte malé děti. Perfektně snáší tvarování.

Pyracantha coccinea – hlohyně šarlatová – tento stálezelený keř vytváří během léta barevné plody, které drží na větvích dlouho do zimy. Jejich barevná škála se pohybuje od žluté, přes oranžovou až po korálově červenou. Silné trny sice příliš neoceníte při tvarovacím řezu, ale uplatňují se co by přírodní ochrana zahrady proti divoké zvěři, která si průlez tímto živým plotem opravdu rozmyslí.

Euonymus fortunei – brslen Fortunův – nízký poléhavý keř dostupný v mnoha kultivarech. Ty se liší tvarem listů, ale i jejich zbarvením. Výjimkou nejsou kultivary v tmavě či světle zelené, ale zvláště oblíbené jsou hlavně žlutě nebo bíle panašované odrůdy. Některé dokonce přebarvují své listy v zimním období do růžových tónů.

Microbiota decusstata – mikrobiota křižmovstřícná – půdopokryvný jehličnan má sice během sezony poměrně nenápadné zbarvení, na podzim se ovšem přebarví do bronzova.

Pinus mugo – borovice kleč – širokou veřejností oblíbené jehličnany s pomalým růstem. Ideální pro zpevnění svahu, vhodné na slunce i do polostínu.

Publikováno: 12.11.2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování hosty a její odrůdy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování hosty a její odrůdy

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny.

Jehličnany v našich zahrádkách

Pan Halama představuje různé druhy jehličnanů a radí, jak se správně pěstují.

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Co nám dělá parádu v zahradě na podzim

Jak vypadá zahrada na podzim?

Rododendrony a azalky

Povídání o rododendronech a azalkách, křížení a šlechtění, představení různých kultivarů.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.