Jak založit kopretinovou louku

Možná máte v oblibě některou z konkrétních travních směsí, kterou pravidelně kupujete, abyste s ní obnovili anebo založili nový kus trávníku na vaší zahradě. Proč ale pro tentokrát nezkusit něco jiného? Co byste řekli třeba na kopretinovou louku na své vlastní zahradě. Kdysi běžné luční květiny se z přírody kvapem vytrácejí, a tak založení kopretinové louky může být vaši osobním přiblížením se přírodě.

Jak založit kopretinovou louku
Jak založit kopretinovou louku (Zdroj: shutterstock.com)

Je třeba dodržet důležité požadavky na péči

Založení kopretinové louky u vás na zahradě jistě uvítají i vaši sousedé anebo přátelé, kteří k vám na zahradu zavítají. Bezpochyby budou obdivovat nejen vaše dílo, ale i krásu zajímavých barevně kvetoucích rostlin. Aby taková kvetoucí kopretinová louka opravdu splňovala vaše očekávání, je třeba dodržet několik zásadních požadavků, a to již při péči o půdu až po závěrečný počet kosení v průběhu sezóny.

Co je to kopretinová louka

Kopretinová louka je společenstvím lučních květin, bylin a trav, které můžeme zakládat nejen na svých zahradách, ale i na veřejných prostranstvích či v parcích. Kopretinovou loukou zajistíme nejen sobě krásný výhled, kterým se budeme moct kochat celé léto, ale jejím výsevem pomůžeme vytvořit také pastvu pro luční hmyz a velké množství krásných motýlů.

Jak založit kopretinovou louku
Jak založit kopretinovou louku (Zdroj: shutterstock.com)

Příprava pozemku před výsevem

Kopretinovou nebo jakoukoli jinou louku nelze založit do stávajícího trávníku. Vždy je třeba mít zahradnicky připravenou půdu. Zeminu prokypříme až do hloubky 100 až 150 mm.  Nezapomeneme z půdy odstranit kameny a veškeré organické zbytky. Následně půdu na pozemku urovnáme a připravíme ji k výsevu.

Důležité je půdu ani později vzniklou louku nehnojit. Hnojením bychom jen podpořili růst širokolistých nitrofilních rostlin, mezi něž počítáme například šťovík, rdesno, mochnu anebo kopřivy. Tyto rostliny by svým vzrůstem potlačily travní společenství i společenství lučních květin a bylin. Půdu před výsevem rovněž neošetřujeme žádnými herbicidy. V prvním roce po založení louka prochází takzvaným plevelným stádiem.

Jak na samotný výsev

Do dostatečně připravené půdy vysejeme travní směs. Výsev můžeme provést ručně anebo secím strojkem, kdy použijeme dávku přibližně 10 až 15 g /m2. Poté vyséváme směs semen lučních rostlin. Použijeme dávku 1 – 1,5 g osiva/m2.  Následně hráběmi zapravíme osivo do půdy, nejlépe do hloubky 1 až 2 mm. Pak použijeme na utužení pozemku zahradní válec.

Osetou plochu je třeba udržovat neustále vlhkou. První sečení se doporučuje, jakmile výška porostu dosáhne 20 cm. Použijeme k tomu nejlépe kosu, nebo žací nůž, případně srp. Louku zakrátíme na výšku 5 – 7 cm. Louka rozkvétá až druhým rokem po založení. To už ji sekáme jen 1 x – 3 x ročně, a to prvně poté, co v červnu odkvetou kopretiny.

Na letošní výsev není zdaleka pozdě

Vzhledem k tomu, že výsev můžete provádět od dubna až do konce září, nic jste letos nezmeškali. Pokud se chystáte na výsev v letních měsících, počítejte s tím, že letní výsevy vždy vyžadují častější závlahu. Vzešlé travní semeno nesmí zaschnout.

Jak založit kopretinovou louku
Jak založit kopretinovou louku (Zdroj: shutterstock.com)

Jak často louku kosit

Chcete-li, aby vám vaše květinová louka kvetla po celé léto, část louky posekejte co nejdříve. To znamená již na začátku květu. Během 5 týdnů louka znovu rozkvete. Je to způsob, jak se neustále radovat z krásy lučních květů a přitom ještě umožnit pastvu motýlům i lučnímu hmyzu.

Hotové travní směsi

Ve specializovaných prodejnách je ke koupi již hotová travní směs s názvem Kopretinová louka, kterou můžete využít. Obsahuje 21 druhů lučních bylin a květin. Hlavní složkou jsou zde pochopitelně kopretiny, ale i chrpy.

 

Publikováno: 09.09.2021, Autor: 9.9.2021 5:00| autor: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.