Péče o růže během celého roku

Královna květin si své prvenství vydobyla nejen díky překrásným květům, ale také kvůli nepřekonatelné vůni, která růžová keře zahalí na celé léto. Aby ovšem tyto rostliny fungovaly a prospívaly podle našich představ, je třeba jim věnovat během celého roku dostatek pozornosti. Zatímco hlavní řez vás bude čekat na jaře nebo v předjaří, občas budete muset vzít nůžky do ruky i během léta. V tomto období vás na růžích navíc mohou potrápit i různé choroby a škůdci, se kterými je třeba začít bojovat zavčasu.

Péče o růže během celého roku
Péče o růže během celého roku (Zdroj: shutterstock.com)

Jak už to tak bývá, na zahradě není nic bez práce. U růží to platí dvojnásobně, protože tyto krásné keře prostě a jednoduše vyžadují naši pozornost. Pravdou je, že dokáží přežít i bez údržby, ale brzy to poznáte na jejich vzhledu.

Růžové keře totiž bez pravidelného řezu rychle stárnou. Korunka se zahušťuje starým dřevem, které nepůsobí zrovna vzhledně.

Pokud růžím nebudete odstraňovat odkvetlé květy, dostanou se do stadia tvorby šípků, které jsou sice pro tyto rostliny přirozené, ale keře na jejich tvorbu vyžadují poměrně dost energie.

Stejně tak se na kvalitě i zdravotním stavu růží podepíše absence hnojení i zálivky. Pokud chcete své růže udržet v dobré kondici, bude nutné jim během roku dopřát pravidelnou péči. Tyto krásné keře jsou totiž navíc ještě náchylné na různé choroby a škůdce.

r-e-se-perfektn-hod-do-trvalkov-ch-z-hon-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jaro a předjaří

V tomto období se zanedbání péče opravdu moc nevyplácí, protože právě tehdy se provádí poměrně radikální řez. Pokud byste ho vynechali, keře by byly přerostlé a zahuštěné starým dřevem, které je často zdrojem chorob a škůdců. Každoročně prováděným řezem naopak růže zmladíte, takže pak během léta bohatě kvetou.

Charakter řezu se odvíjí od typu růže. U keřových a pnoucích růží se zasahuje do struktury poměrně hluboko, aby se podpořila tvorba mladých výhonů. Řežeme vždy několik milimetrů nad očkem, které směřuje směrem ven z keře. Tím docílíme pravidelného rozložení výhonů do prostoru, keř se tedy pak zbytečně nezahušťuje. Na jaře také proveďte první hnojení hnojivem určeným pro růže.

Léto

Ani v létě práce nekončí, ačkoliv byste se jistě už jen chtěli kochat krásnými květy. U popínavých růží vyvazujte nové bujné výhony, některé lze zkrátit asi na třetinu výšky, aby se zpevnily a rozvětvily. U velkokvětých odrůd odstraňujte odkvetlé květy. Dále nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení.

V létě také nastává čas na kontrolu zdravotního stavu. Na růžích se může objevit padlí či jiná houbová choroba, ale stejně tak obtížné mohou svilušky nebo mšice. Pokud nechcete růže ošetřovat běžně dostupnými syntetickými přípravky, můžete využít přípravky biologické ochrany nebo bylinné jíchy, které jsou po zředění účinné například na padlí.

r-e-z-stanou-v-dobr-kondici-jen-v-p-pad-ka-doro-n-prov-d-n-ho-ezu-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Podzim a zima

V tomto období odstraňujte spíše odkvetlé květy, pokud jste tak již neučinili. Růže nakopčete kompostem a chvojím, aby během zimy nenamrzly.

Co vás bude během roku čekat:

  • jarní či předjarní řez
  • letní odstraňování odkvetlých květů u velkokvětých odrůd
  • letní redukce bujných výhonů u popínavých růží
  • zálivka během sucha
  • hnojení speciálním hnojivem na růže, v ekologické zahradě poslouží jíchy
  • v létě je nutné hlídat výskyt chorob a škůdců

Foto: Lucie Peukertová, shutterstock.com

Publikováno: 27.07.2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování dužnoplodé růže

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování dužnoplodé růže není složité. Zkuste si ji zasadit také. Šípky pak můžete využít třeba na přípravu šípkové marmelády.

Jarní péče o růže

Jarní péče o růže

Jak odzimovat růže

Když končí zima, musíte růži sestřihnout, abyste keř zkrátili a on dobře kvetl. Další velmi podstatnou částí je odzimování. Zjistíte, jak správně provést zmrazovací řez.

Nyní je nejlepší čas na ošetření růží! Dopřejte jim požadovanou péči a těšte se na plný keř květů

Správné ošetření růží zajistí jejich vitalitu a krásné květenství. Nezapomeňte keře ochránit také před škůdci.

Péče o růže a traviny na podzim

Jak si poradit s růžemi a travinami na podzim?

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.