Atmosféra zahrady a jak na ni

Všimli jste si, že se jinak cítíte na zahradě založené před několika desetiletími a úplně jiné pocity (nebo spíš žádné) vás dostihnou na zahradě založené předloni? Tomu se říká atmosféra zahrady. Bohužel, mnohé moderní šité horkou jehlou bez hlubšího rozmyslu či zkušenosti, ji postrádají. Jak tedy vytvořit zahradu s atmosférou?

Atmosféra zahrady a jak na ni
Atmosféra zahrady a jak na ni (Zdroj: shutterstock.com)

Za rok postavíme dům a za další už musí být kolem něho zapojená zahrada. Není to nemožné a taková zahrada může být i líbivá, bohužel jsou tyto rychlé realizace často vykoupeny prázdnotou. Hezké na pohled ale bez duše. Zahrada potřebuje čas, zkušenosti a jakkoli to bude znít klišovitě i láskou a péči.

Staré zámecké zahrady se vyvíjely po staletí, a i když dnes mnohdy trpí nedostatkem péče, kterou by si zasloužily, i přesto se sem rádi vracíme, protože je nám tu dobře. Tyto zahrady vznikaly pod taktovkou zkušených zahradních architektů a zahradníků, kteří věděli, jak zahradě vtisknout přidanou hodnotu. Pokud bychom k tvorbě zahrad vždy přistupovali pouze s vidinou rychlé realizace, která bude pokud možno i levná, nikdy se atraktivní atmosféry v zahradě nedočkáme. Vše má svůj čas. Ovšem některými prvky můžeme atmosféru vytvořit i během krátké chvíle. Stačí se nad daným prostorem zamyslet a představit si, co by mu slušelo a sedělo.

atmosf-ra-m-e-m-t-mnoho-podob.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak na minimalistickou zahradu?

Minimalistické zahrady bývají opravdu jednoduché. Jejich plocha nebývá zahlcena nadměrným množstvím rostlin, výsadeb ani zahradních staveb. Prostor volně dýchá. Ale aby tato „vzdušnost“ a jednoduchost nepůsobila až fádně, mnohdy se zde setkáte i s uměleckým dílem, které ovšem prostoru dodává atmosféru, díky níž si zahradu i přes její jednoduchost prostě zapamatujete.

Atmosféru zahrady tedy mohou tvořit i různé sochy, obrazy či jiné prvky. V každém případě by měly respektovat charakter zahrady, její velikost, barevnost i samotného majitele. V českém prostředí se bohužel často setkáme spíše s kýčem než s uměleckým dílem. Atmosféru v žádném případě pozitivně nedotvoří sériově vyráběné keramické dekorace, které jsou českým majitelům zahrad nabízeny v supermarketech. I zde platí, že méně je někdy více.

um-leck-prvky-mohou-zahradu-zna-n-pozvednout.jpg

Zdroj: archiv redakce

Barvy jsou důležité

Barvy zmůžou mnoho a to nejen v interiéru, ale také v zahradě.  Všimli jste, jak úchvatně dokáží působit zahrady tvořené pod heslem tón v tónu? V České republice se můžete setkat i se zahradou, která kvete pouze v bílé barvě. Možná vám to přijde nudné, ale efekt zahrady je zcela jiný. Působí uvolněným a přírodním dojmem, nic vás neruší a vy se zde můžete v klidu zasnít.

Podobně na vás budou působit i zahrady v modrých, růžových a fialových barvách. Ano, i barva tedy může rozhodnout o atmosféře zahrady. Pestré barvy naopak navodí veselou a hravou náladu, což atmosféru nemusí rozhodně rušit. Naopak to může být hlavní cíl naší zahrady.

voda-je-nejen-zrcadlo-va-zahrady-ale-dok-e-ka-d-prostor-o-ivit-specifickou-n-ladou.jpg

Zdroj: archiv redakce

Kouzelná voda

Voda v sobě má magickou moc a může to být právě ona, která dá zahradě „to“  něco navíc. Odjakživa skrývá hned několik důvodů, proč do zahrady určitě patří, a to v různých podobách. Klidná vodní hladina v sobě zrcadlí okolní vegetaci. S její pomocí lze prostor zahrady dokonce i zvětšit. Tekoucí voda zase prostor probarvuje různými tóny a zvuky, působí příjemně dynamicky a může dokonce i zakrýt negativní zvuky z okolí. Voda tedy dotváří celkovou atmosféru.

Dávejte si ovšem pozor, i zde byste měli být opatrní s pojetím vodního prvku. Okrasné jezírko raději svěřte do rukou odborné firmě, která ho navrhne a potom také zrealizuje. V současné době jsou poměrně oblíbené dřevěné mostky či lávky asijského stylu, které ovšem atmosféru zahrady mohou obrátit zcela opačným směrem. Voda působí atraktivně v jednoduché formě, nesnažte se ji skrýt za u nás nepůvodní prvky, které na sebe budou strhávat veškerou pozornost.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 13.07.2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Japonská zahrada - co v ní nesmí chybět

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o japonské zahradě, co v ní musí být a co v ní nesmí chybět.

Japonská zahrada

Vysněná japonská zahrada

Zahrada s využitím dřevin

Nápad, jak lze upravit zahradu s velkým množstvím dřevin a kamenných prvků

Pěstování okrasných travin

Pěstování okrasných travin

Malebná roubenka

Roubenky mají v dnešní době kouzlo samoty a klidu venkova. Do jedné malebné roubenky provoněnou historií jsme se podívali na návštěvě u paní Miroslavi Kotalíkové.

Příprava růží na zimu

Růže vytvářejí na zahradě neopakovatelnou atmosféru celé léto až do podzimu. Před zimou se o ně musíme postarat.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.