Co v zahradě nikdy nelámat přes koleno

Milujete středomořský styl zahrady a při tom se váš pozemek nadchází v podhůří a je plný typicky českých vzrostlých listnáčů? V takových podmínkách se bude středomořským teplomilným rostlinám dařit jen málo a za vynaložení velké námahy i prostředků. Stejně to nebude ono. Možná byste se měli přestat snažit ohýbat přírodu svým představám, ale přizpůsobit se jí a vybudovat zahradu, které se bude dařit v přirozených podmínkám.

Co v zahradě nikdy nelámat přes koleno
Co v zahradě nikdy nelámat přes koleno (Zdroj: shutterstock.com)

Někdy zapomínáme, že příroda je mnohem silnější než naše „neomezené“ prostředky. Měli bychom se učit ji respektovat a ne se snažit „poroučet větru i dešti“.

Na každé zahradě se jistě najde nějaké to místo, se kterým máme určité plány, jenže to má háček. Mělká půda nedovoluje pěstování zeleniny, stín se zase příliš nepřátelí s některými okrasnými rostlinami a na některé typy výsadeb zase nevystačíme se svými znalostmi a časovými možnostmi, které se promítají do údržby. Co bychom tedy určitě neměli lámat přes koleno?

na-pln-slunce-a-do-sucha-vyb-rejte-pouze-odoln-rostliny-jinak-na-z-livku-spot-ebujete-velk-mno-stv-vody.jpg

Zdroj: archiv redakce

Přiznejte si své možnosti

Sníte o krásné rozkvetlé zahradě, zeleninových záhonech plných plodů zralých ke sklizni nebo třeba o pečlivě udržovaném trávníku, jehož péči chcete zvládnout sami? Položte si otázku – mám na to všechno dostatek času a zvládnu to i po teoretické stránce?

Okrasná i užitková zahrada vyžadují pravidelnou péči. Té je třeba se v optimálním případě věnovat každý týden, v případě intenzivně udržovaného trávníku budete muset vyjet se sekačkou třeba i dvakrát týdně. Ze začátku vás to samozřejmě bude bavit, plody práce budou viditelné velmi rychle, jenže pokud nejste rození zahradníci, kteří trávili péčí o zahradu hodně času již v dětství, může se prostě stát, že vás to časem přestane bavit. Co si budeme povídat, čas strávený při pletí, seči trávníku nebo při rytí zahrady byste mohli využít i jiným způsobem.

Zamyslete se tedy nad tím, jestli jste schopni se o zahradu intenzivně starat delší dobu a zda to tak myslíte vážně. Pokud si svou výdrží nejste jisti, raději to nelámejte přes koleno a založte zahradu vyžadující mnohem méně vaší pozornosti.

Respektujte stanoviště

Zamilovali jste se do pestře kvetoucích trvalkových záhonů s okrasnými trávami, jenže vám polovinu zahrady zastiňují vzrostlé stromy na sousedním pozemku? Možná budete muset své plány změnit a zvolit takový typ výsadeb, který si s podmínkami poradí. Se světelnými podmínkami většinou nelze nic rozumného udělat. Vzrostlé stromy lze samozřejmě ve vhodnou roční dobu pokácet, je to ovšem rozumné rozhodnutí? Raději výběr rostlin podřiďte současnému stavu a nehrňte se do extrémního řešení, při kterém budou doslova „padat hlavy“ okolních stromů.

sv-teln-podm-nky-tolerujte-a-v-b-r-rostlin-jim-zcela-pod-i-te.jpg

Zdroj: archiv redakce

S půdními podmínkami lze do určité míry provádět zázraky. Pro zvýšení úrodnosti lze zarýpat hnůj nebo kompost, pro úpravu půdní reakce je třeba připadat vápenec nebo kyselou rašelinu. Pokud je ovšem půda zamokřená, pak bude vhodné raději zvolit rostliny snášející vysokou hladinu podzemní vody nebo vodu stagnující na povrchu. Instalace drenáží je opět možná, ale časově i finančně náročná.

Stejně tak se nevrhejte do zbytečného boje s nedostatkem prostoru. Tento efekt se týká především výběru stromů. Pokud vlastníte malý pozemek, určitě na něm jen těžko najdete dostatek prostoru pro širokokorunné stromy. Rozhodně je nevysazujte na hranici pozemku, kde by váš úmysl nemusel potěšit souseda. Mladé stromy na začátku působí nevinně, jak ale budou vypadat třeba za deset let? Nezastíní i sousedovu zahradu?

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 08.07.2021, Autor: 8.7.2021 4:00| autor: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.