Jak si pořídit solární elektrárnu na chalupě, nebo do obytného vozu?

Jak by se vám líbilo nemuset platit na chalupě za elektřinu, nebo mít v obytném voze vždy dostatečné zásoby elektřiny?

Jak si pořídit solární elektrárnu na chalupě, nebo do obytného vozu?
Jak si pořídit solární elektrárnu na chalupě, nebo do obytného vozu? (Zdroj: Kalkulator.cz)

To vše vám zajistí malá solární elektrárna, díky které se můžete zbavit závislosti na rozvodech elektřiny. Ty navíc často v rámci rekreačních objektů ani neexistují. Můžete tak bez problémů napájet zahradní domek, altánek, nebo třeba hudební aparaturu. Zároveň jde o dobrý prostředek napájení v obytném autě či karavanu. Solární elektrárna doplněná o baterie si pak může na sebe docela dobře vydělat. Cena elektřiny je přitom v poslední době horkým tématem: „Ceny elektřiny se zvyšují, proto je jistě výhodné, pokud se můžete elektřinou zásobovat sami,“ upozorňuje Jan Zábrodský z Kalkulátor.cz, která srovnává ceny elektřiny na trhu.

Malý výkon není vůbec překážkou

Malým fotovoltaickým elektrárnám stačí malý výkon, například jen jeden nebo několik solárních panelů. Menší fotovoltaické instalace většinou pracují s výkonem okolo 500-1000W, je však možné pořídit i solární elektrárny na chatu a chalupu s výkonem několik kW. I Výkon do 100 Wattů vám však v létě v klidu vystačí na běžný provoz.

Kam umístit solární panely

Pokud chcete nejlépe využít výhod malé FVE (fotovoltaické elektrárny), umístěte je na jižní stranu bez zastínění objektem. Podle počtu a velikosti panelů se pak umístí konstrukce nosiče i samotné panely. Vzhledem k stále klesajícím cenám panelů počítejte s případným rozšířením elektrárny.

Jak si zvolit spotřebiče k vaší solární elektrárně

Kalkulator.cz vám poradí i s tím, jaké spotřebiče je vhodné k FVE kombinovat aby nedošlo k výrazné zátěži systému a případným výpadkům proudu. „Nic nezkazíte pokud FVE zkombinujete s dalším zdrojem- třeba elektrocentrálou. Ty nejsou nijak drahé a většinou běží na propan-butan, benzín či naftu. Pokud používáte spotřebiče s vyšším výkonem, tak záložní zdroj určitě využijete. Každopádně je lepší kupovat přístroje s nižší energetickou náročností- ideálně třídu A+.“ Pokud vlastníte například rychlovarnou konvici, její příkon by měl být ideálně nanejvýš 700 Wattů. Zároveň byste měli být připraveni na to, že fotovoltaika na chatě neutáhne více spotřebičů najednou. Platí také, že součet spotřeb nesmí překročit maximální výkon FVE měniče.

Baterie pro solární systém na chatu, chalupu

K správnému zapojení FVE nesmíme zapomenout na baterie. Pokud uvažujete nad tím, že pořídíte sadu běžných autobaterií, tak tento nápad zase rychle zažeňte. Běžné autobaterie nejsou k tomuto zapojení vhodné z toho důvodu, že nesnesou velkou zátěž provozu ostrovního systému. Místo nich je nutné pořídit takzvané trakční akumulátory. Nevýhodou je, že jsou až několikanásobně dražší, než klasické autobaterie, zato vám ale s jistotou vydrží klidně přes 10 let podle toho, jak moc je používáte. Pro chatu by měla stačit investice kolem 25-30 tisíc korun.

Bude tedy nakonec fotovoltaický ostrovní systém praktický?

Koupě klasické elektrocentrály je ve výsledku stále levnější a jednodušší řešení, než zapojení FVE. Nevyhnete se však hluku a zplodinám. Pokud se navíc alespoň trochu zajímáte o ekologický způsob života, preferované řešení je jasné. Solární elektrárnu na rekreační objekt navíc ocení i ti, kdo požadují více komfortu. Elektrocentrálu můžete i tak využít jakožto doplňkový zdroj. Ceny elektřiny neustále rostou a naopak solární elektrárny začínají být čím dál dostupnější. Není proto divu, že množství zahrádkářů a cestovatelů s fotovoltaickými systémy stále narůstá. Srovnání dodavatelů elektřiny na svoji chalupu si mimochodem můžete už dnes z pohodlí domova vyzkoušet na našem webu.

Publikováno: 16.05.2021, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Pořízení fotovoltaiky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na pořízení fotovoltaiky

Domácnost na baterky

Jak připojit domácnost na baterie?

Navštívili jste už vodní nádrž Orlík?

Orlická přehrada je unikátní dílo, které pod hladinou ukrývá nejen množství vodních živočichů, ale i původní lidská obydlí.

Solární ohřev vody v bazénech

Solární ohřev vody v bazénech

Jak funguje fotovoltaika a jak ji efektivně používat?

Jak provozovat fotovoltaiku, aby sloužila správně? Fotovoltaika, to jsou panely na střeše nebo u domu a nezávislost na dodavatelích.

Domácí solární panel

Láďa Hruška navštíví Jana Štefana, který představí vlastní vychytávku na solární vytápění a také ukáže, jak si vylepšil kamna.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.