4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě

Zajistěte si trvalý přísun zdraví prospěšných darů přírody. Letos vás čeká bohatá sklizeň! Pusťte se směle do pěstování rajčat či paprik. Anebo bude vaším záměrem voňavá bylinková zahrádka? Stačí se jen šikovně vybavit.

4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě
4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě (Zdroj: Pixabay.com / Higarden.cz)

V tomto článku se mimo jiné dozvíte, jak sklízet během čtyř ročních období hned několikrát, na kolik vás vyjde profesionální pěstební set pro pěstování bylinek včetně moderního LED osvětlení, a pokud už se těšíte, až jaro zavítá na práh vaší krásné, možná i okrasné zahrady, pomůžou vám venku rychlé tipy na moderní venkovní květináče či osvědčené hnojivo NPK. S blížící se sezónou berou Češi nejedno internetové zahradnictví útokem. Jak by také ne. Pěstování je snadné, když máte po ruce správné hobby nářadí nebo profesionální zahradnické potřeby za dostupnou cenu.

1. Připlaťte si pár kaček za plastové květináče

Ve finále tím ušetříte a síla přírody vás nezaskočí! Každá zahrada něco stojí, ať už ji zastřešuje pěstební stan, skleník, anebo pouze širé nebe. Proto je dobré inspirovat se nejnovějšími trendy v zahradnictví.

TIP: Obrovský výběr a květináče za skvělé ceny.

Uveďme si rovnou příklad. Co vám říká jméno Hercules? Na první dobrou si asi všichni představíme mytického hrdinu. Pro zahradníky je to však nepřemožitelný pomocník při kultivaci rostlin indoor i outdoor! V čem tkví jeho síla? Za kulaté nebo hranaté plastové květináče Hercules sice zaplatíte o pár korun více než za konvenční kousky, ale díky drenážním otvorům, cíleně umístěným po celém obvodu, můžete dát navždy sbohem degradaci nádoby a ztrátě elasticity. Sílu kořenů účinně rozloží nerovné dno s výběžky po vnitřní straně, které zároveň usnadňuje odvod přebytkové vody. Kořeny rostlin totiž často uhnívají v důsledku nadbytku vody a vzniku nepříznivého prostředí v půdě.

Zkušení pěstitelé vědí, že kořenový systém je základem dobré úrody. Proto mu během vývoje jakékoliv zemědělské plodiny, květiny nebo bylinky věnují co nejvíce pozornosti. Moderní plastový květináč, vhodný pro použití doma i venku, dostane ke kořenům maximum kyslíku a umožní jim neustálou expanzi až do závěrečné fáze pěstebního cyklu. Přitom zároveň nedopustí prorůstání kořenů ven z květináče.

2. Prémiová výživa rostlin nemusí stát majlant

Zemina, kokos, hydroponie – víte, co spojuje jednotlivé substráty a pěstební metody? Správně, klíčem k rekordní úrodě je rozumná základní výživa rostlin (NPK) v kombinaci s vhodnými doplňky (např. kořenový stimulátor).

Vaše rostliny si díky přísunu kvalitních živin vybudují (nad)přirozenou obranyschopnost a vy nebudete muset tolik řešit problémy, které typicky představují škůdci na paprikách nebo kdekoliv jinde či jiné choroby rostlin. Na druhou stranu, efektivní ochrana rostlin proti škůdcům a chorobám není nikdy na škodu, zejména při pěstování outdoor.

TIP: Hnojiva, která mají smysl!

4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě
4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě (Zdroj: Higarden.cz)

Pěstujete v půdě? Pak není důvod neužívat si sklizeň v bio kvalitě! S holandskou značkou BioNova získáte profesionální 100% organické NPK hnojivo spolu s výživovými doplňky (vitamíny, aminokyseliny, enzymy ad.), aniž byste museli sáhnout hluboko do kapsy. Zákazníci jednoho z nejpopulárnějších českých e-shopů s potřebami pro zahradničení na něj už delší dobu jednoduše nedají dopustit. Kromě toho, že vám budou vlastnoručně vypěstované bylinky, ovoce či zelenina po chuti jako ještě nikdy předtím a naplno objevíte jejich pravou přírodní esenci, bude vás při práci na zahradě hřát na srdci blahodárný pocit z toho, že pomáháte Zemi dýchat.

Hydroponické systémy zase vyžadují minerální hnojiva, případně kombinovanou, organo-minerální variantu. Ať už se vydáte jakoukoliv cestou pěstování rostlin, na trhu je z čeho vybírat jak v začátcích, tak pro komerční účely, což ostatně potvrzuje i majitel Higarden.cz Václav Váňa: „Výhodou našeho e-shopu i kamenné prodejny v Praze je široký sortiment zboží, které naskladňujeme každý den. Primárním záměrem je poskytovat servis v té nejvyšší možné kvalitě, ale i přesto držet příznivé ceny. Stálí zákazníci se navíc těší z věrnostních slev. V nabídce máme mnoho značek hnojiv jako Plagron, Advanced Nutrients, Canna, Atami. Naši zákazníci si obzvláště oblíbili značku BioNova. Oceňují, že je 100% bio a na chuti plodů je to znát. BioNova disponuje pestrou paletou doplňků pro pokročilé a základní hnojivo se snadno používá, takže je vhodné i pro začátečníky.“

3. Posviťte si na rostliny ve stanu

Pokud máte doma growbox neboli pěstební stan, můžete se z úrody radovat hned několikrát do roka. Pěstební stany s kompletním příslušenstvím už dnes představují mnohem menší investici, než tomu bylo v uplynulých letech.

Chytrý nákup představují cenově zvýhodněné komplety, což vám ušetří čas a energii při výběru příslušenství, takže už stačí jen zasadit první semínka.

Do čeho se ovšem vyplatí zainvestovat už na začátku, a tím spíše za odměnu, pokud již nějaké ty zkušenosti s kultivací rostlin indoor máte? Jednoznačně LED osvětlení poskytující rostlinám plné světelné spektrum a svému majiteli zase výraznou úsporu na energiích.

TIP: Výhodné a praktické LED sety snižují jak pořizovací náklady, tak náklady na provoz.

4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě
4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě (Zdroj: Higarden.cz)

Proč tedy nemít vše najednou? Přesvědčte se o tom, že již za pár tisíc můžete mít robustní growbox z Holandska včetně spolehlivého příslušenství (uhlíkový filtr, ventilátor, flexibilní potrubí, spínací hodiny, digitální teplo-vlhkoměr, květináče a podmisky Hercules ad.), a hlavně i LED svítidla, která vaše rostliny nerozeznají od přirozeného slunečního svitu! Tomu říkáme zahradnické potřeby.

4. Vybírejte nářadí u odborníků, kteří rozumí vám i zahradničení

„Vztah se zákazníkem pro nás nekončí odesláním objednávky. V tomto ohledu také od začátku kultivujeme trh s potřebami pro zahradníky a pěstitele. V případě, že zákazník potřebuje pomoct s produktem, ať už je to kalibrace pH metru, instalace vzduchotechniky nebo cokoliv jiného, stačí zavolat na naše číslo či poslat dotaz e-mailem. Máme tu šikovné, erudované odborníky, kteří jsou mu obratem k dispozici“, vysvětluje Václav Váňa z Higarden.cz.

Dostupné moderní technologie tak uzavírají náš návod na to, jak si vypěstovat fantastickou úrodu bez potu, dřiny a nervů. Investice do nového vybavení se vám suma sumárum rychle vrátí, ať už na energiích nebo primárně v podobě lepší úrody bez starostí. Pěstování by totiž podle nás mělo být obzvlášť v této době jen a jen čirou radostí a zábavou. Teď už navíc víte, kde vám s výběrem rádi poradí.

Publikováno: 25.03.2021, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování orchidejí v bytě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dozvíme se, jak se starat o orchideje, jaké zvolit hnojivo a substrát i to, jak bojovat se škůdci.

Méně známé letničky

Známe mnoho různých druhů letniček. Některé nesnáší sluníčko.

Zelená stěna

Zelená stěna

Úroda jablek

Úroda jablek

Pěstování rostlin pod umělým osvětlením

Rady, jak lze pěstovat celoročně rosliny v bytech, díky umělému osvětlení.

Osazování balkónových truhlíků

Jak a čím osadit balkonové truhlíky?

ČTĚTE DÁLE

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.

Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě
Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě

Péče o zahradu

Černý kořen je sice znám již od 16. století, v naší kuchyni je však stále nedoceněný. Vypěstujte si jej a zařaďte si ho do jídelníčku.