4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě

Zajistěte si trvalý přísun zdraví prospěšných darů přírody. Letos vás čeká bohatá sklizeň! Pusťte se směle do pěstování rajčat či paprik. Anebo bude vaším záměrem voňavá bylinková zahrádka? Stačí se jen šikovně vybavit.

4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě
4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě (Zdroj: Pixabay.com / Higarden.cz)

V tomto článku se mimo jiné dozvíte, jak sklízet během čtyř ročních období hned několikrát, na kolik vás vyjde profesionální pěstební set pro pěstování bylinek včetně moderního LED osvětlení, a pokud už se těšíte, až jaro zavítá na práh vaší krásné, možná i okrasné zahrady, pomůžou vám venku rychlé tipy na moderní venkovní květináče či osvědčené hnojivo NPK. S blížící se sezónou berou Češi nejedno internetové zahradnictví útokem. Jak by také ne. Pěstování je snadné, když máte po ruce správné hobby nářadí nebo profesionální zahradnické potřeby za dostupnou cenu.

1. Připlaťte si pár kaček za plastové květináče

Ve finále tím ušetříte a síla přírody vás nezaskočí! Každá zahrada něco stojí, ať už ji zastřešuje pěstební stan, skleník, anebo pouze širé nebe. Proto je dobré inspirovat se nejnovějšími trendy v zahradnictví.

TIP: Obrovský výběr a květináče za skvělé ceny.

Uveďme si rovnou příklad. Co vám říká jméno Hercules? Na první dobrou si asi všichni představíme mytického hrdinu. Pro zahradníky je to však nepřemožitelný pomocník při kultivaci rostlin indoor i outdoor! V čem tkví jeho síla? Za kulaté nebo hranaté plastové květináče Hercules sice zaplatíte o pár korun více než za konvenční kousky, ale díky drenážním otvorům, cíleně umístěným po celém obvodu, můžete dát navždy sbohem degradaci nádoby a ztrátě elasticity. Sílu kořenů účinně rozloží nerovné dno s výběžky po vnitřní straně, které zároveň usnadňuje odvod přebytkové vody. Kořeny rostlin totiž často uhnívají v důsledku nadbytku vody a vzniku nepříznivého prostředí v půdě.

Zkušení pěstitelé vědí, že kořenový systém je základem dobré úrody. Proto mu během vývoje jakékoliv zemědělské plodiny, květiny nebo bylinky věnují co nejvíce pozornosti. Moderní plastový květináč, vhodný pro použití doma i venku, dostane ke kořenům maximum kyslíku a umožní jim neustálou expanzi až do závěrečné fáze pěstebního cyklu. Přitom zároveň nedopustí prorůstání kořenů ven z květináče.

2. Prémiová výživa rostlin nemusí stát majlant

Zemina, kokos, hydroponie – víte, co spojuje jednotlivé substráty a pěstební metody? Správně, klíčem k rekordní úrodě je rozumná základní výživa rostlin (NPK) v kombinaci s vhodnými doplňky (např. kořenový stimulátor).

Vaše rostliny si díky přísunu kvalitních živin vybudují (nad)přirozenou obranyschopnost a vy nebudete muset tolik řešit problémy, které typicky představují škůdci na paprikách nebo kdekoliv jinde či jiné choroby rostlin. Na druhou stranu, efektivní ochrana rostlin proti škůdcům a chorobám není nikdy na škodu, zejména při pěstování outdoor.

TIP: Hnojiva, která mají smysl!

4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě
4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě (Zdroj: Higarden.cz)

Pěstujete v půdě? Pak není důvod neužívat si sklizeň v bio kvalitě! S holandskou značkou BioNova získáte profesionální 100% organické NPK hnojivo spolu s výživovými doplňky (vitamíny, aminokyseliny, enzymy ad.), aniž byste museli sáhnout hluboko do kapsy. Zákazníci jednoho z nejpopulárnějších českých e-shopů s potřebami pro zahradničení na něj už delší dobu jednoduše nedají dopustit. Kromě toho, že vám budou vlastnoručně vypěstované bylinky, ovoce či zelenina po chuti jako ještě nikdy předtím a naplno objevíte jejich pravou přírodní esenci, bude vás při práci na zahradě hřát na srdci blahodárný pocit z toho, že pomáháte Zemi dýchat.

Hydroponické systémy zase vyžadují minerální hnojiva, případně kombinovanou, organo-minerální variantu. Ať už se vydáte jakoukoliv cestou pěstování rostlin, na trhu je z čeho vybírat jak v začátcích, tak pro komerční účely, což ostatně potvrzuje i majitel Higarden.cz Václav Váňa: „Výhodou našeho e-shopu i kamenné prodejny v Praze je široký sortiment zboží, které naskladňujeme každý den. Primárním záměrem je poskytovat servis v té nejvyšší možné kvalitě, ale i přesto držet příznivé ceny. Stálí zákazníci se navíc těší z věrnostních slev. V nabídce máme mnoho značek hnojiv jako Plagron, Advanced Nutrients, Canna, Atami. Naši zákazníci si obzvláště oblíbili značku BioNova. Oceňují, že je 100% bio a na chuti plodů je to znát. BioNova disponuje pestrou paletou doplňků pro pokročilé a základní hnojivo se snadno používá, takže je vhodné i pro začátečníky.“

3. Posviťte si na rostliny ve stanu

Pokud máte doma growbox neboli pěstební stan, můžete se z úrody radovat hned několikrát do roka. Pěstební stany s kompletním příslušenstvím už dnes představují mnohem menší investici, než tomu bylo v uplynulých letech.

Chytrý nákup představují cenově zvýhodněné komplety, což vám ušetří čas a energii při výběru příslušenství, takže už stačí jen zasadit první semínka.

Do čeho se ovšem vyplatí zainvestovat už na začátku, a tím spíše za odměnu, pokud již nějaké ty zkušenosti s kultivací rostlin indoor máte? Jednoznačně LED osvětlení poskytující rostlinám plné světelné spektrum a svému majiteli zase výraznou úsporu na energiích.

TIP: Výhodné a praktické LED sety snižují jak pořizovací náklady, tak náklady na provoz.

4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě
4 rady pro chytré pěstování rostlin doma i na zahradě (Zdroj: Higarden.cz)

Proč tedy nemít vše najednou? Přesvědčte se o tom, že již za pár tisíc můžete mít robustní growbox z Holandska včetně spolehlivého příslušenství (uhlíkový filtr, ventilátor, flexibilní potrubí, spínací hodiny, digitální teplo-vlhkoměr, květináče a podmisky Hercules ad.), a hlavně i LED svítidla, která vaše rostliny nerozeznají od přirozeného slunečního svitu! Tomu říkáme zahradnické potřeby.

4. Vybírejte nářadí u odborníků, kteří rozumí vám i zahradničení

„Vztah se zákazníkem pro nás nekončí odesláním objednávky. V tomto ohledu také od začátku kultivujeme trh s potřebami pro zahradníky a pěstitele. V případě, že zákazník potřebuje pomoct s produktem, ať už je to kalibrace pH metru, instalace vzduchotechniky nebo cokoliv jiného, stačí zavolat na naše číslo či poslat dotaz e-mailem. Máme tu šikovné, erudované odborníky, kteří jsou mu obratem k dispozici“, vysvětluje Václav Váňa z Higarden.cz.

Dostupné moderní technologie tak uzavírají náš návod na to, jak si vypěstovat fantastickou úrodu bez potu, dřiny a nervů. Investice do nového vybavení se vám suma sumárum rychle vrátí, ať už na energiích nebo primárně v podobě lepší úrody bez starostí. Pěstování by totiž podle nás mělo být obzvlášť v této době jen a jen čirou radostí a zábavou. Teď už navíc víte, kde vám s výběrem rádi poradí.

Publikováno: 25.03.2021, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Ta nejlepší rezistentní jablka, která vás ušetří od postřiků
Ta nejlepší rezistentní jablka, která vás ušetří od postřiků

Péče o zahradu

Rezistentní jablka jsou mimořádně oblíbená, protože na ně nemusíte používat chemické postřiky. Víte, která jsou ale nejoblíbenější? Poradíme vám.

Čekanku používali už staří Egypťané
Čekanku používali už staří Egypťané

Péče o zahradu

Zelenina plná vitaminů, která je známá již z dob antiky, se ve větší míře začala pěstovat v 15. století, a to v oblastech kolem měst Veneto a Trentino.

Palmy jsou okrasou bytů i zahrad
Palmy jsou okrasou bytů i zahrad

Péče o zahradu

Pěstování palem je stále oblíbenější. Můžeme si zkrášlit nejen byt, ale i zahradu. Jak správně o palmy pečovat? Poradíme vám jak na ně.

Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy
Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy

Péče o zahradu

Běžné plevele jsou postrachem každého zahrádkáře, takže jim musíme vyhlásit nesmiřitelný boj a pečovat o to, aby se na pozemku nepřemnožily.

Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá
Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá

Péče o zahradu

Mahónie patří mezi okrasné léčivky. Tato rostlina je využívána v léčitelství jako antibakteriální prostředek. Ze zralých plodů je možné připravit marmeládu.

Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině
Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině

Péče o zahradu

Pesticidy jsou látky, které se používají k ochraně rostlin. Víte však, co se vám může stát, když budete konzumovat ovoce a zeleninu s rezidui pesticidů?

Co víme a nevíme o cibuli?
Co víme a nevíme o cibuli?

Péče o zahradu

Některé druhy cibule se v kuchyni používají hojně, o některých téměř nic nevíme. Jak to máte s cibulí vy? A pěstujete ji – výsevem nebo je lepší sazečka?

Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu
Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu

Péče o zahradu

Rostliny ozdobné listem jsou velmi vítané v každé zahradě. Nemusejí kvést, protože jejich barevné variace listů budou dostatečně úchvatné a okouzlující.

Únorové zahradničení se děje i za oknem
Únorové zahradničení se děje i za oknem

Péče o zahradu

Zahrada v únoru ještě odpočívá, ale už teď je nutné začít vše připravovat. Nezapomeňte si také udělat radost, více se dozvíte v našem článku.

Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety
Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety

Péče o zahradu

Ve chvíli, kdy naložíme odrůdu, která je určena spíše k dlouhodobému skladování, nepochutnáme si. Víte, jaké zelí na zahradě pěstovat?

Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám
Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám

Péče o zahradu

Při pěstování okrasných dřevin je naším cílem osadit zahradu či okolí domu zajímavými rostlinami. Skalníky tento cíl splní mnohonásobně. Pojďte se seznámit.

Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?
Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?

Péče o zahradu

Vzrostlá zahrada potřebuje jinou péči než nová zahrada. Víte, co taková zahrada potřebuje, aby i po uplynutí 20 let vypadala skvěle? Poradíme vám.