Zahradní dekorace pro zimní atmosféru

Chybí vám práce na zahradě? Místo rytí a sázení se můžete pustit do vánoční výzdoby zahrady! Vytvořte si svépomocí dekorace, které přežijí zimu v exteriéru. Zkusit třeba můžete věnce z jehličí, nebo využijte staré nádobí na originální aranže. A jestli přijdou Vánoce na ledu, vyrobte si úžasné ledové lampy!

Zahradní dekorace pro zimní atmosféru
Zahradní dekorace pro zimní atmosféru (Zdroj: shutterstock.com)

Možná si zimní dekorace spíše spojujete s výzdobou interiéru, ale věřte, že můžete pomocí několika triků zajímavě ozdobit i svou zahradu. Nemusíte rozhodně zůstávat jen u tradičních věnců zavěšených na dveře nebo vjezdovou bránu. Doba přeje hlavně méně tradičním řešením v podobě ledových ozdob, drobných ozdůbek z přírodnin nebo rychleným cibulovinám, které jsou k dostání již v prosinci. V jednoduchosti je krása.

Ani dekorace nemusí překypovat pestrými barvami. V posledních letech jsou zvláště oblíbené méně nápadné přírodní barvy, dekorace v severském stylu, ale můžete se klidně držet i vánoční klasicky ve vínově červené nebo tmavě zelené barvě.

Přírodním materiálům svítí zelená

Ne všechny dekorace musí svítit všemi možnými barvami. Elegantního výsledku dosáhnete například komponenty z bílé či smetanové barvy. Ty se skvěle doplní s různými přírodními materiály v podobě mechu, šišek nebo plodů z okrasných dřevin.

Na své zahradě nebo ve volné přírodě jistě najdete pestrou sbírku všech možných materiálů, které při své ruční tvorbě jistě uplatníte. Buď se můžete specializovat pouze na ryze přírodní komponenty nebo je skombinujte s látkovými, keramickými či skleněnými prvky.

6-346799639.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vyrobte si vlastní komponenty

Při tvorbě dekorací budete potřebovat různé komponenty, kterými své dílko dozdobíte. Momentálně jsou hodně oblíbené keramické nebo látkové ozdoby. Ty skleněné si budete muset dokoupit.

Z tvarovací hmoty, kterou nemusíte vypalovat v peci, si vykrojte pomocí formiček na cukroví různé tvary. Na povrch pak stačí obtisknout razítka různých tvarů, nejlépe však se zimními motivy. Látkové komponenty postačí vycpat vlizelínem nebo vatou, aby získaly trojrozměrný charakter.

1-676001236.jpg

Zdroj: archiv redakce

Zkuste netradiční ozdoby z ledu

Pokud chcete zabavit i své děti, určitě vyzkoušejte výrobu ledových ozdob. Neexistuje žádné pravidlo, které by vám svazovalo ruce. Na výrobu potřebujete jen vhodnou nádobu, do které naskládáte přírodniny v pestrých barvách. Ty pak zalijete vodou a necháte zmrznout. Po dokončení díla stačí ozdobu vyjmout z formy a zavěsit třeba do koruny stromu.

Do ledových ozdob se perfektně hodí hlavně přírodniny ve výrazných barvách, jako jsou šípky, větvičky vřesu, plody hlohyně šarlatové nebo kousky zeleného mechu.

4-564947965.jpg

Zdroj: archiv redakce

Přírodniny z vaší zahrady odvedou skvělou práci

Na tvorbu dekorací lze samozřejmě využít různé látkové či keramické prvky, ale věřte, že skvělou práci odvedou hlavně přírodniny, které nasbíráte na své zahradě nebo ve volné přírodě. Zde vám přinášíme inspiraci, která se vám bude možná při výrobě hodit.

  • hlohyně šarlatová – tento ostnitý keř vytváří plody v barvách žluté, oranžové a červené. Do dekorací je možné je sklidit i v průběhu zimy nebo si je na větvičkách nasušte do zásoby.
  • brslen evropský – růžovo oranžové papežské čepičky se v čerstvém stavu spíše hodí do podzimních dekorací, do těch zimních použijete již sušené
  • růže šípková – plody ještě můžete stále najít ve volné přírodě, ale možná jste si je i nasušili do zásoby. Červené šípky vyniknou ve věncích i v ledových ozdobách.
  • klokoč zpeřený – semena ukrytá v zeleném měchýřku se do zimních dekorací hodí v sušené podobě
  • hortenzie velkolistá nebo latnatá – květenství hortenzií se snadno suší. I poté si zachovávají zajímavou barvu v tónech starorůžové nebo zelenkavé. Budou se určitě hodit při výrobě věnců nebo vánočních svícnů. Květy ve výrazných barvách vyniknou i v ledových ozdobách.
  • bříza – březové větvičky bez listů využijete na tvorbu korpusů na věnce. Stejně tak z nich vyrobíte i základ svícnů. Z bílé březové kůry zase snadno vyřežete ozdoby, kterými ozdobíte stromek i různé zimní dekorace.
  • mochyně židovská třešeň – měchýřky oranžové barvy budou ideálním doplňkem ledových ozdob, ale budou se hodit i při výrobě jiných dekorací s převahou přírodních komponentů

Foto: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.