Praktické tipy: Jak si uspořádat zahradu?

Na zahradě trávíme mnoho času, zde pracujeme i relaxujeme. Jak zahradu uspořádat, aby byla estetická a funkční pro život.

Praktické tipy: Jak si uspořádat zahradu?
Praktické tipy: Jak si uspořádat zahradu? (Zdroj: eVisions Advertising s.r.o. / Foto: Marissa Price, Unsplash)

Začněte úklidem

Neuspořádaná zahrada vám potřebný klid k odpočinku nedodá. Nejprve tedy odstraňte všechno harampádí, ukliďte plochu a vyhraďte místo pro nářadí a nástroje. Na žádné zahradě by také nemělo chybět posezení – na dražší zahradní sety si nejspíše budete muset našetřit, stojí klidně i 20 000 Kč. Pomoci vám mohou úspory ze spořícího účtu nebo vlastní invence. Spoustu toho můžete sehnat po bazarech nebo si sami vyrobit. Díky upcyklaci, tedy zužitkování starých předmětů pro nový účel, ušetříte peníze i planetu.

Jak rozmístit „zahradní zóny“?

  • Než se pustíte do stěhování zahradního setu, bazénu a trampolíny, zahradu si několikrát projděte a ideálně i nakreslete. Rozdělte ji na pomyslné zóny a ty umístěte podle preferencí i s ohledem na bezpečnost a praktičnost.
  • Posezení umístěte v blízkosti dveří do domu, potažmo kuchyně. Pokud nemáte venkovní kuchyň, jistě se vám nebude chtít chodit pro džbán vody přes celou zahradu. Proto stůl s křesílky umístěte do blízkosti dveří do domu. Zamyslete se i nad denním světlem – nepálí sem slunce přespříliš? Vyřešte ostré paprsky slunečníkem, altánem, vzrostlým stromem nebo baldachýnem z popínavých rostlin.
  • Kde bude dětská zóna s pískovištěm a domečkem? Z bezpečnostních důvodů určitě ne v blízkosti vody, jímky nebo plotu. Ideálně byste na dětskou zónu měli vidět od stolu, abyste mohli dětské hry okem kontrolovat.
  • V klidném koutě zahrady pak můžete instalovat malou lavičku, kterou využijete při výhledech do okolí a večerní chvilce zamyšlení. Neměla by však být příliš na očích. Umístěte ji spíše na kraj pozemku nebo záhonu.
  • Bazény by měly být blízko posezení, ale dostatečně vzdálené od domu kvůli stříkající vodě i snadnější obsluze a čištění. Zároveň byste měli vybrat slunné místo bez stromů v nejbližším okolí (stíní a znečišťují vodu listy, pylem aj.) a kryté před zraky sousedů.
  • Scházíte se často s přáteli u ohně? Místo pro ohniště vybírejte s ohledem na bezpečnost (dostatečně daleko od staveb, stromů apod.) i na velikost party. Mělo by být ve vzdálenějším koutě zahrady, abyste případně nerušili spánek obyvatel domu. Stejně tak myslete i na sousedy, blízký hluk a kouř by je mohl obtěžovat. Ideálně by u ohniště mělo být i posezení, kde budete buřty konzumovat – pokud to s ohledem na bezpečnost nelze splnit, investujte do lehkého stolu, který si k ohni vždy přenesete.
  • Okrasné záhony, skalky a podobné dominanty zahrady umístěte poblíž posezení v blízkosti domu. Na těchto místech se budete procházet nejčastěji, a tak si zde krásu květin užijete nejvíce. Naopak zeleninové záhony můžete umístit do vzdálenějších míst zahrady, případně je opticky napojte na estetickou zónu.
  • Nezapomeňte nechat volný prostor pro hry s míčem, čtení na dece a další zahradní zábavu. Přeplněná zahrada by vás zbytečně omezovala a hůře by se v ní relaxovalo.

Využijte místo pro oblíbené aktivity

Na zahradě by měl mít každý člen domácnosti prostor pro svou oblíbenou činnost. Pokud jste spíše klidnější a sportování pro vás moc není, jistě bude vaše zóna se stolem a křesly mnohem větší a důležitější než u aktivní rodiny, která chvíli neposedí. Doufáme, že vám naše tipy pomohou s ideálním rozmístěním prvků po zahradě a vy si tak začnete užívat letní sezóny naplno.

Publikováno: 22.07.2020, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Seznámení s japonskými zahradami

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Povídání s přední českou japanoložkou Věnceslavou Hrdličkovou o japonských zahradách

Horská louka a jak si ji vytvořit na zahradě

Kdo nechce mít dříve tolik oblíbený anglický trávník, může si založit na své zahradě horskou louku.

Brsleny-keře do zahrady

Povídání s panem Zdeňkem Kiesenbauerem o brslenu, podzimním keři s nádhernými barvami

Příprava juky na zimu

Jestliže i vy máte rádi exotický vzhled juky a pěstujete jí na zahradě, tak je určitě nutné, abyste věděli, jak tyto rostliny připravíte na zimu, aby se jim na jaře opět dařilo.

Výroba a zdobení dřevěného vánočního stromku z palety

Podívejte se, jak snadno vykouzlíme vánoční stromeček z palety.

Tvarování vzrostlých stromů

Tvarování vzrostlých stromů

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.