Rostliny na extenzivní střešní zahradu

Zelené střechy mají spoustu výhod. Výborně izolují stavby od dopadů slunečního záření v létě, stejně jako od zimního chladu. Pomáhají lépe hospodařit s vodou na pozemku, kterou z velké části zadrží. Extenzivní střešní zahrady nejsou nijak náročné na údržbu a seženete mnoho rostlin, které na nich budou skvěle prospívat.

Rostliny na extenzivní střešní zahradu
Rostliny na extenzivní střešní zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Podstatou extenzivní střešní zahrady jsou minimální nároky na péči. Údržba se mnohdy ani vůbec neprovádí, jen je nutné občas střechu vizuálně zkontrolovat a odstranit případné nálety dřevin, které se na střeše usadily.

Obliba extenzivních střech vzrůstá zvláště ve městech, protože výrazně ovlivňují zdejší mikroklima. Nejenže dobře vypadají, protože místo pevné střechy zde najdete porost nenáročných rostlin, ale zároveň je to jedna z možností, jak efektivně uchovat dešťovou vodu, která neodteče do kanalizace. Uchovaná voda v substrátu a v rostlinách pak ovlivňuje místní mikroklima.

Nehledě na to, že takto osázená střešní zahrada absorbuje sluneční záření, které se tak neodráží zpět do prostoru. Extenzivní zelenou střechu si ovšem můžete pořídit i vy na váš dům na venkově. Rozhodně to není výsada městských budov. Stejně tak pěkně bude slušet vaší garáži nebo zahradnímu domku.

extenzivn-st-e-n-zahrady-se-hod-i-pro-drobn-zahradn-stavby-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Výhody extenzivní střechy pro stavbu

Extenzivní střechy nevyžadují oproti těm intenzivním ani tak výraznou nosnost stavby. Většinou se počítá se slabou vrstvou substrátu, která se pohybuje okolo pěti centimetrů. Tato vrstva nezatěžuje ani střechy s vyšším sklonem, ale je třeba dát přednost rostlinám, které si s takto nízkou vrstvou substrátu dokáží poradit. V sortimentu tak převažují spíše sukulentní rostliny nebo druhy, které rostou na mělkých písčitých půdách, ve štěrbinách skal nebo na jiných extrémních stanovištích, kde si dokáží poradit s intenzivním slunečním zářením i s nedostatkem vody.

Extenzivní střešní zahrady se mulčují nejčastěji minerálním mulčem v podobě drobného kačírku nebo štěrku, který alespoň částečně zabraňuje zaplevelení a omezuje výpar vody, které zde není nikdy nazbyt. Minerální mulč navíc ochlazuje půdní povrch, což je v tomto případě obzvláště nutné, protože je střecha po celý den vystavena slunečním paprskům.

pro-v-sadbu-na-st-echy-se-skv-le-hod-nen-ro-n-skalni-ky-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Výsadba rostlin

Vždy vybírejte jen takové druhy rostlin, které si poradí se slabou vrstvou substrátu i s nedostatkem vody. I když vyberete vhodný sortiment rostlin, stejně počítejte s tím, že si rostliny samy vytvoří jakousi rovnováhu. Některým druhům se na střeše bude líbit více, jiným méně, takže zatímco některé zcela převládnou, jiné mohou zase během několika let zcela vymizet.

Výsadba rostlin na extenzivních střechách probíhá klasickou výsadbou trvalkové sadby, ale poměrně častou variantou jsou řízky rozchodníků a netřesků nebo pokládka již předpěstovaných bloků nebo rohoží, které jsou osázeny sukulentními rostlinkami.

 Trvalky

  • Achillea millefolium – řebříček obecný
  • Allium schoenoprasum – pažitka pobřežní
  • Antennaria dioica – kociánek dvoudomý
  • Aurinia saxatilis – tařice skalní
  • Cerastium tomentosum – rožec plstnatý
  • Dianthus carthusianorum – hvozdík kartouzek
  • Helianthemum nummularium – devaterník velkokvětý
  • Hieracium aurantiacum – jestřábník oranžový
  • Linum perenne – len vytrvalý
  • Petrorhagia saxifraga – hvozdíček lomikamenovitý
  • Pulsatilla vulgaris – koniklec obecný
  • Saponaria ocymoides – mydlice bazalkovitá
  • Sedum – rozchodníky
  • Sempervivum – netřesky
  • Thymus serpyllum – mateřídouška úzkolistá

 Okrasné trávy

  • Festuca amethystima – kostřava ametystová
  • Festuca ovina – kostřava ovčí
  • Poa compressa – lipnice smáčknutá
  • Stipa tenuissima – kavyl péřovitý

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 18.07.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování hlívy ústřičné

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V dnešní reportáži nám pan Jaroslav Malý poví, jak se pěstuje hlíva ústřičná v domácích podmínkách.

Údržba velkých travnatých ploch

Jak udržovat travnaté plochy.

Chov dobytka a spásání trávy

Chov dobytka a spásání trávy.

Výhody střešního vikýře

Proč zachovávat střešní vikýře a jaké mají přednosti?

Jak vyrobit věšák ve tvaru domečků

Věšák s maličkými domečky je krásná a praktická dekorace, jejíž výrobu vám předvede Lída Garcia.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.