Rostliny na extenzivní střešní zahradu

Zelené střechy mají spoustu výhod. Výborně izolují stavby od dopadů slunečního záření v létě, stejně jako od zimního chladu. Pomáhají lépe hospodařit s vodou na pozemku, kterou z velké části zadrží. Extenzivní střešní zahrady nejsou nijak náročné na údržbu a seženete mnoho rostlin, které na nich budou skvěle prospívat.

Rostliny na extenzivní střešní zahradu
Rostliny na extenzivní střešní zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Podstatou extenzivní střešní zahrady jsou minimální nároky na péči. Údržba se mnohdy ani vůbec neprovádí, jen je nutné občas střechu vizuálně zkontrolovat a odstranit případné nálety dřevin, které se na střeše usadily.

Obliba extenzivních střech vzrůstá zvláště ve městech, protože výrazně ovlivňují zdejší mikroklima. Nejenže dobře vypadají, protože místo pevné střechy zde najdete porost nenáročných rostlin, ale zároveň je to jedna z možností, jak efektivně uchovat dešťovou vodu, která neodteče do kanalizace. Uchovaná voda v substrátu a v rostlinách pak ovlivňuje místní mikroklima.

Nehledě na to, že takto osázená střešní zahrada absorbuje sluneční záření, které se tak neodráží zpět do prostoru. Extenzivní zelenou střechu si ovšem můžete pořídit i vy na váš dům na venkově. Rozhodně to není výsada městských budov. Stejně tak pěkně bude slušet vaší garáži nebo zahradnímu domku.

extenzivn-st-e-n-zahrady-se-hod-i-pro-drobn-zahradn-stavby-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Výhody extenzivní střechy pro stavbu

Extenzivní střechy nevyžadují oproti těm intenzivním ani tak výraznou nosnost stavby. Většinou se počítá se slabou vrstvou substrátu, která se pohybuje okolo pěti centimetrů. Tato vrstva nezatěžuje ani střechy s vyšším sklonem, ale je třeba dát přednost rostlinám, které si s takto nízkou vrstvou substrátu dokáží poradit. V sortimentu tak převažují spíše sukulentní rostliny nebo druhy, které rostou na mělkých písčitých půdách, ve štěrbinách skal nebo na jiných extrémních stanovištích, kde si dokáží poradit s intenzivním slunečním zářením i s nedostatkem vody.

Extenzivní střešní zahrady se mulčují nejčastěji minerálním mulčem v podobě drobného kačírku nebo štěrku, který alespoň částečně zabraňuje zaplevelení a omezuje výpar vody, které zde není nikdy nazbyt. Minerální mulč navíc ochlazuje půdní povrch, což je v tomto případě obzvláště nutné, protože je střecha po celý den vystavena slunečním paprskům.

pro-v-sadbu-na-st-echy-se-skv-le-hod-nen-ro-n-skalni-ky-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Výsadba rostlin

Vždy vybírejte jen takové druhy rostlin, které si poradí se slabou vrstvou substrátu i s nedostatkem vody. I když vyberete vhodný sortiment rostlin, stejně počítejte s tím, že si rostliny samy vytvoří jakousi rovnováhu. Některým druhům se na střeše bude líbit více, jiným méně, takže zatímco některé zcela převládnou, jiné mohou zase během několika let zcela vymizet.

Výsadba rostlin na extenzivních střechách probíhá klasickou výsadbou trvalkové sadby, ale poměrně častou variantou jsou řízky rozchodníků a netřesků nebo pokládka již předpěstovaných bloků nebo rohoží, které jsou osázeny sukulentními rostlinkami.

 Trvalky

 • Achillea millefolium – řebříček obecný
 • Allium schoenoprasum – pažitka pobřežní
 • Antennaria dioica – kociánek dvoudomý
 • Aurinia saxatilis – tařice skalní
 • Cerastium tomentosum – rožec plstnatý
 • Dianthus carthusianorum – hvozdík kartouzek
 • Helianthemum nummularium – devaterník velkokvětý
 • Hieracium aurantiacum – jestřábník oranžový
 • Linum perenne – len vytrvalý
 • Petrorhagia saxifraga – hvozdíček lomikamenovitý
 • Pulsatilla vulgaris – koniklec obecný
 • Saponaria ocymoides – mydlice bazalkovitá
 • Sedum – rozchodníky
 • Sempervivum – netřesky
 • Thymus serpyllum – mateřídouška úzkolistá

 Okrasné trávy

 • Festuca amethystima – kostřava ametystová
 • Festuca ovina – kostřava ovčí
 • Poa compressa – lipnice smáčknutá
 • Stipa tenuissima – kavyl péřovitý

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 18.07.2020, Autor: 24.7.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.