Velkokvěté růže – královny květin i zahrad

Královny květin – tak právem označujeme růže. Vyjadřují krásu a lásku. Na každé zahradě jsou nepřehlédnutelné v každé ze svých podob – keřové, stromkové, popínavé, nebo půdopokryvné. Pěstujme je, abychom si zkrášlili svět.

Velkokvěté růže – královny květin i zahrad
Velkokvěté růže – královny květin i zahrad (Zdroj: archiv redakce)

Opravdovými královnami jsou velkokvěté růže

Snad každý zahrádkář má v oblibě nějaký druh růží, ať už se jedná o růže miniaturní, křovité, remontantky, čajohybridy, nebo floribundy. Ovšem největší oblibě se těší pravděpodobně velkokvěté čajovky, jak se jim s oblibou říká. Nádhera jejich dokonalých květů je činí naprosto jedinečnými kráskami zahrad i parků. Podívejme se, jaké podmínky pěstování jsou pro ně ideální.

profimedia-0216269403.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vyznáte se v čajových růžích?

Nepsanou stálicí ve stupnici oblíbenosti jsou neustále růže velkokvěté. Dále je dělíme na čajohybridy (ČH) a velkokvěté floribundy jinak nazývané též floribundy grandiflory, odtud zkratka (FG).

Čajohybridy patří k těm nejvíce zastoupeným. Jejich květy po otevření mívají i více než 9 cm v průměru. A jejich keře dle odrůdy dosahují na výšku od 0,6 metru do 1,5 metru. Na každém jejich stonku se objevuje postupně jeden až tři květy, pouze výjimečně jich mají na stonku pět až šest. Jejich květy u mnoha odrůd také příjemně voní. Od čajohybridů se velkokvěté floribundy liší jen větším počtem květů v každém květenství.

Jak pěstovat růže?

Velkokvěté růže můžeme vysazovat od nížin až po podhorské polohy, nejsou totiž náročné na teploty. Pro dostatek květů potřebují výsadbu na slunném místě, ovšem úpal nebo příliš suchá místa jim škodí.

Jsou-li vysazeny ve stínu, jejich dřevo hůře vyzrává, a proto jsou snáze napadnutelné škůdci a chorobami. Pro dobrý vývoj růží je důležité také mírné proudění vzduchu. Proto růže vysazujeme raději samostatně, kde jim nestíní ani ovocné stromy, ani jiné větší okrasné keře. Ty by je navíc obíraly o živiny v půdě.

Hluboké hlinité až hlinitopísčité půdy, to je to, co růžím vyhovuje. Měly by mít v půdě k dispozici dostatek humusu a živin. Půda by měla mít neutrální až slabě zásadité pH. Co růže přímo nesnášejí, jsou jílovité studené půdy. Trvá-li sucho delší dobu, nebo jsou-li růže vysazené na výsušných místech, potřebují vydatnou, avšak méně častou zálivku.

profimedia-0251091124.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vysazujeme růže

S přípravou místa pro výsadbu růží byste měli začít již rok předem. Důležité je půdu na tom místě důkladně zpracovat. Měla by projít hlubokým přerytím a následně je potřeba do ní zapracovat kompost nebo proleželý hnůj. Zároveň je nutné zbavit půdu všech zbytků kořenů, které na místě zanechaly vytrvalé plevele.

Strukturu půdy mohou vylepšit luskoviny nebo rané brambory jako předplodiny. Velmi dobře se osvědčilo i zelené hnojení, které zvládne peluška, vikev, svazenka nebo hořčice. Nejvíce hmoty mají, jakmile přijdou do stadia plného květu. A právě tehdy se zapravují do půdy.

Chcete-li se do výsadby růží pustit na podzim, měli byste mít půdu připravenou již v pozdním létě. Pro jarní výsadbu musí být záhon pro růže připraven již na podzim.

profimedia-0216269401.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pečujeme o růže

Podle potřeby se půda okolo růží mělce okopává a kypří.  Tímto způsobem se dosáhne přerušení půdní kapilarity a šetří se tím půdní vláhou. Stejně nutné je i odplevelování. Pro tuto činnost si vybíráme dobu, kdy půda není přemokřená, avšak není ani přeschlá. Ideální dobou je den dva po dešti, kdy je půda přiměřeně vlhká, ale již se nelepí. Po vypletí můžete použít i půdní nastýlku, to znamená sekanou trávu, nebo kůru z jehličin, která bude bránit růstu plevelů.

Věříme, že při dobré přípravě půdy před výsadbou a pravidelné péči o růžové keře nejen v době vegetace, vám budou tyto krásky přinášet hodně radosti z nádherných a zdravých květů, na něž bude radost pohledět.

Foto: Profimedia.com

Publikováno: 18.07.2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o růže na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička radí, jak připravit růže na zimu a jak pěstovat plané růže.

Zazimování stromkových růží

Zazimování stromkových růží

Jak si vybrat správnou odrůdu růží

Růže jsou odjakživa brány jako královny mezi květinami. Možná je to tím, že na svoji obranu mají trny. Nebo nás jen vždy fascinovala rozmanitost a barevnost jejich květů?

Výsadba popínavých růží

Poradíme vám, jak správně vysazovat popínavé růže, ideální je podzimní období.

Růže patří do každé zahrady

Nezapomeňte pečovat o růže ve svých zahradách

Výběr růží pro podzimní výsadbu

Výběr růží pro podzimní výsadbu

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.