Aksamitníky nejen do letničkových záhonů

Rostliny milované opylovači a do oranžova převlečení zahradní lékaři, kteří dokáží z půdy vyhnat škodlivá háďátka, která by se jinak vrhla na pěstované plodiny – to jsou aksamitníky jinak také afrikány. Je škoda, že na ně někteří zahrádkáři zanevřeli. Letničky se žlutými nebo oranžovými květy, které jsou cítit dálku, jsou v záhonech nepřehlédnutelné.

Aksamitníky nejen do letničkových záhonů
Aksamitníky nejen do letničkových záhonů (Zdroj: shutterstock.com)

Ačkoli byste možná řekli, že aksamitníky nazývané také jako afrikány, budou pocházet právě z Afriky, je třeba říct, že by vás zmátl pouze název. Jejich původ je totiž třeba hledat v subtropické části Ameriky. U nás se aksamitníky pěstují jako jedny z nejspolehlivějších letniček, na které možná někteří zahrádkáři zanevřeli právě kvůli jejich mnohdy až vyzývavému vzhledu, který na sebe strhává veškerou pozornost. Jak by také ne, když jejich květy rozkvétají v odstínech žluté a oranžové a navíc celá rostlina nápadně kvete.

shutterstock-739101553.jpg

Zdroj: archiv redakce

Aromatická trojice

Na trhu seženete kromě oblíbeného aksamitníku rozkladitého (Tagetes patula), který je i nejvíce prošlechtěn, také vzrůstný aksamitník vzpřímený (T. erecta) a drobnokvětý aksamitník jemnolistý (T. tenuifolia). Vůně prvních dvou jmenovaných druhů může být pro někoho až nepříjemně ostrá, zatímco aksamitník jemnolistý voní spíše po citrusech.

Jak aksamitník vzpřímený, tak i jeho příbuzný aksamitník rozkladitý, přicestovaly do Evropy v 16. století. Mnohem kratší dobu se zde vyskytuje aksamitník jemnolistý, ten do Evropy dorazil až o dvě století později, proto je také nejméně prošlechtěn.

Široké uplatnění

Aksamitníky nebudou tou nejlepší volbou do výsadeb v nenápadných barvách, spíše se proto uplatní v záhonech ornamentálních, od kterých očekáváme výrazný efekt. Kompaktní kultivary jsou vhodné na obruby záhonů či do truhlíků. Kultivary rozkladité do smíšených letničkových výsadeb, ale tím jejich praktické využití rozhodně nekončí.

Tyto aromatické letničky totiž plní i jednu zcela praktickou funkci, díky níž si zaslouží určitou rehabilitaci mezi letničkami, které u některých profesionálních zahradníků ztratily na oblibě. Dříve se totiž používaly v plošné výsadbě jako rostlinní lékaři, kteří dokázali z půdy vyhnat půdní háďátka. Proto se také doporučovalo pěstovat na záhonech před výsadbou narcisů právě aksamitníky. Dnes se s nimi můžete zvláště na permakulturních zahradách setkat jako s bodovou výsadbou mezi zeleninou právě kvůli jejich schopnosti omezit výskyt půdních škůdců.

Na slunce i do mírného stínu

Ačkoli by mohly výrazné žluté a oranžové barvy napovídat, že je tato květina vhodná výhradně na plné slunce, jistě potěší, že se aksamitníky vypořádají i s přistíněním. Vyhovuje jim středně živná kvalitní půda, na přehnojení ovšem reagují tvorbou velkého množství zelené hmoty a menší násadou květů. Aksamitník vzpřímený snese dobře i vlhčí půdu.

Dříve byly aksamitníky zkoušeny ve smíšených letničkových záhonech zakládaných metodou z přímého výsevu. Aksamitníky lze pěstovat právě tímto způsobem, musíte ovšem počítat s nižší spolehlivostí vzcházení. Pokud chcete založit ornamentální výsadbu, pak raději volte předpěstování v dubnu výsevem. Zapěstované rostliny se pak sázejí většinou už s několika prvními květy v květnu.

Pestré kultivary v ohnivých barvách

Všechny tři druhy aksamitníků byly v okrasném zahradnictví oblíbené již v minulosti. Právě proto byly hojně šlechtěny. Nejvíce kultivarů je dostupných u druhu aksamitníku rozkladitého, který je dostupný v kultivarech kompaktních i rozkladitých, s květy žlutými, oranžovými nebo s hnědými znaky.

Aksamitník vzpřímený se skvěle hodí nejen do letničkových záhonů, ale také k řezu. Jeho kultivary se dělí do dvou skupin, a to podle tvaru květů na karafiátokvěté a chryzantémokvěté. Kultivary kvetou v sytě oranžových, žlutých nebo zeleno žlutých tónech. Na obruby záhonů jsou pak ideální kultivary kompaktní dosahující výšky 20 až 30 centimetrů. Aksamitník jemnolistý je ozdobný i listem, který má velmi jemnou texturu. Květy kvetou ve žlutých a oranžových tónech a během léta zcela pokryjí celou rostlinu.

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 21.05.2020, Autor: 21.5.2020 5:30| autor: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.