Vodní prvky v zahradě. Radost vám udělají i ty malé

Zahrada by měla být místem pro práci ale také pro odpočinek, při kterém se budeme těšit z plodů svého snažení. Bez vodního prvku by to ale nebylo ono, zvuk proudící vody příjemně uspává a  odpar zlepšuje klima zvláště v horkých dnech. Voda na zahradě má mnoho forem, inspirujte se!

Vodní prvky v zahradě. Radost vám udělají i ty malé
Vodní prvky v zahradě. Radost vám udělají i ty malé (Zdroj: shutterstock.com)

Voda – dlouhodobý problém

Postupem několika let minulých ale také budoucích vody stále ubývá. Nejedná se ovšem jenom o vodu povrchovou, ale také o podzemní vodu.

V první řadě by tak bylo vhodné zamyslet se nad otázkou, jak vhodně a šetrně k přírodě využít vodu, která na zahradě je nebo kterou dovede zahrada zadržet.

Majitelé zahrad, kterým voda zahradou protéká, mají určitě nespornou výhodu, protože nemusí řešit otázku, jak zásobovat větší vodní prvek vodou. Postačí jim pouze vyřešit otázku zadržování vody na své zahradě, ovšem tak, aby nedošlo k ohrožení živočichů dál po potůčku, kde vždy musí alespoň malý pramínek téci neustále. Není možné potůček neprodyšně přehradit a tím způsobit vyschnutí dolního toku.

Vodní prvky v zahradě. Radost vám udělají i ty malé
Vodní prvky v zahradě. Radost vám udělají i ty malé (Zdroj: shutterstock.com)

Jak využít stávající vodu na zahradě?

Možností je hned několik stejně jako vhodných řešení. Jedná se o větší problematiku, kterou je vhodné konzultovat s někým, kdo se o ni zajímá. Záleží zde totiž na mnoha faktorech, jako je vydatnost toku, délka toku na vašem pozemku a také zda je ještě někde na pozemku voda či nikoliv.

Určitě se v realizaci neukvapte, protože nevhodné řešení může vést od podemílání svahů až k tomu, že si voda najde jinou cestu než vaši uměle zhotovenou a vaše práce tak přijde nazmar.

Zahradní jezírka

Zahradní jezírka jsou trendem posledních pár let. Pro svoji větší pořizovací cenu na ně ale nedosáhne mnoho lidí, a tak volí jiná řešení, která bohužel ne vždy optimálně fungují. Zahradní jezírka na klíč, která mají vlastní filtraci a oběh vody, jsou sice nákladnější, ale zase není třeba se jezírku tolik věnovat. Při správné realizaci si žije filtrace vlastním životem a jezírko tak není líhništěm komárů a jiného otravného hmyzu.

Mohlo by se ovšem zdát, že nadšenci do přírodních zahrad mají stavbu jezírka o mnoho levnější. Pokud má být výsledkem správně fungující čisté jezírko, není tomu tak. Největším problémem je vhodně vyřešená přírodní filtrace, která se musí postupem času vyladit, než bude optimálně fungovat. Naštěstí se u nás touto problematikou zabývá několik odborníků, proto se není čeho bát. Stačí si jen nechat poradit a na mnohé řešení navíc sáhnout hluboko do kapsy. Za to vše vám ale kvalitní firma vykouzlí na zahradě doslova oázu klidu v podobě zurčícího potůčku, který je zakončen krásným přírodním jezírkem.

Vodní prvky v zahradě. Radost vám udělají i ty malé
Vodní prvky v zahradě. Radost vám udělají i ty malé (Zdroj: shutterstock.com)

Když je vody nedostatek

Pokud na zahradě vodu nemáte nebo jí není tolik, není proč smutnět. Mnoho vodních prvků je založeno na cirkulaci vody, kterou stačí občas dolít na potřebnou mez. Oblíbeným vodním prvkem založeným právě na tomto principu je například japonská klapačka. Dále můžete zakoupit i vodní prvky, kde není cílem požitek z bublající fontánky či klapání bambusu, jedná se například o ptačí pítka nebo koupátka.

shutterstock-26671135.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pozorujte zahradu…

I když se může zdát, že na vaší zahradě žádná voda není, nemusí to být vždy nutně pravda. Zkuste pozorovat, jak se chová vaše zahrada po dešti. Kde je voda, i přestože už druhý den svítí silné slunce, nebo zda není někde místo, kde je půda spíše podmáčená než vlhká.

Jestliže na zahradě nějaké takové místo najdete, není nic lepšího než ho využít ke zbudování právě nějakého vodního prvku, ať už bude sloužit jako pítko pro ptactvo, nebo útočiště pro žáby, které vám i s případnými komáry rády pomohou. Určitě se zkuste také po okolí poptat po dobrém proutkaři, který by vám i zhodnotil vodní situaci na vašem pozemku.

shutterstock-284298935.jpg

Zdroj: archiv redakce

Publikováno: 13.05.2020, Autor: | autor: Jan Vrbata

Mohlo by vás dále zajímat

Zahradní jezírko a jak o něj pečovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Fišer provádí diváky svoji zahradou, na které vybudoval zahradní jezírko, kde chová ryby a pěstuje lekníny.

Okrasná zahrada s velkými kameny a jezírkem

Milan Horka pozve diváky do svojí zahrady s kameny a jezírkem, kterou mu na přání vytvořil architekt Miroslav Pacner.

Chov ryb a koi kaprů v zimním období

Ladislav Němec ukazuje jak ve svém jezírku chová v zimním období ryby a jak zazimovává koi kapry

Vodní zahrada

Voda je nedílnou součástí přírody a každé zahrady a vodní plochy z ní dělají útulnější kout světa.

Zazimování rostlin v jezírkách

Zazimování rostlin a leknínu v jezírkách a péče o ryby v zimním období

Jak zarybnit jezírko

Kamil Tyrychtr doporučuje druhy ryb do zahradního jezírka a vysvětluje, jak se o ně máme starat.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.