Květiny pro venkovskou zahradu vás nezklamou

Inspirujte se při tvorbě zahrady klasickou venkovskou zahradou, takovou, jakou měla vaše babička. Nebudete chybovat, do módy se opět vracejí „staré“, již dávno osvědčené, venkovské trvalky, které podtrhnou krásu našich zahrad.

Květiny pro venkovskou zahradu vás nezklamou
Květiny pro venkovskou zahradu vás nezklamou (Zdroj: Lucie Peukertová)

Venkovský styl zahradní architektury rozhodně nenachází uplatnění pouze na venkově, jak by se mohlo zdát už podle samotného názvu. Často se s ním setkáte i ve městech a naopak na vesnických zahrádkách často vaši pozornost upoutá ryze městský okrasný styl zahrady.

Pokud ale zastáváte názor, že na venkov odjakživa patří klasická „venkovská“ zahrádka, určitě by v ní měly mít jisté zastoupení tradiční květiny.

Nemusíte se rozhodně zaměřit jen na starý osvědčený sortiment, klidně vyzkoušejte i nějaké ty novinky mezi květinami, které svým vzhledem venkovský charakter zahrady jedině podpoří.

Co ale naopak do venkovského zahradního stylu moc nepatří, jsou silně prošlechtěné rostliny s pestrými listy. Ne že by měly vstup do těchto zahrad zakázán, ale spíše je používejte jako doplněk, nikoliv jako hlavní téma trvalkových záhonů. Strhávají na sebe totiž nadmíru pozornosti a venkovský styl je více přírodní, rozvolněný a rozhodně nepůsobí křečovitě a usedle.

plnokv-t-forma-kopretiny-se-skv-le-dopl-uje-s-kr-tkov-k-m-kohoutkem-v-ncov-m-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Nejen pro oko, ale také pro opylovače

Venkovské zahrady jsou jako stvořené pro ekologický aspekt, na který už naštěstí při tvorbě zahrad přihlíží mnoho odborníků i laiků. Volba je samozřejmě na vás. Pokud budete od svých květinových záhonů požadovat i trochu jiný záměr, než jen ten okrasný, určitě se zaměřte alespoň z části na specifický sortiment rostlin.

Květinové záhony mohou být pojaty také tematicky. Oblíbené jsou třeba motýlí záhony, výsadby pro užitečné živočichy a podobně. Jestliže mají být rostliny užitečné pro opylovače, vybírejte takové, které umožňují opylení.

Ačkoliv to může kdekomu připadat trošku zvláštní, že by květy některých kultivarů neumožnily opylení, v praxi tomu tak opravdu je. Časté problémy jsou hlavně u plnokvětých kultivarů, které například čmeláci neopylují, protože se do květů nevejdou.

Tu pravou hostinu hmyzu připravíte spíše v případě, že budou ve výsadbě převažovat druhy a kultivary s jednoduchým květem. Dobromysl obecná (Origanum vulgare), zavinutka podvojná (Monarda didyma) nebo třeba kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum) patří mezi medonosné rostliny, tak proč je nenabídnout třeba přímo včelkám?

Dejte květinám volnost!

Zajímavé možnosti použití umožňují druhy trvalek, které mají schopnost samovýsevu. Ty výsadby poměrně dost mění rok co rok, protože se mnohdy i dost nekontrolovatelně přesévají i na místech, kde byste je nečekali. Například orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) a len vytrvalý (Linum perenne) občas najdete i ve spárách dlažby nebo v mezerách kamenů ve schodišti.

Prostě a jednoduše se každý rok postarají o novou podobu květinového záhonu. Ale pozor! Len vytrvalý je natolik bujný, že díky nesčetným přesevům dokáže časem zcela vytlačit méně dominantní druhy, proto na něj budete muset dohlédnout a semenáčky každý rok alespoň částečně vyplít.

venkovsk-p-edzahr-dka-s-druhy-trvalek-kter-se-p-es-vaj-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Oblíbené trvalky pro venkovskou zahradu

 • Aquilegia vulgaris – orlíček obecný
 • Campanula glomerata – zvonek klubkatý
 • Delphinium x cultorum – stračka
 • Gypsophilla paniculata – šater latnatý
 • Helenium autumnale – záplevák podzimní
 • Hemerocallis – denivky
 • Leucanthemum maximum – kopretina velkokvětá
 • Linum perenne – len vytrvalý
 • Lychnis coronaria – kohoutek věncový
 • Lysimachia punctata – vrbina tečkovaná
 • Lythrum salicaria – kyprej vrbice
 • Lupinus polyphyllus – vlčí bob
 • Monarda didyma – zavinutka podvojná
 • Origanum vulgare – dobromysl obecná
 • Paeonia officinalis – pivoňka lékařská
 • Papaver orientale – mák východní
 • Phlox paniculata – plamenka latnatá
 • Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá

 Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 10.05.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování kopretin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování kopretin

Co je to okra a jak vypadají nové druhy kopretin?

Znáte jedlý ibišek, kterému se říká okra? Recepty z něj vám přinesla paní Ludmila Dušková spolu s novými druhy kopretin a mochyní.

Jak zkrášlit nevzhledný dvorek

Jak zkrášlit nevzhledný dvorek.

Venkovské zahrady

Jak může vypadat venkovská zahrada.

Výsadba letniček do truhlíků

Aneta Svobodová pro nás připravila zajímavou kombinaci výsadeb do nádob a truhlíků.

Toskánský dům na Slovensku

I na Slovensku lze postavit dům v toskánském stylu tak, aby byl opravdu reprezentativní.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.