Samozásobitelství na vaší zahradě

Otázka samozásobitelství získává na aktuálnosti. Není nad to se vypravit na zahradu a připravit oběd z toho, co zrovna uzrálo. Děti zase ocení samosběr různých druhů drobného ovoce během sezóny. Proto věnujte čas troše plánování, abyste si alespoň část potravin zajistili z vlastního pozemku.

Samozásobitelství na vaší zahradě
Samozásobitelství na vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Pojem samozásobitelství není žádnou novinkou, už během válečných let se posuzovalo, jestli je hospodářství na úrovni samozásobitelství a je tedy naprosto samostatné co se potravin týče.

V dnešní době lze samozásobitelství také dosáhnout, ale pro většinu majitelů zahrad je to stále nedosažitelná meta, proto se zde nebudeme bavit o stoprocentním samozásobitelství. Toho dosáhnou spíše majitelé zemědělských usedlostí s chovem hospodářských zvířat a rozměrnými polnostmi. Přesto se i vy jako majitelé rodinné zahrady můžete s chutí pustit do přípravy zahrady, ze které se budete rok co rok těšit na zdravou sklizeň.

Mnohdy je přehlížíme

I na malé zahradě je nespočet možností, jak si vypěstovat různé druhy jedlých rostlin, aniž byste na záhonech museli nechat při údržbě ruce. Zajímavé možnosti přináší již samotný květnatý trávník, v němž vedle druhů trav rostou mnohdy i chuťově zajímavé bylinky. Dnešní doba „kytkožroutům, jak se také nadšencům do konzumace planých rostlin říká, doslova přeje.

Většinou už nekrabatíme čelo při představě, že bychom si ráno vyšli s proutěným košíkem na sběr sedmikrásek a pampelišek před náš dům. Je už totiž známo, že právě tyto plané rostliny mnohdy dokáží díky obsahu vitamínů a minerálů strčit do kapsy již dávno pěstované druhy kulturní zeleniny.

Bylinky v trávníku můžete podpořit také tak, že trávník nebudete příliš často sekat, to ovšem neznamená, že necháte zahradu zarůst. Seč pouze zvyšte nebo ji nedělejte tak často, aby se dvouděložné rostliny vždy stačily zregenerovat.

sou-asn-m-trendem-majitel-v-t-ch-permakulturn-ch-zahrad-je-samoz-sobitelstv-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Bez starostí a nadměrné péče

Ještě před několika lety byste o ovocný strom v okrasné zahradě téměř nezavadili, dnes už je situace spíše opačná, protože i majitel opravdu malé zahrady hledá prostor pro výsadbu alespoň jednoho ovocného stromu. Právě ovocné dřeviny jsou na péči poměrně nenáročné, ovoce na nich vyroste mnohdy i bez našeho přičinění. Tedy i v případě, pokud zrovna nepatříme mezi mistry řezu, který bychom v optimálním případě měli dřevinám každý rok věnovat.

Na ty nejmenší zahrady lze vysadit ovocné stromy do tvarovaných struktur, jako je kordon nebo špalír. Řešením pro menší pozemky jsou také ovocné dřeviny v pěstebním tvaru štíhlého vřetene, které opravdu nezabere moc místa. Zde se ovšem bez pravidelného řezu již neobejdete.

V každém případě se snažte na své zahradě najít místo pro různé druhy ovocných rostlin. Borůvky chocholičnaté se skvěle kombinují s ovocným podrostem v podobě jahodníku měsíčního nebo různých druhů brusnic a klikví. Aktinidie nebo klanopraška ovládnou oporu na fasádě domu nebo plot. Pro maliník a ostružiník najděte místo v divokém koutě zahrady nebo si nechte loubí u domu porůst skvělým křížencem těchto dvou druhů, které seženete pod označením Tayberry.

Prakticky žádnou péči nemusíte věnovat ani dalším druhům drobného ovoce. I pro líné zahrádkáře je skvělou volbou rakytník řešetlákový nebo temnoplodec černoplodý. Ovocné druhy lze vysadit do společného sousedství, ve kterém budou fungovat na principu jedlého lesa. Zde by mělo být zastoupeno patro stromové, keřové i bylinné, aby došlo k optimálnímu využití prostoru.

Pěstování zeleniny

Trochu jinou kategorií, co se údržby týče, je pěstování zeleniny. Zde již bude třeba přiložit ruku k dílu, ačkoli i v tomto případě na to můžete jít pěkně od lesa. Nevíte si rady s krabicovým kartonem, spadaným listím nebo se slámou? Pak v těchto materiálech vypěstujte vlastní brambory, uvidíte, jak vás tento netradiční způsob pěstování bude bavit.

Mimochodem, takto brambory pěstovali již naši předci. Pokud po vlastní zelenině toužíte, ale nemáte na její údržbu čas, pak si vybírejte druhy méně náročné. Skvělou možností jsou dýně, cibule, česnek nebo třeba již zmiňované brambory.

Pokud nevyžadujete větší množství zeleniny, můžete pěstovat plodiny i na jediném metru čtverečním. Stačí jen šikovně střídat druhy zeleniny, abyste plochu využili od jara do podzimu. Díky zelenině odolné mrazům se na sklizeň můžete konec konců vydat i v době, kdy je zahrada zahalená pod sněhovou peřinou. Dobrou volbou je špenát, mangold či kapusta. Hlízy topinamburu budou k dispozici také během celého roku, navíc se tato plodina chová jako neodbytný plevel, který nelze vymýtit ani naprosto nesprávnou údržbou.

zahrada-nab-z-irok-spektrum-zdrav-ch-potravin.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 20.04.2020, Autor: 20.4.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.