Dopřejte okrasnému trávníku tu správnou výživu

Krásný zelený koberec se bez pravidelné údržby, zejména pak hnojení, neobejde. Jenže to spíše připomíná vysokou školu alchymie než domácí hobby. Podíváme se společně na zoubek tomu, abyste hnojili tak, aby vám trávník dělal radost celou sezonu.

Dopřejte okrasnému trávníku tu správnou výživu
Dopřejte okrasnému trávníku tu správnou výživu (Zdroj: shutterstock.com)

V trávníkářské terminologii se můžete setkat hned s několika termíny, které nejen že určují charakter trávníku, ale také vypovídají o jeho údržbě. Trávník intenzivní je pravidelně udržovaný porost, kterému věnujeme nejen pravidelnou seč a hnojení, ale lze mu dopřát třeba i vertikutaci, pískování či aerifikaci. Do této skupiny spadají nejčastěji zakládané typy trávníků u rodinných zahrad, tak zvané okrasné intenzivně udržované trávníky.

Druhou skupinou jsou pak trávníky extenzivní. Jak už samotný název napovídá, tyto porosty nevyžadují žádnou pravidelnou údržbu, kromě jedné až dvou sečí za rok, ale spadají sem i trávníky prakticky neudržované.

Do této kategorie řadíme také v současné době velice oblíbené květnaté louky. Tyto travní porosty bývají víceméně samostatné, nevyžadují tedy ani pravidelné hnojení, v čemž se výrazně liší od náročnějších příbuzných, okrasných, intenzivně udržovaných, trávníků.

Právě tato skupina je mezi zahrádkáři nejoblíbenější. Pokud se o takový trávník dobře staráme, nejen že vydrží určitou zátěž, ale má hlavně výrazné estetické vlastnosti, které dokáží podtrhnout krásu celé zahrady. V hlavní roli je ovšem kromě pravidelné seče právě hnojení, bez kterého se při péči o takový vegetační prvek prostě neobejdeme.

tr-vn-k-se-neobejde-zvl-t-po-vertikutaci-bez-kvalitn-ho-hnojiva-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Hnojiva podle ročního období

Kulturní druhy trav, z nichž se skládají travní směsi určené pro založení okrasných trávníků, bývají poměrně dost náročné na přísun živin. To rozhodně neznamená, že by se bez pravidelného hnojení neobešly, ale určitě na první pohled poznáte trávník hnojený a nehnojený. Výživa je v tomto směru mnohdy považována za velkou vědu a není se čemu divit.

Pokud chcete totiž dělat vše precizně, určitě počítejte s tím, že se pro každé roční období hodí jiný typ hnojiva. Hnojiva určená pro jarní období podporují rychlý růst a vývoj. Obsahují vysoký poměr dusíku a hořčíku.

Letní hnojiva zase musí trávník připravit na boj s vysokými teplotami, s čímž mu pomůže vyrovnaný poměr dusíku a draslíku. Hlavním úkolem podzimního hnojiva je zase příprava trávníku na zimu, kdy bude muset čelit nízkým teplotám. Podzimní hnojiva právě proto mívají vysoký poměr draslíku a hořčíku.

Jaké hnojivo zvolit?

Jistě jste se někdy setkali s nabídkou pomalu rozpustných a rychle rozpustných hnojiv. Ta pomalu rozpustná bývají vždy o něco dražší, ale živiny se z granulek obalených voskem uvolňují pomalu, takže není nutné trávník hnojit tak často, jak je to třeba u rychle rozpustných hnojiv. U pomalu rozpustných typů je také mnohem nižší riziko přehnojení a následného popálení porostu během horkých letních dnů. Pokud si tedy hnojením nejste úplně jisti, je mnohem jednodušší aplikace pomalu rozpustného hnojiva.

Stejně tak se v bohaté nabídce setkáte i s hnojivy univerzálními, které jsou určeny pro aplikaci během celé sezony. Pokud se ovšem chcete dočkat opravdu perfektního vzhledu, bude lepší použít hnojiva určená pro dané období.

okrasn-pravideln-se-en-tr-vn-k-vy-aduje-i-pravideln-p-sun-ivin-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Správná aplikace je důležitá

Hnojivo lze aplikovat například po provedené vertikutaci nebo aerifikaci, což jsou poměrně radikální zásahy do porostu a živiny mají v tomto případě porost dostat znovu do kondice. Stejně tak lze hnojení ovšem provést i kdykoliv během sezony.

Samotnou aplikaci lze provést pomocí ručního rozhozu, na to je ovšem nutné mít jisté zkušenosti, aby byl rozhoz hnojiva po ploše opravdu pravidelný. V jiném případě lze využít rozmetadla nebo secí strojky. Jakmile trávník pohnojíte, je třeba plochu pečlivě zalít, aby granulky hnojiva spadly k půdnímu povrchu a aby nedošlo k popálení trávníku.

Tip redakce: Pokud aplikaci hnojiva neprovedete rovnoměrně, tento nedostatek na sebe nenechá dlouho čekat. Nepravidelné hnojení se projeví například mramorovaným zbarvením, což je typické u poměrně řídkého rozhozu pomocí rozmetadla nebo rukou. Pokud používáte strojky na hnojení a nedodržujete překryvy (při hnojení se jezdí v pásech, které na sebe musí navazovat), budou již do týdne na trávníku zřejmé světlé pruhy trávníku, na které se nedostalo hnojivo. V tomto případě je třeba plochu lokálně nebo celoplošně znovu pohnojit.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 22.03.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Podzimní hnojení trávníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Podzimní hnojení trávníku

Podzimní hnojení trávníku

Podzimní hnojení trávníku.

Ošetření trávníku

Jak ošetřit trávník po zimě? Poradí Dáša Kouřilová.

Údržba trávníku

Údržba trávníku

Jak zazimovat trávník

Jak zazimovat trávník

Podzimní hnojení zahrady

Podzimní hnojení zahrady

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.