Jarní životabudič v podobě cibulovin

Jaro nejlépe vystihují zářivé barvy cibulovin, které se postupně klubou z holých záhonů a trávníků. Bez nich se neobejde žádná zahrada, která si přeje být celoročně krásná.

Jarní životabudič v podobě cibulovin
Jarní životabudič v podobě cibulovin (Zdroj: shutterstock.com)

Použití cibulovin má v okrasné zahradě dlouhou historii. Již v dávných dobách byly tyto rostliny se zásobními orgány dováženy z dalekých zemí i ze zámoří, kde rostly v přírodních podmínkách. Postupem času se některé země na jejich pěstování a později také šlechtění zaměřily.

Výsledkem této šlechtitelské snahy jsou tisíce překrásných kultivarů, které se mohou pochlubit novými a pro pěstitele výhodnými vlastnostmi.

Přesto se ovšem rádi vracíme také k druhům, které si svou krásu zachovaly po dlouhá léta a jsou původními pozůstatky naší květeny. Každá cibulovina má své kouzlo, které se hodí na květinové záhony i do nádob na okenním parapetu nebo terase.

kombinace-trvalek-s-jarn-mi-cibulovinami-ve-sm-en-v-sadb-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Cibuloviny jarní i podzimní

Skupina cibulovin je druhově neskutečně bohatá. Spadají do ní druhy na plné slunce, do polostínu i hlubokého stínu. Jedná se o druhy vytrvalé, proto je řadíme mezi trvalky.

Oproti klasickým trvalkám mají ale zcela odlišný cyklus, který je mnohem rychlejší. Rostlina přežívá většinu roku v podobě zásobního orgánu, kterým mohou být cibule, hlízy nebo oddenky, které jsou ukryty pod zemí. Na podzim tyto orgány postupně zakořeňují a hlavní období vegetace přichází v předjaří nebo na jaře, kdy ve velice krátké době vytvoří asimilační orgány, tedy listy, květy a následně plody se semeny. Jakmile tento cyklus skončí, listy postupně uschnou a rostlina se opět zatáhne do země, kde opět čeká na svou příležitost.

V širokém sortimentu se samozřejmě najdou i letní nebo podzimní druhy, které mají zase trošku jiný charakter než ty jarní a tím pádem se mohou uplatňovat v dalších typech výsadeb, my se ovšem podíváme pod pokličku sortimentu cibulovin kvetoucích na začátku roku.

Jak na výsadbu cibulovin

Všechno začíná u dobrého výběru kvalitních rostlin. Vždy vybírejte zdravé a velké cibule nebo hlízy, které nejsou napadeny chorobami a škůdci. Dbejte na to, aby byly řádně označené, abyste se v nich lépe orientovali při výsadbě.

U některých druhů je nutné zásobní orgány před výsadbou na 24 hodin namočit do vody. Na namočení určitě nezapomeňte u sasanek (Anemone) a talovínů (Eranthis). Nejlepším termínem pro výsadbu cibulovin je začátek podzimu, ideální je tedy září nebo říjen. Pokud je teplé počasí, můžete některé druhy sázet klidně i v listopadu, cibuloviny ovšem musí mít dostatek času na to, aby zakořenily.

Poměrně diskutovaným tématem je hloubka výsadby. Tu nelze přesně určit, ale všeobecně se používá pravidlo výsadby do hloubky 2,5 násobku výšky cibulky. V těžkých půdách je pro cibule mnohem náročnější prorašit na půdní povrch, proto je sázejte oproti lehké písčité půdě mělčeji.

n-kter-druhy-cibulovin-se-hod-pro-zplan-n-do-tr-vn-ku-vhodn-jsou-nap-klad-mod-ence-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Cibuloviny pro každou zahradu

Jistě nikoho nepřekvapí, že se cibuloviny hodí do všech typů zahrad. Skvěle se uplatní v dočasné jarní dekoraci v nádobách umístěných třeba na okenním parapetu nebo na stole, ale ještě častěji je používáme pro výsadbu do zahrady.

Doplní štěrkové prérijní záhony, podrosty keřů, rozjasní přírodní podrosty listnatých stromů, ale stejně zajímavě doplní přírodní i umělé vodoteče. Jsou nedílnou součástí celoročně atraktivních zahrad, kde plní funkci prvních jarních pionýrů, kteří na sebe v záhonech upoutají pozornost v doprovodu některých časně kvetoucích trvalek a dřevin.

Zajímavým tématem je také výsadba cibulovin do trávníku. Všeobecně lépe se cibulovinám daří v mírně prořídlém trávníku v podrostu stromů, ve kterém se alespoň z části nechává zetlít spadané listí. V takových podmínkách se daří například ladoňkám (Scilla), ladoničkám (Chionodoxa), sněženkám (Galanthus), narcisům (Narcissus) nebo třeba žlutě kvetoucím talovínům (Eranthis).

Aby cibuloviny v trávníku dobře prosperovaly, je nutné, abychom spolu s trávníkem neposekaly jejich zelené listy, proto je nutné v porostu ponechat vysoké ostrůvky, které se posekají až po zatažení cibulovin do půdy. Tento aspekt je dobré dodržet také u druhů, které se na místě vysemeňují, jmenujme například již zmíněné ladoňky, sněženky nebo talovíny.

tulip-ny-s-podsadbou-mace-ek-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Přečtěte si také: Z rovinatého plácku vznikla členitá zahrada v japonském stylu. Výsledek předčil očekávání

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 19.03.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!