Jak vytvořit zahradu zábavnou pro děti

Děti potřebují místo, kde si budou moct hrát s kamarády nebo i samy a kde budou mít nesčetně možností se rozvíjet. I přestože se mnohým rodičům pod pojmem herní prvky vybaví houpačka, skluzavka nebo pískoviště, existují i jiné možnosti hraček a her, kde si dítě postupem času rozvíjí nejen své motorické schopnosti, ale také fantazii.

Jak vytvořit zahradu zábavnou pro děti
Jak vytvořit zahradu zábavnou pro děti (Zdroj: archiv redakce)

Kam herní prvky umístit?

Jednu z mnoha věcí, které si dítě při hraní procvičuje, je i vnímání prostoru. Pro ilustraci: Dítě se musí naučit, že když nevidí nad sebe, neznamená to, že nad sebou nic nemá. Kromě toho procvičuje motoriku a další nepostradatelné schopnosti.

Čím menší dítě je, tím větší potřebuje dohled. Vhodné je umístit dětské hřiště či pískoviště před okno kuchyně nebo v blízkosti terasy, kde trávíte většinu času. Rozhodně nestavte dětské hřiště a jiné herní prvky blízko vodních ploch, jako je bazén, jezírko a další. Dále není dobré místo kousek od ohniště nebo na opačném konci zahrady, kam nedohlédnete.

Co se týká podkladu, je nejlepší volbou travní plocha, která je měkká. Špatnou volbou je umístění herních prvků na beton, dlažbu a další zpevněné plochy. Pokud ovšem jinou možnost nemáte, a přesto chcete své ratolesti vyhovět, nainstalujte na zpevněný povrch speciální gumové rohože, které případný pád také efektivně ztlumí.

Zakoupit hotové řešení nebo postavit svépomocí?

Výhoda zakoupených herních prvků by měla spočívat v dodržení mnoha bezpečnostních norem. I tak je ale doporučené před samotnou koupí si vyžádat u obchodníka příslušnou specifikaci výrobku. Tyto normy řeší nejen bezpečné vzdálenosti, ale také výběr materiálu a jeho ošetření.

Jestliže jste zdatní kutilové a chcete svému dítěti postavit houpačky, domeček nebo jiné herní věci sami, určitě nezapomeňte zaměstnat při výrobě dané hračky i svého potomka. Uvidíte, že se bude aktivně a rád podílet na broušení, tesání a jiných potřebných prací s vámi. Je to jedna z mnoha důležitých věcí, které vám zakoupené hračky neposkytnou. Budete s vaším potomkem spolupracovat na jeho hračkách. O to více si hraní užije a bude z toho mít radost.

Jaké materiály jsou nejvhodnější?

Materiálů, ze kterých se různé herní prvky vyrábějí, je mnoho. Nejvíce jsou však zastoupeny plasty a dřevo. Asi nejlepší materiál je určitě dřevo. Kromě toho, že plasty mohou při rozbití velmi ošklivě pořezat, je dřevo zajímavé na omak a také se s ním mnohem lépe pracuje, když například dojde k poškození žebříčku nebo nějaké části na domečku. Plastové prvky při rozbití spíše vyhodíte, dřevěné lze i opravit.

Při sestavování myslete hlavně na to, že spoje by měly být v co největší míře bez použití hřebíků, vrutů a šroubů. Mnohdy se bez nich samozřejmě obejít nelze, ale u klasického pískoviště nejsou vůbec potřeba. Než začněte dřevo ošetřovat nějakým nátěrem, zvažte, zda je to vůbec nutné, jestliže ano, zakupte nátěr, který není nijak závadný a je určen právě pro tyto účely.

Herní prvky

Kromě klasických herních prvků, jako je houpačka, skluzavka nebo pískoviště, můžete zakoupit či postavit dítěti domek, kde bude mít vlastní soukromí nebo třeba možnost vytvořit si z něj nedobytný hrad, dále existují různé prolézačky a horolezecké zdi nebo žebříky.

Kromě těchto běžných herních prvků existují také herní prvky z vrbového proutí nebo tak zvaný pocitový chodníček, kde na různé úseky cesty dáte různé materiály jako například štěpku, oblázky, štěrk a jiné.

Dále existují hry, jako jsou ruské kuželky, petang nebo kroket. Postavit můžete také různé podobizny zvířátek z kulatiny jako například ovečky, koníky a jiné. Kulatinu můžete také využít na postavení vláčku nebo autíčka. Postačí jenom na daných úsecích vydlabat sedátka.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 18.03.2020

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!