Jak vytvořit zahradu zábavnou pro děti

Děti potřebují místo, kde si budou moct hrát s kamarády nebo i samy a kde budou mít nesčetně možností se rozvíjet. I přestože se mnohým rodičům pod pojmem herní prvky vybaví houpačka, skluzavka nebo pískoviště, existují i jiné možnosti hraček a her, kde si dítě postupem času rozvíjí nejen své motorické schopnosti, ale také fantazii.

Jak vytvořit zahradu zábavnou pro děti
Jak vytvořit zahradu zábavnou pro děti (Zdroj: archiv redakce)

Kam herní prvky umístit?

Jednu z mnoha věcí, které si dítě při hraní procvičuje, je i vnímání prostoru. Pro ilustraci: Dítě se musí naučit, že když nevidí nad sebe, neznamená to, že nad sebou nic nemá. Kromě toho procvičuje motoriku a další nepostradatelné schopnosti.

Čím menší dítě je, tím větší potřebuje dohled. Vhodné je umístit dětské hřiště či pískoviště před okno kuchyně nebo v blízkosti terasy, kde trávíte většinu času. Rozhodně nestavte dětské hřiště a jiné herní prvky blízko vodních ploch, jako je bazén, jezírko a další. Dále není dobré místo kousek od ohniště nebo na opačném konci zahrady, kam nedohlédnete.

Co se týká podkladu, je nejlepší volbou travní plocha, která je měkká. Špatnou volbou je umístění herních prvků na beton, dlažbu a další zpevněné plochy. Pokud ovšem jinou možnost nemáte, a přesto chcete své ratolesti vyhovět, nainstalujte na zpevněný povrch speciální gumové rohože, které případný pád také efektivně ztlumí.

Zakoupit hotové řešení nebo postavit svépomocí?

Výhoda zakoupených herních prvků by měla spočívat v dodržení mnoha bezpečnostních norem. I tak je ale doporučené před samotnou koupí si vyžádat u obchodníka příslušnou specifikaci výrobku. Tyto normy řeší nejen bezpečné vzdálenosti, ale také výběr materiálu a jeho ošetření.

Jestliže jste zdatní kutilové a chcete svému dítěti postavit houpačky, domeček nebo jiné herní věci sami, určitě nezapomeňte zaměstnat při výrobě dané hračky i svého potomka. Uvidíte, že se bude aktivně a rád podílet na broušení, tesání a jiných potřebných prací s vámi. Je to jedna z mnoha důležitých věcí, které vám zakoupené hračky neposkytnou. Budete s vaším potomkem spolupracovat na jeho hračkách. O to více si hraní užije a bude z toho mít radost.

Jaké materiály jsou nejvhodnější?

Materiálů, ze kterých se různé herní prvky vyrábějí, je mnoho. Nejvíce jsou však zastoupeny plasty a dřevo. Asi nejlepší materiál je určitě dřevo. Kromě toho, že plasty mohou při rozbití velmi ošklivě pořezat, je dřevo zajímavé na omak a také se s ním mnohem lépe pracuje, když například dojde k poškození žebříčku nebo nějaké části na domečku. Plastové prvky při rozbití spíše vyhodíte, dřevěné lze i opravit.

Při sestavování myslete hlavně na to, že spoje by měly být v co největší míře bez použití hřebíků, vrutů a šroubů. Mnohdy se bez nich samozřejmě obejít nelze, ale u klasického pískoviště nejsou vůbec potřeba. Než začněte dřevo ošetřovat nějakým nátěrem, zvažte, zda je to vůbec nutné, jestliže ano, zakupte nátěr, který není nijak závadný a je určen právě pro tyto účely.

Herní prvky

Kromě klasických herních prvků, jako je houpačka, skluzavka nebo pískoviště, můžete zakoupit či postavit dítěti domek, kde bude mít vlastní soukromí nebo třeba možnost vytvořit si z něj nedobytný hrad, dále existují různé prolézačky a horolezecké zdi nebo žebříky.

Kromě těchto běžných herních prvků existují také herní prvky z vrbového proutí nebo tak zvaný pocitový chodníček, kde na různé úseky cesty dáte různé materiály jako například štěpku, oblázky, štěrk a jiné.

Dále existují hry, jako jsou ruské kuželky, petang nebo kroket. Postavit můžete také různé podobizny zvířátek z kulatiny jako například ovečky, koníky a jiné. Kulatinu můžete také využít na postavení vláčku nebo autíčka. Postačí jenom na daných úsecích vydlabat sedátka.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 18.03.2020

Mohlo by vás dále zajímat

Dětské sezení s pískovištěm

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu dětského sezení s pískovištěm.

Jaké herní prvky pro děti vybrat na zahradu

Jaké herní prvky pro děti vybrat na zahradu

Toužíte po jezírku?

Jezírko na zahradě

Výroba herního stolku ze staré cívky od kabelu

Jakým způsobem lze ze staré cívky od kabelu udělat stylový herní stolek pro celou rodinu

Prevence proti defektům rajčat

Prevence proti defektům rajčat

Dětské hřiště na zahradě

Pan Jaromír Hoštička představuje veliké dětské hřiště, které vybudoval na vlastní zahradě.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.