5 tipů, které vám usnadní renovaci zahrady

Ať už plánujete kompletní renovaci zahrady, nebo se chystáte založit novou, připravte si spoustu plánování.

5 tipů, které vám usnadní renovaci zahrady
5 tipů, které vám usnadní renovaci zahrady (Zdroj: jana.truksova)

Nová zahrada začíná plánováním

Než se pustíte do kopání a sázení, vše si pečlivě naplánujte. Hned ze začátku si vezměte k ruce tužku a papír. Nakreslete pozemek se všemi stavbami, inženýrskými sítěmi a nezapomeňte ani na staré stromy a keře, které byste chtěli na zahradě ponechat. Zakreslení inženýrských sítí je pak důležité zejména kvůli jezírku nebo výsadbě hluboko kořenících stromů.

Na papír také zaznamenejte, kde chcete mít gril, pergolu, skleník nebo okrasné záhony. Během plánování si začněte dělat i orientační rozpočet. Pomůže vám to s financováním rekonstrukce a případně také s tím, abyste s předstihem našli výhodnou půjčku.

Pozorujte a mapujte svůj pozemek

Zahrada je živoucí organismus. Každá rostlina, strom i keř potřebuje ke zdravému růstu jiné podmínky. Sledujte proto, kam nejdéle svítí slunce, kde nejvíce fouká, a také si zjistěte, jaký typ půdy na pozemku vlastně máte. Podle toho si pak rozmístěte okrasné záhony a vyberte do nich rostliny, pro které jsou podmínky v daném kousku zahrady ideální. V nejvlhčí části zahrady založte jezírko, v té nejsušší naopak udělejte okrasnou skalku. Všechny tyto plány si na zahradě vytyčte pomocí kolíků a provázků.

Orientujte se podle světových stran

Během plánování zahrady se orientujte podle světových stran. Chcete-li mít slunečnou zahradu plnou květů, záhony vytvořte na jižní nebo východní straně. Pokud si chcete chvíle venku a letní grilování užívat i v pozdních hodinách, umístěte gril na západní stranu.

Jak na nerovný pozemek

Pokud je vaše zahrada rovná nebo mírně svažitá, není třeba se trápit s úpravou terénu. Máte-li však zahradu plnou nerovností, jednou z možností, jak si s tím poradit, je vzít si na pomoc bagr. Svahy lze ale také proměnit pomocí kaskádovitých záhonků, kamenitých strání nebo je můžete zpevnit dřevinami. Jedná se sice o trochu pracnější řešení, nicméně výsledkem je atypická terasa plná zajímavých prvků.

Jak vybrat rostliny?

Nejčastější chybou při rekonstrukci či zakládání zahrady je špatný výběr rostlin. Neřiďte se tím, co vidíte u sousedů, ani tím, co se vám líbí. Obecně platí, že k plotu patří větší stromy a jehličnaté dřeviny, které poskytnou stín. Před ně je ideální vysadit menší keře a kvetoucí trvalky. Rostliny není vhodné vysazovat po jedné. Nejlépe se jim daří ve skupinách stejného druhu. Solitéry, jako jsou jehličnany, magnolie nebo okrasné jabloně, nechte vyniknout samostatně.

Publikováno: 07.03.2020, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!