5 tipů, které vám usnadní renovaci zahrady

Ať už plánujete kompletní renovaci zahrady, nebo se chystáte založit novou, připravte si spoustu plánování.

5 tipů, které vám usnadní renovaci zahrady
5 tipů, které vám usnadní renovaci zahrady (Zdroj: jana.truksova)

Nová zahrada začíná plánováním

Než se pustíte do kopání a sázení, vše si pečlivě naplánujte. Hned ze začátku si vezměte k ruce tužku a papír. Nakreslete pozemek se všemi stavbami, inženýrskými sítěmi a nezapomeňte ani na staré stromy a keře, které byste chtěli na zahradě ponechat. Zakreslení inženýrských sítí je pak důležité zejména kvůli jezírku nebo výsadbě hluboko kořenících stromů.

Na papír také zaznamenejte, kde chcete mít gril, pergolu, skleník nebo okrasné záhony. Během plánování si začněte dělat i orientační rozpočet. Pomůže vám to s financováním rekonstrukce a případně také s tím, abyste s předstihem našli výhodnou půjčku.

Pozorujte a mapujte svůj pozemek

Zahrada je živoucí organismus. Každá rostlina, strom i keř potřebuje ke zdravému růstu jiné podmínky. Sledujte proto, kam nejdéle svítí slunce, kde nejvíce fouká, a také si zjistěte, jaký typ půdy na pozemku vlastně máte. Podle toho si pak rozmístěte okrasné záhony a vyberte do nich rostliny, pro které jsou podmínky v daném kousku zahrady ideální. V nejvlhčí části zahrady založte jezírko, v té nejsušší naopak udělejte okrasnou skalku. Všechny tyto plány si na zahradě vytyčte pomocí kolíků a provázků.

Orientujte se podle světových stran

Během plánování zahrady se orientujte podle světových stran. Chcete-li mít slunečnou zahradu plnou květů, záhony vytvořte na jižní nebo východní straně. Pokud si chcete chvíle venku a letní grilování užívat i v pozdních hodinách, umístěte gril na západní stranu.

Jak na nerovný pozemek

Pokud je vaše zahrada rovná nebo mírně svažitá, není třeba se trápit s úpravou terénu. Máte-li však zahradu plnou nerovností, jednou z možností, jak si s tím poradit, je vzít si na pomoc bagr. Svahy lze ale také proměnit pomocí kaskádovitých záhonků, kamenitých strání nebo je můžete zpevnit dřevinami. Jedná se sice o trochu pracnější řešení, nicméně výsledkem je atypická terasa plná zajímavých prvků.

Jak vybrat rostliny?

Nejčastější chybou při rekonstrukci či zakládání zahrady je špatný výběr rostlin. Neřiďte se tím, co vidíte u sousedů, ani tím, co se vám líbí. Obecně platí, že k plotu patří větší stromy a jehličnaté dřeviny, které poskytnou stín. Před ně je ideální vysadit menší keře a kvetoucí trvalky. Rostliny není vhodné vysazovat po jedné. Nejlépe se jim daří ve skupinách stejného druhu. Solitéry, jako jsou jehličnany, magnolie nebo okrasné jabloně, nechte vyniknout samostatně.

Publikováno: 07.03.2020, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Zahrada, která má přebytek vody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Niva a lužní les jsou místa, kde je spíše nadbytek vlhkosti a vody v půdě. Jak to vypadá na zahradě, která na toto místo bezprostředně navazuje?

Jak připravit půdu

Rekultivace pozemku je cesta, jak proměnit úhor či zničenou půdu na úrodnou. Po rekultivaci může být nová půda ještě úrodnější než dlouho obdělávané záhony či políčka.

Jaké pojištění je nejlepší proti přírodním živlům?

Vztahuje se na poškození zahrady kroupami také pojištění domácnosti? Je možné pojistit dohromady byt a chatu?

Využití křovinořezu

Ukázka práce s křovinořezem, který lze použít například i na prořezávání stromů

Návštěva netradiční městské zahrady

Asi bude překvapením, že i uprostřed města se může objevit zahrada, která se vymyká klasickým městským zahradám. A přeci do města také patří.

Budování zahrady - skalka, jehličnany

Na návštěvě u rodiny Müllerových - výsledek budování jejich zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.