Praktické řešení pro malé městské zahrady

Městské zahrady mají svá specifika, často trpí nedostatkem místa, soukromí, nebo jejich obyvatelé musí čelit zvýšenému hluku. Poradíme vám, jak tyto problémy řeší zahradní architekti.

Praktické řešení pro malé městské zahrady
Praktické řešení pro malé městské zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Nešvarem malých městských zahrad je nedostatek soukromí, který vychází z až přílišné blízkosti okolních rodinných domů nebo jiných budov. Stejně tak ale mnoho obyvatel měst sužuje hluk nebo prašnost. Všechny tyto aspekty mají negativní vliv na obytnou funkci zahrady, která by měla fungovat jako oáza zaslouženého klidu.

Pojďme se podívat na několik praktických rad, jak si poradit se zahradou ve městě, aby poskytovala svému majiteli co největší soukromí a možnost aktivního nebo pasivního odpočinku.

zd-n-ploty-o-iv-te-p-edsadbou-kvetouc-ch-rostlin-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jak vyřešit malý pozemek

Nedostatek soukromí často souvisí právě s pozemkem malé rozlohy. Zahrada o několika málo stovkách metrů čtverečních bývá navíc mnohdy obklopena ze všech stran dalšími rodinnými domy s pozemky obdobné velikosti. Tento fakt k vytvoření soukromí rozhodně nepřispívá, proto je nutné již v procesu plánování na tento nedostatek pamatovat.

Jednou z možností je výsadba, která dokáže alespoň část výhledů ze zahrady i na ní odclonit. Skvěle se k tomuto účelu hodí například širokokorunné stromy, které časem vytvoří příjemnou zelenou kulisu. Sortiment stromů bývá ovšem limitován prostorem. Často postačí pouze několik kusů stromů ve skupině nebo alespoň jedna solitéra vysazená na nejvíce exponovaném místě. Dobrých výsledků dosáhnete také s výsadbou stromů s podsadbou keřů, které mohou zároveň fungovat jako hluková clona, o které se ještě zmíníme.

Aby zahrada působila zajímavým dojmem a poskytovala prostory s různou tematickou náplní s možností využití pro všechny členy rodiny, je ideální pozemek vizuálně rozčlenit. K tomuto účelu se skvěle hodí nižší živé ploty, pestré květinové záhony nebo výsadby okrasných keřů. Tyto prvky nemusí jednotlivé části oddělovat natolik pečlivě, aby byly zcela izolovány od okolní zahrady, postačí pouze malý předěl, který umožní šikovné rozčlenění a zároveň zvýší pocit soukromí v jednotlivých částech. Vizuálně výraznější předěl si zaslouží prostor určený pro odpočinek.

pohledov-odclon-n-od-ru-n-silnice-zajist-te-kombinac-bambusov-roho-e-s-p-edsadbou-okrasn-ch-rostlin-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jak snížit hluk na zahradě

Městské prostředí představuje ovšem i další úskalí, se kterým se majitelé zahrad potýkají častěji, než by možná ještě před několika lety očekávali. Tímto neblaze proslulým úskalím je hluk, který mívá různé příčiny. Jsou jím ohroženy především pozemky v blízkosti rušných komunikací nebo v okolí průmyslových provozů.

Kromě klasických hlukových clon lze tuto situaci řešit tvorbou terénních valů u hranice pozemku. Lepších výsledků se dá dosáhnout výsadbou dřevin na tomto valu. Mnohdy postačí, aby výška valu nepřesáhla výšku jednoho metru, ale konečné řešení závisí na aktuální situaci. Jistou protihlukovou funkci řeší také některé druhy oplocení s předsadbou stálezelené živé stěny dosahující výšky několika metrů.

nedostatek-soukrom-v-m-stsk-zahrad-vy-e-ikovn-clony-z-rostlin-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jak si poradit s prašností

S větší prašností se setkáváme především v blízkosti různých zemědělských provozů, které bývají situovány na okrajích měst. Podobně tomu je také u nezpevněných cest.

S tímto problémem poradí různé typy druhově smíšených výsadeb, které dokážou na svých listech zachycovat prachové částice. Čím pestřejší a hustší výsadba bude, tím dosáhnete lepšího efektu. V praxi se často kombinují živé ploty nebo stěny spolu s předsadbou skupiny keřů. Nejvíce prachu zachytí výsadby s výškovou členitostí, proto kombinujte stromy i rostliny ze skupiny keřů.

Foto: Lucie Peukertová a shutterstock.com

Publikováno: 23.02.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba živého plotu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsadba živého plotu

Nezapomeňte vysadit česnek

Jak na vysazování česneku?

Výsadba bobulovin

Jak vysadit bobuloviny?

Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady

Aby nám v Tišicích nezůstal tankodrom plný bláta, pozvali jsme si na finální realizaci zahrady profíky. Zahradníci firmy Zelené kolo dokázali za den nemožné. Začali s výsadbou zahrady, včetně trávníků.

Krtek v zahradě

Receptář prima nápadů 2018 (12): Krtek v zahradě

Výsadba jarních cibulovin

Víte, že říjen je ideální čas na výsadbu jarních cibulovin?

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.