Rostliny na okraje jezírek a břehy potůčků

Květin není nikdy dost a na okrajích vodních prvků by rozhodně neměly v žádném případě chybět. Nejen že přirozeně propojují vodní hladinu s okolní zahradou, ale plní i důležitou ekologickou funkci. Mnohé druhy jsou totiž užitečné pro různé druhy živočichů, kteří v jejich květech hledají nektar a pyl nebo jim rostliny poslouží jako úkryt před predátory.

Rostliny na okraje jezírek a břehy potůčků
Rostliny na okraje jezírek a břehy potůčků (Zdroj: shutterstock.com)

Okraje jezírek a potůčků disponují většinou specifickými podmínkami, proto je nutné k výběru rostlin přistupovat individuálně.

Zatímco u uměle založených prvků bývá většinou hlídána hladina vody, takže kolísání hladiny nebývá příliš výrazné, u přírodních vodních prvků už můžeme očekávat jisté výkyvy. Pokud hrozí, že se vodní dílo rozvodní, bude jistě lepší volit takový rostlinný sortiment, který si poradí i s dlouhodobým zamokřením.

Okraje vodních prvků s jezírkovou folií

V dnešní době je velká část vodních prvků vybavena jezírkovou folií, která zamezuje únikům vody do podloží a drží vodní prostředí stabilně čisté. Jezírková folie ovšem nekryje pouze dno, ale i okraj u břehů.

V okolí okrasných či koupacích jezírek se tedy mohou vysazovat spíše rostliny, které nejsou náročné na výrazný přísun vody. Paradoxem je, že se zde dají vlastně pěstovat i poměrně suchovzdorné druhy, zatímco vlhkomilné a bahenní rostliny se sázejí přímo do jezírka do mělčinné zóny, která je trvale zaplavená nízkým sloupcem vody.

Jezírka nebo potůčky tedy nejsou nikdy jistou zárukou toho, že je kolem vody vlhko nebo dokonce mokro, záleží totiž na technologii založení daného vodního prvku.

Okolí přírodních vodních prvků

Poměrně zajímavé možnosti použití vlhkomilných rostlin nabízejí spíše ty vodní prvky, které nemají dno ani břehy pokryté nepropustnou PVC folií. V tomto případě se fantazii meze nekladou.

Při výběru rostlin vás určitě bude zajímat, zda je stanoviště stabilně vlhké či zamokřené, nebo jestli vodní hladina kolísá. Mezi vlhkomilnými druhy jsou totiž v požadavcích na vodu poměrně velké rozdíly.

Zatímco některé rostliny porostou ve vlhké půdě, ale nesnesou dlouhodobé zvýšení hladiny, jiné jako kosatec žlutý (Iris pseudacorus) si poradí s půdou mírně vlhkou i celoročně zatopenou.

U vodních prvků je možné osázet pouze břehy, ale mnohem zajímavějšího efektu se dosáhne při rozšíření výsadby do širšího okolí. V takové výsadbě mohou přecházet mokřadní druhy až do suchovzdorného sortimentu, kterému už vyhovují zcela odlišné podmínky.

v-bl-zkosti-vodn-ch-prvk-se-v-zamok-en-p-d-skv-le-da-r-zn-m-druh-m-kosatc-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Rostliny na břehy vodních prvků – vlhká půda:

 • Alchemilla mollis – kontryhel měkký
 • Aruncus sylvestris – udatna lesní
 • Brunnera macrophylla – pomněnkovec velkolistý
 • Caltha palustris – blatouch bahenní
 • Eupatorium purpureum – sadec nachový
 • Hemerocallis – denivka
 • Iris kaempferi – kosatec Kaempferův
 • Ligularia dentata – popelivka zubatá
 • Lysimachia nummularia – vrbina penízková
 • Lysimachia punctata – vrbina tečkovaná
 • Primula japonica – prvosenka japonská
 • Rodgersia podophylla – rodgerzie stopkolistá
 • Matteucia struthiopteris – pérovník pštrosí

pomn-nkovec-velkokv-t-.JPG

Zdroj: archiv redakce

 Rostliny na břehy vodních prvků – zamokřená půda, kolísavá hladina:

 • Butomus umbellatus – šmel okoličnatý
 • Calla palustris – ďáblík bahenní
 • Eriophorum angustifolium – suchopýr širokolistý
 • Iris pseudacorus – kosatec žlutý
 • Lythrum salicaria – kyprej vrbice
 • Mentha aquatica – máta vodní
 • Menyanthes trifoliata – vachta trojlistá
 • Myosotis palustris – pomněnka bahenní
 • Pontederia cordata – modráska srdčitá

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 14.02.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Toužíte po jezírku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jezírko na zahradě

Přírodní jezírko na zahradě

Šárka Skalická ukáže, jak si na zahradě vybudovat přírodní jezírko a popovídá o tom jak se o něj staral.

Zakládání jezírka

O zakládání jezírka, vodních rostlinách a rybkách.

Koupací jezírko, biotop

Využití koupacího jezírka

Panoramatická zahrada

Co je to panoramatická zahrada?

Péče o zahradní jezírka a život v nich

Zahradní jezírka jsou často posledním útočištěm drobných živočichů, kteří se ve volné přírodě mnohdy už nemají kam uchylovat. Péče o ně by měla být důsledná.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.