Jak zabránit erozi půdy na zahradě

Každý, kdo má zahradu ve svahu, jistě řešil problém, čím osázet svažitou půdu a jak zabránit erozi. Pro ty, před kterými tato otázka teprve vyvstala, tu máme několik rad, jakým způsobem lze tento problém vyřešit.

Jak zabránit erozi půdy na zahradě
Jak zabránit erozi půdy na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Eroze trápí zemědělce stejně jako zahrádkáře

K půdní erozi nedochází pouze vlivem silných dešťů, ale také při pěstování širokořádkových plodin, mezi které patří brambory a kukuřice. To je po pravdě spíše problém velkopěstitelů. Ovšem i zahrádkáři mohou mít na svých pozemcích podobné problémy. Všeobecně známý je tento problém hlavně ve vinicích, které bývají umístěny ve svazích.

Více ohrožené půdní druhy

Srážky napomáhají odnášet ze svahů hlavně jílovitou a humusovitou půdu, čímž snižují hloubku ornice, a tím i celkovou hloubku využitelné půdy. Vodní eroze je tedy ovlivňována vícero činiteli, bohužel většinu z nich nemůžeme ovlivnit. Podnebí na daném území, délku ani sklon svahu, ani druh půdy neovlivníme. Ovlivnit však můžeme výsadbu, obdělávání půdy a chemické a fyzikální vlastnosti půdy.

Půdy mírně a částečně svažité

Pěstovat rostliny a zeleninu lze naprosto běžně s podporou klasického rytí ve svazích do sklonu 10 až 15°. Tento sklon odpovídá pozemkům mírně až částečně svažitým. Na pozemcích s větším sklonem se doporučuje spíše trvalé zatravnění.

Jak obdělávat mírně svažité pozemky

Na mírně svažitých zahradách postačí běžné rytí a setí. Vždy je však třeba myslet na to, že při kultivačních pracích musíme postupovat horizontálně čili po vrstevnici. Vytvořené brázdy napříč svahu zajistí, že se v nich zadrží voda, která se bude lépe vsakovat do půdy.

Technická a biologická ochrana svahů

Z technických zásahů se takřka vždy nejvíce osvědčí terasy. Téměř ve všech případech je doporučeno jejich doplnění o biologickou protierozní ochranu. Mezi biologické ochrany patří hlavně mulčování, které významný způsobem napomáhá vsakování jak dešťové, tak závlahové vody. Přiměřené množství a forma hnojení může přispět ke snížení eroze v důsledku zvýšené tvorby kořenového systému rostlin. Za vhodné je považováno hlavně zelené hnojení.

Další varianty protierozních opatření

Jednou z variant jak zabránit erozi půdy je položení kokosových nebo jutových sítí na půdu ve svahu. Kokosové i jutové sítě představují přírodní materiál, který nenaruší půdní rovnováhu ani po chemické, ani po fyzikální stránce a navíc zabezpečí lepší a rovnoměrnější výsadbu rostlin do svahu. Dají se pořídit v  odlišných tloušťkách a také o různé hustotě ok. Obě varianty zakoupíte pod souhrnným názvem geotextilie online anebo ve specializovaných prodejnách zemědělských potřeb.

Fastgrass aneb mokrý proces setí trávy

Novinkou v postupu zatravňování svažitých pozemků je postup nazvaný hydro výsev aneb fastgrass. Pomocí této metody můžeme vytvořit krásnou svěží zatravněnou plochu od 100 m2 do 200 000 m2. Funguje to skvěle ve všech klimatických podmínkách a na všech druzích svažitých ploch. Fastgrass je způsob výsevu šetrný k životnímu prostředí. Tato metoda představuje proces, pomocí něhož se osivo, hnojivo, pojivový polymer a zelené barvivo aplikuje nástřikem na požadovanou plochu. Vytvoříte tak úžasné travnaté plochy přímo a bez větší námahy tam, kde je potřebujete mít.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.11.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Moderní zahradní ohniště

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Moderní zahradní ohniště

Proč vysévat zelené hnojení?

Výsev zeleného hnojení

Jak zpevnit svah pomocí prefabrikovaných svahovek?

Pokud máte na zahradě místo, které je mírně nebo více do svahu, a tento svaz se vám postupně začíná bortit, bude dobré jej zpevnit. Můžeme použít betonové svahovky!

Pěstování rostlin na slunném svahu

Pěstování rostlin na slunném svahu

Budování zahrady

Pan Halama provádí diváky Receptáře vybudovanou zahradou a ukazuje jednotlivé prvky zahradní architektury.

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!