Novoroční vůně mimózy

Ještě několik dní po Novém roce nás čekají příjemná přátelská setkávání, gratulace, návštěvy. Přijít s kytičkou je vždycky milé, pozorné. Právě teď se báječně hodí žluté veselé kuličky mimózy, zajímavé i svou opojnou vůní. Tahle zvláštní rostlina vám ale udělá radost i v květináči nebo na zahrádce.

Novoroční vůně mimózy
Novoroční vůně mimózy (Zdroj: shutterstock.com)

Pod názvem mimóza najdete ale spíš jen ty větvičky do vázy. Jinak je to s českými názvy rostlin tohoto druhu trochu pomotané, někdy je najdete jako akácie, jindy jako kapinice. V každém případě patří do čeledi citlivkovitých – Mimosaceae – a odtud tedy i český název mimóza. Nejspíš byste neřekli, že jsou vzdálenými příbuznými hrachu a vikve, při pohledu na listy vás ale možná správně napadne, že je můžeme přiřadit k akátům. S jejich květy je ostatně spojuje i výrazná vůně. Nekomplikujme si to ale příliš a pojďme se podívat na dva druhy, které u nás můžeme pěstovat, i když nedosáhnou takového vzrůstu jako ve svých domovských suchých subtropech.

Acacia armata neboli mimóza či kapinice je keřík původem z Austrálie. Má štíhlý tvar, větvičky rychle táhnou do výšky a jsou obsypané drobnými úzkými lístky. Od května do října mezi nimi vykvétají drobné kulaté žluté kvítky. V květináči je rostlina velice dekorativní. Výborně se jí bude dařit v místnosti, kde je dostatek světla a ne moc teplo, docela stačí 15 – 18 °C. V květnu kapinici přeneste ven nejlépe na nějaké na východ orientované místečko, kde bude mít ranní slunce, přes den dostatek světla, ale ne velké horko. Může to být terasa, ale také kapinice pěkně ozdobí truhlík na východním okně. Potřebuje dobře propustný výživný písčitý substrát s přídavkem rašeliny. Dávejte pozor, aby květy nespálilo slunce, pak rychle opadávají. Zelenožlutý keřík je nádhernou ozdobou letního okna a terasy, přes zimu pak odpočívá v nepříliš teplé místnosti. Před zimou ho můžete lehce zastřihnout, aby si udržel hezký tvar. Je to trvalka, která vám při dobré péči vydrží mnoho let, pokud by se vám přestal líbit keřík s dřevitými spodními částmi, snadno si ze semen vypěstujete nový.

Acacia decurrens, česky akácie (mimóza) sivozelená je nejznámější mimózou, právě její větvičky se u nás v zimě prodávají řezané do vázy a vypadají stejně dobře samotné jako ve vazbách. Domovem tohoto druhu je Středomoří, ale vzrostlý stromek odolává mrazům až do mínus 7 °C, takže pokud máte na zahradě nějaké před velkým mrazem chráněné místo, můžete si stromek, předpěstovaný několik let v pokoji, zkusit vysadit. Nedosáhne u nás takového vzrůstu jako v teplých krajích, ale jeho krásné zpeřené listy a trsy žlutých kulatých květů se vám odmění za péči, kterou mu věnujete. Nejsnáze se pěstování venku podaří v atriové zahrádce, někde v koutě u stěny, prohřívané zimním sluníčkem. Kdo nechce riskovat, bude si akácii sivozelenou raději pěstovat v zimní zahradě, tam se jistě dočká toho, že mu v prosinci nasadí na květ a do března bohatě pokvete. V době, kdy jiné rostliny odpočívají, je právě tenhle stromek nádherným barevným a voňavým osvěžením zimní zahrady.

Mimosa pudica má český název citlivka stydlivá a pochází z tropických hornatých krajů jihoamerického kontinentu. U nás se často pěstuje jako pokojový keřík, zajímavý listem i půvabnými fialovými kulatými kvítky, připomínajícími malé jehelníčky. Na ostnitém stonku vyrůstají v růžicích široké bohatě zpeřené listy, jejichž výrazná reakce na denní dobu i na dotyk dala rostlině české jméno. Stačí se lehce dotknout a listy se svěsí. Také navečer rostlina jakoby usíná, svěsí listy, ohne stonek a ráno ji světlo zase přiměje se krásně napřímit. Od března do listopadu citlivka bohatě kvete. K životu potřebuje rašelinový substrát, udržovaný stále mírně vlhký. Další podmínkou dobrého růstu je pak stálá teplota mezi 18 a 20 °C. Venku se tedy citlivce u nás bude líbit jen v létě na vysloveně teplém místě na terase u domu, kde i v noci je zajištěno teplo prohřátou stěnou. Jako pokojovka je pro svou dekorativnost citlivka velice oblíbená. Bez potíží se dočkáte i semínek, ze kterých si můžete vypěstovat nové rostlinky. Budete tak mít stále pěkné mladé bohatě olistěné a kvetoucí keříky. Po dvou letech začnou ztrácet na půvabu, protože vyženou dlouhé větvičky, které nesou listy jen na svých vrcholech. Je tedy lépe s tím počítat a vyměnit nepůvabný keřík za mladý.

TIP

Vůni mimózy najdete i v parfémech a kosmetických přípravcích pro suchou, popraskanou a zanícenou kůži. Silice totiž nejen krásně voní, ale má také protizánětlivé a hojivé účinky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 04.06.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování mini rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování mini rostlin, popis jednotlivých mini rostlin, jak o ně pečovat, jak je zalévat.

Pěstování rozmarýnu

Pěstování rozmarýnu

Řízkování rybízu a josty

Od července do října můžeme řízkovat rybíz a jostu. Jak vybrat správný výhon, jak by měl vypadat řízek k zasazení a jakou půdu a péči vyžaduje se dozvíte v novém videu Lídy a Honzy.

Jaké ovocné keře pěstovat na zahradě

Ovocné keře jako borůvka, rybíz, angrešt nebo ostružiníky jsou u nás běžné. Existuje ale ještě spousta dalších, které se dají pěstovat i v našich podmínkách.

Jak na ošetření kanadských borůvek

Víte, jak pečovat o kanadské borůvky, aby se jim dařilo a mohly správně plodit?

Jak se správně starat o buxusy

Víte, jak se správně starat o tolik oblíbené buxusy?

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?