Nebezpečí číhající na děti na zahradě

Naše děti se mají – mají zahradu, tam se vyřádí. To leckdy slýcháme, každý si to říká – ale není to vůbec tak jednoznačné. Na malé i o něco větší děti číhá na vlastní zahradě totiž mnoho nebezpečí, které si jednoduše vůbec neuvědomujeme.

Nebezpečí číhající na děti na zahradě
Nebezpečí číhající na děti na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Vyplývá třeba jednoduše z toho, že je něco moc vysoko nebo hluboko, v zahradním domku stojí nedovřená láhev hnojiva a u udírny se povaluje sekyrka a ostré grilovací nářadí na párty. O napuštěném bazénu a dětech bez dozoru asi není třeba vůbec mluvit. Nebezpečí mohou být ale úplně nečekaná. Stejně jako statisticky je v kuchyni nejvíc domácích úrazů, tak také zahrada je potencionálně nebezpečným místem – a pro děti zejména.

Nebezpečí číhající na děti jsou také nemoci v infiltrovaném písku

Pískoviště pro menší děti vždycky raději kupujeme nebo vybudujeme s dobrým poklopem, nebo alespoň s pevnou plachtou: Je to důležité, aby se písek neznečistil napadaným listím a hlavně aby se sem nechodily venčit kočky nebo sem nezabloudili hlodavci či nesedali na písek ptáci. Zvířata přenášejí velké množství nemocí, které není radno brát na lehkou váhu. Malé děti berou písek do pusy, to je u nich zcela běžné a nedá se tomu občas zabránit. A přitom právě v písku na vaší zahradě může být mnoho škodlivin.

Pozor na jedovaté rostliny na zahradě

Pokud máme opravdu malé dítě, tak v předstihu, nejlépe ještě než se dítě po zahradě začne batolit, už odstraňujeme ze zahrady jedovaté rostliny. Další nekupujeme. Ty co tam jsou, přesadíme nebo odstraníme tak, aby pro děti byly nedostupné. Na terase číhá nebezpečí v podobě oleandrů, u kterých mohou dítě ke kousání zlákat květy; jedovatý je ale kompletně celý keř.

Nebezpečí se skrývá ve zdánlivě sladkých ovocných pochoutkách

V zahradě, kde jsou malé děti, také není vhodné pěstovat keře, které mají černé, namodralé nebo červené bobule, připomínající jedlé plody – nejčastěji je děti považují za borůvky, trnky nebo brusinky. Ptačí zoby do živých plotů tedy raději nekupujme.

O dalších nebezpečích pro děti čtěte v článku Bezpečná domácnost pro malé nezbedy.

Alena Jansová

Publikováno: 28.05.2019

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.