Míče a míčky na zahradě

Obytnou zahradu si ani neumíme představit bez míčů a míčků všeho druhu a tudíž i míčových her. Pokud máme děti nebo jsme ještě k tomu vyznavači míčových sportů, zahrada se nám tak brzy zaplní míči všeho druhu: od fotbalových, volejbalových a basketbalových míčů po malé dětské házecí míčky, gymnastické míče a také mini míčky – tenisové, squashové a pingpongové.

Míče a míčky na zahradě
Míče a míčky na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

​Kam dát míče přes den a kam na noc

Kromě dětských gumových balonů jsou dražší míče háklivé na vlhkost a promočení. To se týká jak kožených fotbalových a volejbalových a basketbalových, i tenisových míčků. Vhodná je proto zahradní úklidová bedna se nepromokavým víkem. Jinak přes den je praktické mít kolem trávníku velké drátěné koše, do kterých se míče hodí.

TIP: U basketbalových míčů můžeme sáhnout po materiálu technologie Dimple, která dovoluje, aby  míč měl vyšší přilnavost k ruce. Míč stojí kolem 300 korun a seženeme ho například na nejlevnejsisport.cz.

Zdravotní míče všestranně pomáhají

Není nad to, zacvičit si s míčem místo v tělocvičně na vzduchu, na vlastní zahradě. Na zahradním trávníku by také neměl chybět gymnastický míč ke cvičení i rehabilitaci fyzioterapeutický míček – overball. Ten slouží k dechovým cvičením a zvyšování kapacity plic zejména u dětí. Dospělí jej mohou používat stejně, ale velmi příjemné je s ním provádět cviky na ztuhlé prsty po celodenním sezení a psaní. Míče zlepšují motoriky ruky, jak po úrazech, tak i u zdravých osob například při zkracování šlach.
​Jak pečovat o různé míče

Zejména velké skákací nebo fyzioterapeutické míče jsou vyrobeny ze speciálního homogenního měkčeného pěnového PVC. Tyto míče a míče nafukovací nečistíme saponáty, stačí voda a mýdlo, jehož zbytky se musí dokonale smýt a míč nechat oschnout. Ovšem nevysušovat fénem. Nafukovací míče nevystavujeme zbytečně dlouho slunečním paprskům, vybereme trávník ve stínu a tam je necháme, pokud si s nimi nikdo nehraje. Kožené míče necháme nejprve dokonale vyschnout – dobře nafouknuté. Opět je ale nesušíme prudce, například nikdy fénem. Potom je napreparujeme kvalitním krémem – přitom je to jako u bot, čím kvalitnější kožené boty nebo míč, tím kvalitnější krém vezmeme. Dobře vyleštíme a míč necháme doschnout.

Kde míče hledat

Kožené značkové míče koupíte například v internetovém obchodu eurofootball.cz nebo fotbalpro.cz. Squashové, tenisové i fotbalové míče najdete na tenislife.cz. Sportovní vybavení všeho druhu do vaší zahrady je třeba na sportisimo.cz.

O sportu na zahradě také čtěte v článku Zahrada a různé druhy sportu.

Alena Jansová

Publikováno: 27.05.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!