Míče a míčky na zahradě

Obytnou zahradu si ani neumíme představit bez míčů a míčků všeho druhu a tudíž i míčových her. Pokud máme děti nebo jsme ještě k tomu vyznavači míčových sportů, zahrada se nám tak brzy zaplní míči všeho druhu: od fotbalových, volejbalových a basketbalových míčů po malé dětské házecí míčky, gymnastické míče a také mini míčky – tenisové, squashové a pingpongové.

Míče a míčky na zahradě
Míče a míčky na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

​Kam dát míče přes den a kam na noc

Kromě dětských gumových balonů jsou dražší míče háklivé na vlhkost a promočení. To se týká jak kožených fotbalových a volejbalových a basketbalových, i tenisových míčků. Vhodná je proto zahradní úklidová bedna se nepromokavým víkem. Jinak přes den je praktické mít kolem trávníku velké drátěné koše, do kterých se míče hodí.

TIP: U basketbalových míčů můžeme sáhnout po materiálu technologie Dimple, která dovoluje, aby  míč měl vyšší přilnavost k ruce. Míč stojí kolem 300 korun a seženeme ho například na nejlevnejsisport.cz.

Zdravotní míče všestranně pomáhají

Není nad to, zacvičit si s míčem místo v tělocvičně na vzduchu, na vlastní zahradě. Na zahradním trávníku by také neměl chybět gymnastický míč ke cvičení i rehabilitaci fyzioterapeutický míček – overball. Ten slouží k dechovým cvičením a zvyšování kapacity plic zejména u dětí. Dospělí jej mohou používat stejně, ale velmi příjemné je s ním provádět cviky na ztuhlé prsty po celodenním sezení a psaní. Míče zlepšují motoriky ruky, jak po úrazech, tak i u zdravých osob například při zkracování šlach.
​Jak pečovat o různé míče

Zejména velké skákací nebo fyzioterapeutické míče jsou vyrobeny ze speciálního homogenního měkčeného pěnového PVC. Tyto míče a míče nafukovací nečistíme saponáty, stačí voda a mýdlo, jehož zbytky se musí dokonale smýt a míč nechat oschnout. Ovšem nevysušovat fénem. Nafukovací míče nevystavujeme zbytečně dlouho slunečním paprskům, vybereme trávník ve stínu a tam je necháme, pokud si s nimi nikdo nehraje. Kožené míče necháme nejprve dokonale vyschnout – dobře nafouknuté. Opět je ale nesušíme prudce, například nikdy fénem. Potom je napreparujeme kvalitním krémem – přitom je to jako u bot, čím kvalitnější kožené boty nebo míč, tím kvalitnější krém vezmeme. Dobře vyleštíme a míč necháme doschnout.

Kde míče hledat

Kožené značkové míče koupíte například v internetovém obchodu eurofootball.cz nebo fotbalpro.cz. Squashové, tenisové i fotbalové míče najdete na tenislife.cz. Sportovní vybavení všeho druhu do vaší zahrady je třeba na sportisimo.cz.

O sportu na zahradě také čtěte v článku Zahrada a různé druhy sportu.

Alena Jansová

Publikováno: 27.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Domácí kruhový trénink

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud se chcete rychle dostat do formy, ale děsíte se přecpaných posiloven, tak právě pro vás je ta pravá metoda kruhového cvičení na doma.

Netradiční fóliovník

Netradiční fóliovník

Vyrobte květináč pro fanoušky fotbalu

Milovníci květin moc dobře vědí, kolik peněz dnes stojí pěkné a designově zajímaví květináče. Originální květináč ale nemusí být jen keramický.

Běhání

Běhání

Jak čistit a impregnovat kožené věci?

Čistění a impregnace kožených věcí

Jak si vyrobit obojek pro psa

Jak si vyrobit obojek pro psa ze starého koženého pásku.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.