Zahrada pro děti: jaký terén vybrat pro dětské hry

Zahrada pro děti skýtá mnohé možnosti k zábavě. Děti i dospělí si od jara do podzimu na zahradním hřišti užívají při společenských hrách v zahradním, outdoorovém provedení. Jsou to například speciální venkovní kuželky s zavěšenou koulí, venkovní šachy v nejrůznějších verzích a existuje také obří vydání hry Člověče nezlob se, s asi půlmetrovými figurkami a s hrací plochou z koberce nebo hladkého silného PVC nebo odolnějšího linolea.

Zahrada pro děti: jaký terén vybrat pro dětské hry
Zahrada pro děti: jaký terén vybrat pro dětské hry (Zdroj: shutterstock.com)

Každá hra vyžaduje jiný terén

Děti se také stále vracejí nejen k dřevěným panenkám a autíčkům a koníčkům, ale i k dalším hračkám prapradědečků jako jsou káča, obruč, jojo a podobně. Děti se na jaře zabaví také tak věčnou a obligátní hrou jako jsou kuličky. Snad proto, že jsou prověřené staletími, kuličky jsou prostě stále tady. Málokdo už ale dneska ví,  jak se hraje špaček. Základem je malý upravený špalíček ze dřeva, pěticentimetrový důlek a velká plocha. A výsledkem docela velká zábava – a zábava je to, proč tady zahrada pro děti vlastně je.

Jak se správně hrají kuličky

Hrají proti sobě vždy 2 hráči se stejným počtem kuliček. Na začátku hry stojí děti – hráči 7,5m od důlku (průměr důlku je 10cm) a postupně hází všechny své kuličky směrem k důlku. V další části hry se pokračuje cvrnkáním – hráči se střídají po jednom cvrnku, bez ohledu na to, zda kulička skončila v důlku. Vyhrává ten, který jako první dostane všechny své kuličky do důlku. (pravidla hry podle: klubher.cz)

​Děti potřebují několik různých terénů

A právě na všechny tyhle a podobné hry už nestačí jen a pouze trávník. Děti potřebují ve svém koutku zahrady různé podklady – a to od každého alespoň kousek. Je ideální, pokud projektujeme zahradní hřiště, aby se tam střídaly různé terény. Děti uvítají hladkou plochu, na kterou se dá malovat křídami a postavit právě šachy nebo jiné hrací figurky, potom hustý zátěžový trávník a nakonec i kousek mlatové cesty nebo plochu posypanou hrubým bílým pískem, třeba v sousedství pískoviště.

Ideální pak, hlavně pro menší děti, je když se zahrada pro děti pokryje také velmi příjemným povrchem z recyklované pryže připomínajícím balený asfalt – je měkký, plastický, pružný a teplý. Takovýto povrch se hodně využívá na veřejných dětských hřištích.  Stačí jen položit – a nezdržujeme se – hned na zahradě pěstujeme hry, soutěže, sportovní zápolení…

TIP: hry na dětská hřiště si můžete prohlédnout například v obchodech Stoa, Pala nebo Bonita Group.

Naši potomci vezmou zavděk ale i prachobyčejným ušlapaným pláckem – hodí se jim i kousek udusané země přecházející v zeminu jemně posypanou pískem. To je zapotřebí, aby se daly klacíkem vyrývat obrázky, figurky a samozřejmě také nezbytný panák. Ten se ale také kreslí na zem křídami. A aby děti mohly kreslit, musíme jim věnovat i kus asfaltu nebo jinou hladkou plochu, třeba beton.
A když je řeč o skákacím panákovi – ten se ale prodává také celý, plastový nebo pryžový protiskluzový, a jednoduše se položí na pevný rovný podklad jako je právě asfalt, beton, dlažbu. Když tohle všechno vezmeme v potaz, zahrada pro děti je vlastně napůl hotová.

O dětské zahradě se také dočtete v článku Velké téma: zahrada pro děti.

Alena Jansová

Publikováno: 23.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Tácek na kávu nebo čaj

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na servírování kávy pro návštěvu nebo pro sebe na zahradu můžete použít jeden z vychytaných nápadů Ládi Hrušky - dřevěný tácek.

Cibuláčky

Tentokrát si v rámci naší soutěže připravíme cibuláčky. Jak na ně nám ukáže paní Zdeňka Podávková.

Servírovací tácek

Krásný dřevěný tácek na servírování kvalitního pití můžete mít i vy doma.

Jarní údržba hrobů

Jarní údržba hrobů

Pěstování melounů

Pěstování melounů na zahrádce nám předvede pan Rudolf Starý.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.