Jak si upravit malou zahradu

Nemusíte mít zrovna zámek ve Francii a šest zahradníků, abyste mohli mít speciální zahradu. Potřebuje jen malý prostor, trochu fantazie a chuť a dokážete si vytvořit z nezajímavého prostoru oázu klidu a pohody. Pokud nevíte, jak si ozdobit předzahrádku nebo malou zahradu, čtěte dál.

Jak si upravit malou zahradu
Jak si upravit malou zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

V jednoduchosti je krása

To je milionkrát omílané pravidlo, které samozřejmě platí, pokud ale chcete dosáhnout zajímavého efektu na malém prostoru, musíte ho rozčlenit. Rozmyslete si, kam umístíte zahradní sezení, nebo malý altánek. Nechcete- li altánek, nebo  je zahrada pouze na okrasu, vytvořte si cestičky, které nutně nemusejí nikam vést. Toto pravidlo se hojně využívá v předzahrádkách, nebo u firemních zahrádek. Můžete použít zahradní dlažbu, kameny, písek nebo zahradu rozčlenit nízkým živým plotem.

​Tvary

Klasické geometrické tvary jsou nejjednodušší na přesnost. Používali je už ve starém Římě. Pokud jste si rozdělili výchozí tvar zahrady na čtvercové nebo obdélníkové části, můžete je osázet keři, které se později budou stříháním tvarovat. Keře se po čase rozrůstají do šířky a tím zmenšují daný prostor. Ostříháním keř nejen tvarujete do zajímavých tvarů a tím dodáváte zahradě pokaždé jiný design, ale  také zachováváte proporční rozmístění keřů a cestiček.

Z okrasných keřů, které budou ozdobou vaší členěné zahrady zvolte japonské javory, zakrslé jilmy i vrby. Pokud jste si oblíbili orientální tvary či spirály z živého plotu, ani jich se nemusíte vzdávat. Berte jen v úvahu, že na malém prostoru vynikne pouze jeden atypický design. Více jich bude působit „přeplácaně“.

Máte-li zahradu rozčleněnu a chcete-li do ní přidat trochu barvy, opět vybírejte z keřů, které kvetou a drží tvar. Nezapomeňte, že na malém prostoru vynikne téměř každý lístek. Hortenzie a růže vypadají nejen krásně, ale dají  se  zasadit jak do země, tak i do ozdobných mís, ze kterých mohou v barevných kaskádách padat k zemi.

Pokud jste se rozhodli, že zahrádku nechcete členit a hledáte jiný design, můžete se inspirovat jak japonskou zahradou, která dává velký důraz na detail a vyvážené rozmístění keřů, tak tzv. country zahradou, kde hlavním motivem bývá miniatura chaty nebo klasického zahradního sezení, studny se stříškou, či osázeného trakaře. U country looku se do zahrady zakomponují různé druhy trav rostoucích v trsech v diagonálách, obilí, malé jezírko nebo dřevěná polena hezky vyskládaná na sebe.
Jestliže si krášlíte malou zahradu nebo předzahrádku, myslete na to, že opadané listy a květy ji dělají neupravenou. Volte raději jehličnany nebo nepadavé keře. Květiny pokládejte na zahradu v mísách. Můžete je vyměnit za nové a jinak barevné. Docílíte toho, že vaše zahrada bude vypadat každou chvíli jinak.

Sabrina Harisová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Soliterní keře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výběr okrasných keřů kvetoucích na jaře

Okrasné keře na zahradu, jejích pěstování a seznámení s méně známými kultivary keřů představí pan Vlastimil Kastner

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

Brsleny-keře do zahrady

Povídání s panem Zdeňkem Kiesenbauerem o brslenu, podzimním keři s nádhernými barvami

Jarní keře v dendrologické zahradě

Jarní keře v dendrologické zahradě

Novinky mezi okrasnými dřevinami

Okrasné dřeviny vhodné pro všechny typy půd a pro majitele menších zahrad

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.