Věděli jste, že ušetřit na plynu můžete i na zahradě?

Rozumně hospodařit s plynem v domku či na chalupě jsme si už docela zvykli. Rodinné domky i chalupy máme pěkně zateplené, správně v nich topíme a ani při vaření zbytečně neplýtváme. Na naše zahrady a zahrádky jako bychom přitom zapomínali. Kdekdo tak na zahradě složitě nabytou úsporu, v mžiku zmaří. Podívejme se tedy, kde se dá na zahradě snížit spotřeba plynu a jak lze také ovlivnit ceny plynu.

Věděli jste, že ušetřit na plynu můžete i na zahradě?
Věděli jste, že ušetřit na plynu můžete i na zahradě? (Zdroj: shutterstock.com)

Teplá voda v bazénu může přijít velmi draho

Bazén je dnes nedílnou součástí mnoha zahrad a má ho většinou v oblibě celá rodina. Ne každý si však může dovolit vcelku nákladné zařízení na solární ohřev vody popřípadě tepelné čerpadlo. Řada zahradních bazénů je tak ohřívána pomocí plynového kotle, který mimo koupací sezónu slouží k vytápění domku či chalupy. Řada faktorů však dokáže ohřev bazénové vody výrazně podražit, a fakturu za plyn tak vyslat do závratných výšin.

Řešení se však najdou. Předně je třeba zajímat, zda je bazén zateplený. Nezateplený bazén, stejně jako nezateplený dům totiž vykazuje významné tepelné ztráty. Vedle dna a bočních stěn je třeba myslet i na hladinu. Tou totiž odchází nejvíc tepla. A to zvláště v noci. Nejen kvůli nečistotám je tedy dobré bazén zakrývat. Vedle toho je dobré zvážit délku koupací sezóny. Vykoupat se v teplé vodě, když už se na trávě leskne jinovatka, může být sice příjemné až kouzelné, plynoměr se však v takovém případě roztočí do pořádných obrátek.

Zkroťte plynové grily a krby

Spousta zahrad se dnes může pochlubit zahradním grilem. A ten jako palivo využívá buď dřevěné uhlí, anebo právě zemní plyn. Rozhodně vás nebudeme zrazovat od letní grilovačky s rodinou nebo přáteli. Ovšem ani v těchto případech nemá smysl vyhazovat peníze za plyn úplně zbytečně. Už při pořizování zahradního plynového grilu se tedy zajímejte o jeho spotřebu. Některé totiž využívají plyn účinněji než jiné. Během grilování se zas snažte maximálně využít při spalování uvolňované teplo. Opékat voňavé klobásky po jedné by totiž bylo nejen kruté k vašim hostům, ale také velmi nákladné co se plynu týče.

Stále oblíbenějším doplňkem zahrad jsou i venkovní plynové krby. Slouží zde především k dekoraci a jde jim to skvěle. Jejich provoz však není nejlacinější, neboť jejich výkon mnohdy přesahuje i 10 kW. Oheň tedy nechejte plápolat jen v situacích, kdy je to opravdu účelné.

Spotřebovávejte levnější plyn

Kromě snižování spotřeby plynu je šikovné zajímat se také o ceny plynu u vašeho dodavatele. Na českém trhu totiž působí různí dodavatelé plynu a různé jsou i jejich ceny. Zvláště v případě rodinných domků či rekreačních chat nebo chalup, kde plyn slouží k vytápění, mohou být úspory opravdu zajímavé. Zkuste si tedy srovnat ceny plynu u vašeho dodavatele s cenami u konkurence a uvidíte, zda se vám změna dodavatele vyplatí. Platit více za stejný plyn totiž rozhodně není hospodárné.

Komerční prezentace

Publikováno: 26.04.2019, Autor: 3.3.2014 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.