Londýnské květnaté louky

xxx

Londýnské květnaté louky
Londýnské květnaté louky (Zdroj: shutterstock.com)

název: London Olympic Park Annual Meadows
botanický koncept: Nigel Dunnet, James Hitchmough

Představení

Ambiciózní projekt olympijského parku byl navržen nejen jako vizuálně atraktivní prvek doprovázející samotné olympijské hry, ale také jako dědictví, které zde zůstane trvale zachováno v podobě parku do dalších let. Výsledkem jsou rozsáhlé parkové plochy o velikosti 250 hektarů s výsadbami 4 000 stromů, 30 000 mokřadních rostlin, 15 000 m2 trávníků a více než 15 000 vytrvalých rostlin.

Hlavním poselstvím autorů botanického konceptu, profesorů Nigela Dunneta a Jamese Hitchmougha, je myšlenka, že divoké, volně rostoucí rostliny nejsou vždy plevel a lze je využít do okrasných výsadeb. Celý koncept parku je do posledního detailu podrobně promyšlen s ohledem na dlouhodobou udržitelnost v následujících letech a s přihlédnutím k následné změně využívání areálu. Toto řešení v neposlední řadě přispívá k posílení ekologického i kulturního smýšlení o veřejných výsadbách v městském prostředí. Důležitou podmínkou úspěchu této realizace je také dlouholetá spolupráce s autory návrhu před samotným započetím realizace.

Parkový areál

Napříč celým olympijským areálem se rozprostírají obrovské plochy různých typů květnatých luk. V severní části areálu jsou tyto louky koncipovány jako ukázka přirozených společenstev domácích planých rostlin, jež se rozprostírají na plochách přes 80 000 m2. V jižní části areálu se na ploše přes 100 000 m2 rozprostírají letničkové louky. U hlavního vstupu do olympijského areálu jsou naopak vysazeny tematické, vizuálně velice atraktivní a dramatické velkoplošné výsadby trvalek. Ty jsou inspirované čtyřmi zeměpisnými oblastmi – Evropou, Severní Amerikou, Jižní Afrikou a Čínou.

Pro zajištění prosperity ploch do budoucna a větší dynamiku porostů jsou využity modelace terénu, které kromě žádoucího estetického působení zajišťují také přirozený odtok vody do drenážních systémů. Louky byly osety přímo na místě za použití osevních směsí složených z vizuálně dramatických kombinací druhů jednoletých i vytrvalých bylin bez většího zastoupení travin.

 

Pro inspiraci

Příklady rostlin, které lze najít v osevních směsích květnatých luk: chrpy, vlčí máky, petrklíče, třapatky, pupalky, astry, krokusy, sasanky, slézy, měsíčky, krásnoočka, kopretiny, silenky aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Infrasauna

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Infrasauna

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.