Londýnské květnaté louky

xxx

Londýnské květnaté louky
Londýnské květnaté louky (Zdroj: shutterstock.com)

název: London Olympic Park Annual Meadows
botanický koncept: Nigel Dunnet, James Hitchmough

Představení

Ambiciózní projekt olympijského parku byl navržen nejen jako vizuálně atraktivní prvek doprovázející samotné olympijské hry, ale také jako dědictví, které zde zůstane trvale zachováno v podobě parku do dalších let. Výsledkem jsou rozsáhlé parkové plochy o velikosti 250 hektarů s výsadbami 4 000 stromů, 30 000 mokřadních rostlin, 15 000 m2 trávníků a více než 15 000 vytrvalých rostlin.

Hlavním poselstvím autorů botanického konceptu, profesorů Nigela Dunneta a Jamese Hitchmougha, je myšlenka, že divoké, volně rostoucí rostliny nejsou vždy plevel a lze je využít do okrasných výsadeb. Celý koncept parku je do posledního detailu podrobně promyšlen s ohledem na dlouhodobou udržitelnost v následujících letech a s přihlédnutím k následné změně využívání areálu. Toto řešení v neposlední řadě přispívá k posílení ekologického i kulturního smýšlení o veřejných výsadbách v městském prostředí. Důležitou podmínkou úspěchu této realizace je také dlouholetá spolupráce s autory návrhu před samotným započetím realizace.

Parkový areál

Napříč celým olympijským areálem se rozprostírají obrovské plochy různých typů květnatých luk. V severní části areálu jsou tyto louky koncipovány jako ukázka přirozených společenstev domácích planých rostlin, jež se rozprostírají na plochách přes 80 000 m2. V jižní části areálu se na ploše přes 100 000 m2 rozprostírají letničkové louky. U hlavního vstupu do olympijského areálu jsou naopak vysazeny tematické, vizuálně velice atraktivní a dramatické velkoplošné výsadby trvalek. Ty jsou inspirované čtyřmi zeměpisnými oblastmi – Evropou, Severní Amerikou, Jižní Afrikou a Čínou.

Pro zajištění prosperity ploch do budoucna a větší dynamiku porostů jsou využity modelace terénu, které kromě žádoucího estetického působení zajišťují také přirozený odtok vody do drenážních systémů. Louky byly osety přímo na místě za použití osevních směsí složených z vizuálně dramatických kombinací druhů jednoletých i vytrvalých bylin bez většího zastoupení travin.

 

Pro inspiraci

Příklady rostlin, které lze najít v osevních směsích květnatých luk: chrpy, vlčí máky, petrklíče, třapatky, pupalky, astry, krokusy, sasanky, slézy, měsíčky, krásnoočka, kopretiny, silenky aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!