Zahrady Trenthamu

xxx

Zahrady Trenthamu
Zahrady Trenthamu (Zdroj: shutterstock.com)

název zahrady: Trentham Gardens
botanický koncept: Piet Oudolf, Tom Stuarth-Smith
lokalizace: The Trentham Estate, Staffordshire, Anglie
rozloha: 12 300 m2

Moderní tvář historické zahrady

Původní návrh těchto rozlehlých zahrad v hrabství Staffordshire pochází z již viktoriánské éry, kdy se na jejich tvorbě podílel tehdejší světoznámý krajinářský architekt Lancelot ‘Capability‘ Brown. Základní nosné prvky kompozice jsou dochovány do dnešních dob, avšak postupným mnoholetým vývojem se zahrady od původního návrhu mírně transformovaly. Dle architektů podílejících se na rekonstrukci zahrad je hlavním záměrem nikoliv striktní návrat do původního stavu, ale naopak citlivé začleňování moderních prvků a současných přístupů v zahradní tvorbě.

Na moderní obnově zahrad se podíleli přední současní architekti. Pod taktovkou britského architekta Toma Stuarta-Smitha vznikl pravidelný parter po vzoru formální italské zahrady, volnější krajinná část byla obnovena dle návrhu holandského zahradního tvůrce Pieta Oudolfa.

Formální zahrada

Obnova italské zahrady je založena na principu, který evokuje klasické italské zahrady tak, jak je známe z 19. století. Autor však k rostlinným výsadbám přistupuje více naturalisticky. Směrem k horní zahradě, kde dříve stávalo panství Trentham, jsou vysazeny v zimostrázových plůtcích stepní suchomilné rostliny, které hýří sytými barvami a jsou opticky nejvýraznějším prvkem prostoru. Opačným směrem k velkému jezeru jsou naopak použity rostliny vlhkomilné, kterým vyhovuje vyšší hladina podzemní vody. Směrem k vodní hladině optický efekt výsadeb ustupuje a noří se do jemnějších pastelových barev, které se postupně ztrácejí v okolní krajině. V této části zahrady je v 70ti záhonech vysazeno více než 80 000 rostlin.

Krajinná zahrada

Do této zahrady, která se odvíjí ve dvou základních schématech, se vstupuje přes most překlenující řeku Trent. Řeka travin, jak byla nazvána jedna část této východní zahrady, je rovinný parter osazený obrovským množstvím prérijních travin, které evokují divokou louku. Ta je protkána velkým množstvím krátce střižených travnatých pěšin, které ji celoplošně zpřístupňují. Květinový labyrint je druhou částí této zahrady. Je to zahrada plná smyslů, vůní a barev osazená širokou škálou vysokých trvalek.

 

Příklady rostlin použitých v zahradách:

břízy, bezkolence, vřesny, rdesna, kosatce, čechravy, upolíny, jarmanky, žluťuchy, sadce konopáče, zavinutky, šuškardy, denivky, yzopy, kakosty, rozchodníkovce, šalvěje aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?