Zahrady Trenthamu

xxx

Zahrady Trenthamu
Zahrady Trenthamu (Zdroj: shutterstock.com)

název zahrady: Trentham Gardens
botanický koncept: Piet Oudolf, Tom Stuarth-Smith
lokalizace: The Trentham Estate, Staffordshire, Anglie
rozloha: 12 300 m2

Moderní tvář historické zahrady

Původní návrh těchto rozlehlých zahrad v hrabství Staffordshire pochází z již viktoriánské éry, kdy se na jejich tvorbě podílel tehdejší světoznámý krajinářský architekt Lancelot ‘Capability‘ Brown. Základní nosné prvky kompozice jsou dochovány do dnešních dob, avšak postupným mnoholetým vývojem se zahrady od původního návrhu mírně transformovaly. Dle architektů podílejících se na rekonstrukci zahrad je hlavním záměrem nikoliv striktní návrat do původního stavu, ale naopak citlivé začleňování moderních prvků a současných přístupů v zahradní tvorbě.

Na moderní obnově zahrad se podíleli přední současní architekti. Pod taktovkou britského architekta Toma Stuarta-Smitha vznikl pravidelný parter po vzoru formální italské zahrady, volnější krajinná část byla obnovena dle návrhu holandského zahradního tvůrce Pieta Oudolfa.

Formální zahrada

Obnova italské zahrady je založena na principu, který evokuje klasické italské zahrady tak, jak je známe z 19. století. Autor však k rostlinným výsadbám přistupuje více naturalisticky. Směrem k horní zahradě, kde dříve stávalo panství Trentham, jsou vysazeny v zimostrázových plůtcích stepní suchomilné rostliny, které hýří sytými barvami a jsou opticky nejvýraznějším prvkem prostoru. Opačným směrem k velkému jezeru jsou naopak použity rostliny vlhkomilné, kterým vyhovuje vyšší hladina podzemní vody. Směrem k vodní hladině optický efekt výsadeb ustupuje a noří se do jemnějších pastelových barev, které se postupně ztrácejí v okolní krajině. V této části zahrady je v 70ti záhonech vysazeno více než 80 000 rostlin.

Krajinná zahrada

Do této zahrady, která se odvíjí ve dvou základních schématech, se vstupuje přes most překlenující řeku Trent. Řeka travin, jak byla nazvána jedna část této východní zahrady, je rovinný parter osazený obrovským množstvím prérijních travin, které evokují divokou louku. Ta je protkána velkým množstvím krátce střižených travnatých pěšin, které ji celoplošně zpřístupňují. Květinový labyrint je druhou částí této zahrady. Je to zahrada plná smyslů, vůní a barev osazená širokou škálou vysokých trvalek.

 

Příklady rostlin použitých v zahradách:

břízy, bezkolence, vřesny, rdesna, kosatce, čechravy, upolíny, jarmanky, žluťuchy, sadce konopáče, zavinutky, šuškardy, denivky, yzopy, kakosty, rozchodníkovce, šalvěje aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 26.04.2019

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.