Lady Day Garden – romantická jazzová zahrada jako pocta Billie Holiday

xxx

Lady Day Garden – romantická jazzová zahrada jako pocta Billie Holiday
Lady Day Garden – romantická jazzová zahrada jako pocta Billie Holiday (Zdroj: shutterstock.com)

název zahrady: Lady Day Garden
architekt: Strootman Landscape Architects
lokalizace: Chaumont-sur-Loire, Francie
rozloha: 200 m2
realizace: 2010

Pocta Lady Day

Zahrada je navržena jako dočasná expozice, která zde byla vystavena po dobu šesti měsíců k příležitosti konání zahradního festivalu v Chaumont-sur-Loire. Tradiční festival zahradního designu se zde koná pravidelně již od roku 1992. Všechny zahrady, které jsou zde vytvořeny, mají za úkol nejen poukázat na nové zahradní trendy, ale také na návaznost spřízněných profesí – kromě zahradních a krajinných architektů se zde na tvorbě zahrad podílí i výtvarní umělci, stavební inženýři, botanici apod. Výsledkem jsou kreativní týmy, pod jejichž taktovkou vznikají rok co rok neotřelé a inspirativní zahradní instalace.

Ateliér Strootman Landscape Architects navrhli svou zahradu jako poctu legendární jazzové zpěvačky Billie Holiday. Výsledkem byla poetická minizahrádka, která mnoha různými jinotaji vypovídala o hořkosladkém emotivním životě slavné zpěvačky.

Divadlo bez herců

Zahrada je koncipovaná jako salonek plný křehké romantiky, pomíjivé krásy a téměř až návykové radosti ze života. Kloubí se zde dva základní prvky: vnější plášť zahrady je silný a černý, zatímco srdce zahrady je měkké a růžové. Experimenty s hybridními tvary, romantická hra s dramatickými prvky, vytváření protikladných dojmů, to jsou přesně myšlenky, se kterými si pohrávali architekti při vytváření této netradiční zahradní instalace.

Vstupem do zahrady se návštěvník okamžitě ocitá v jiném světě. Efekt je téměř až divadelní – pozorovatel je zde stavěn do pozice diváka v hledišti, zatímco dynamická barevná zahrada se rozkládá na jevišti s pozadím z nehybných černých kulis.

Centrálním prvkem zahrady je malý černý pavilon vybavený mobiliářem a situovaný tak, aby z něj bylo možno lehce přehlédnout celou zahradu po vzoru japonské zenové zahrady. Před pavilonem se rozkládá do růžova laděná letničková louka s černým klavírem, který zde působí jako soliterní pohledový bod, jako nehybná socha zasazená do jemně se pohybujících stonků rostlin. V louce je kromě jiných rostlin použito velké množství vlčích máků, které skrytě poukazují na drogovou minulost známé zpěvačky.

Příklady rostlin použitých v zahradách:

vlčí máky, třapatky, pomněnky, krásenky, sasanky, slézy, šuškardy, šatery aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!