Le Jardin Plume – kolekce zahrad skrytých v ovocném sadu

xxx

Le Jardin Plume – kolekce zahrad skrytých v ovocném sadu
Le Jardin Plume – kolekce zahrad skrytých v ovocném sadu (Zdroj: shutterstock.com)

název zahrady: Le Jardin Plume
majitelé: manželé Sylvia a Patrick Quibel
lokalizace: Auzouville sur Ry, Francie
realizace: postupně od roku 1996

Úvod

Tato zahrada se nachází v severní části Francie, asi 20 km východně od města Rouen. Založena byla v místě stávajícího jablečného sadu, který zakoupil manželský pár zhruba před osmnácti roky, a postupně proměnil místo na romantickoumoderní zahradu s typickým francouzským šarmem.

Tvarosloví zahrady

Celý zahradní parter je pravidelně členěn geometrickou sítí, která vytváří čtverce lemované pěšinami. Čtverce jsou pojaty v různých variacích – někde je ponechána vyšší louka, která evokuje obilná políčka, jinde se nachází vodní prvek, v dalších jsou umístěny záhony s výsadbami okrasných i užitných rostlin v lemu pravidelně zastřihovaných živých plotů. V celé ploše zahrady rostou staré stromy s typickým habitem letitých ovocných dřevin, které dodávají zahradě romantickou atmosféru. Mezi nimi jsou pak dosazeny i stromy nové pro dosažení přirozené a postupné obnovy ovocného sadu.

V zahradě se velmi ostře kloubí dva protikladné prvky – rozevláté výsadby divokého charakteru složené z moderní směsi travintrvalek jsou situovány do přísného geometrického parteru, který jejich divokost zdánlivě krotí. Celkový design však vychází ze zažité tradice francouzských formálních zahrad.

Zahrady kolem domu jsou záměrně pojaty každá jinak – tak, aby v každém místě byla navozena jiná atmosféra. Tu diktuje jak rozdílné tvarosloví v různých částech pozemku, tak také použité typy rostlin. Lze zde najít starou kuchyňskou bylinkovou zahradu, zelinářskou zahradu či ovocný sad. Dále se zde nachází kolekce zahrad pojmenovaných podle ročních období, ve kterých dosahují jednotlivé výsadby maximálního vizuálního efektu – je tu zahrada jarní, letní, podzimní a zahrada spící, tedy zimní.

Čtvero ročních období

Východně od domu položená jarní zahrada je efektní zejména použitím velkého množství cibulovin, které jsou zde prvními kvetoucími rostlinami. Je to zahrada jemné svěží jarní trávy, štíhlých a transparentních trvalek a již zmiňovaných cibulovin. Letní zahrada je naopak typická variacemi zlaté, žluté, oranžové či karmínové barvy, které evokují slunečné léto. Nachází se jižně od domu tak, aby byla po celé dny vystavena slunečním paprskům. Výhledy z ní směřují na zahradní rybník, který funguje jako vodní zrcadlo, a na rozlehlý ovocný sad. Podzimní zahrada, která se rozkládá západně od domu, naopak dosahuje svého maximálního efektu až v polovině září. Kostru všech výsadeb tvoří okrasné traviny, které zde působí jako peří či jemná pěna, a jsou bodově doplněny trvalkami. Podle velkého množství vysokých okrasných travin s květenstvím podobným peří také dostala celá zahrada své jméno. Spící zimní zahrada je výjimečná množstvím pečlivě zastřižených živých plotů, mezi kterými lze vidět seschlé stonky trvalek a stébla okrasných travin.

Příklady rostlin použitých v zahradách:

jabloně, ořešáky, zimostráz, vinná réva, čajové růže, levandule, mák, divizna, astry, zvonky, lupiny, jiřiny, krokosmie, kniphofie, záplevák, ozdobnice, dochan, ploštičník, slunečnice, třtina, kavyl, krvavec, verbena, veronicastrum, žluťucha, oman, narcisy, hvozdíky, ječmen, fenykl, pryšce, lichořeřišnice, okrasné česneky, třapatky, řebříčky, denivky, měsíčky aj.

Autor: Klára Stachová

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.