Sunnylands centre and gardens – pouštní zahrada plná mnohokmenů

xxx

Sunnylands centre and gardens – pouštní zahrada plná mnohokmenů
Sunnylands centre and gardens – pouštní zahrada plná mnohokmenů (Zdroj: shutterstock.com)

Investor: Walter Aneenberg
Architekt: The Office of James Burnett , Frederick Fisher + Partners
Lokalizace: Rancho Mirage, California, USA

Pouštní muzeum

V roce 1963 se americký spisovatel, diplomat a filantrop Walter Annenberg rozhodl vytvořit na svých pozemcích o velikosti 200 akrů centrum, které bude interpretovat kulturní, uměleckou a architektonickou historii daného místa. Respektováním charakteru přilehlé sonoranské pouště tak bylo vytvořeno výjimečné krajinářské dílo demonstrující ekologii i přirozenou estetiku okolní krajiny jihozápadní Ameriky.
Projekt byl původně zamýšlen jako rozšíření golfové krajiny Estate, ale vzhledem ke své poloze v poušti se brzy vyrojily otázky ohledně ekologické povahy projektu. Kromě výběru vhodných rostlin pro danou lokalitu se architektonický tým A. Quincy Jonese zabýval také problematikou uchovávání dešťové vody, recyklace vegetačního odpadu či využití fotovoltaické energie.

Malovaná krajina v poušti

Architekt, silně inspirován Annabergovou sbírkou impresionistických uměleckých děl, se spolu se svým týmem pustil do ‘malování živé krajiny‘. Inspirován Van Goghovými malbami, pracoval architekt na členění pozemku a rozmisťování rostlin ryze malířským způsobem. Zahrady pečlivě komponoval tak, aby se v jednotlivých ročních obdobích objevovaly různé variace, kompozice a proměnlivé vizuální efekty.

Na celém pozemku navrhl výsadby velkého množství mnohokmenných stromů, které v prostoru působí jako živé sochy a zároveň zajišťují potřebný stín podsadbám rostlin pod nimi. Správnou kompozicí zároveň po celý den prochází skrze kmeny stromů slunce a vržený stín putuje kolem rostliny, čímž rozehrává přirozenou dynamiku prostoru.

Mimořádná pozornost je však v zahradě věnována podrostovým záhonům pod nimi. Ty jsou záměrně použity v co největších rozsáhlých plochách tak, aby struktury a textury rostlin vždy maximálně vynikly. Ze strany pouště, odkud nejvíce fouká vítr a odkud je přinášen písek, jsou navrženy ochranné vegetační stromové clony pro příjemný pobyt a zachování mikroklimatu v zahradě. Mezi rostlinami užitými v zahradě lze spatřit například texaský eben, akácie, ruje, parkinsonie, prosopisy, aloe, juky, opuncie a mnoho dalších druhů kaktusů.

Kompozice

Budova samotná je na pozemku pečlivě umístěna tak, aby zůstal zachován panoramatický výhled na okolní krajinu, na horizontu lemovanou horami. Pravoúhlé architektonické tvarosloví samotné budovy a jejího nejbližšího okolí postupně mizí v zahradě v podobě organických křivek, které přirozeně vstupují do okolní krajiny. Terasyvodní prvky kolem budovy taktéž volně prostupují do zahrad, kde mizí v množství výsadeb. Vodní prvky v okolí teras za horkých dní snižují teplotu okolí a celkově zlepšují mikroklima v zahradě. Mimo jiné svým situováním nabízí jedinečný vizuální zážitek zrcadlením pouštní oblohy na vodní hladině, zvukové vjemy probubláváním vody a celkově nabízí svým návštěvníkům klidnou relaxaci na lavicích rozmístěných mezi vegetací v zahradě.

 

Závěrem

Architektonický tým svou prací vytváří alternativu k tradičním ‘nepřirozeně umělým‘ zahradám v Palm Springs – zde naopak zachovává a zdůrazňuje křehkou rovnováhu pouštní krajiny bez použití nákladných závlahových systémů, chemických hnojiv a cizokrajných rostlin. Zahrada samotná tak zvyšuje povědomí o ekologických otázkách těchto ohrožených krajin a stává se živým pouštním muzeem.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!