Sunnylands centre and gardens – pouštní zahrada plná mnohokmenů

xxx

Sunnylands centre and gardens – pouštní zahrada plná mnohokmenů
Sunnylands centre and gardens – pouštní zahrada plná mnohokmenů (Zdroj: shutterstock.com)

Investor: Walter Aneenberg
Architekt: The Office of James Burnett , Frederick Fisher + Partners
Lokalizace: Rancho Mirage, California, USA

Pouštní muzeum

V roce 1963 se americký spisovatel, diplomat a filantrop Walter Annenberg rozhodl vytvořit na svých pozemcích o velikosti 200 akrů centrum, které bude interpretovat kulturní, uměleckou a architektonickou historii daného místa. Respektováním charakteru přilehlé sonoranské pouště tak bylo vytvořeno výjimečné krajinářské dílo demonstrující ekologii i přirozenou estetiku okolní krajiny jihozápadní Ameriky.
Projekt byl původně zamýšlen jako rozšíření golfové krajiny Estate, ale vzhledem ke své poloze v poušti se brzy vyrojily otázky ohledně ekologické povahy projektu. Kromě výběru vhodných rostlin pro danou lokalitu se architektonický tým A. Quincy Jonese zabýval také problematikou uchovávání dešťové vody, recyklace vegetačního odpadu či využití fotovoltaické energie.

Malovaná krajina v poušti

Architekt, silně inspirován Annabergovou sbírkou impresionistických uměleckých děl, se spolu se svým týmem pustil do ‘malování živé krajiny‘. Inspirován Van Goghovými malbami, pracoval architekt na členění pozemku a rozmisťování rostlin ryze malířským způsobem. Zahrady pečlivě komponoval tak, aby se v jednotlivých ročních obdobích objevovaly různé variace, kompozice a proměnlivé vizuální efekty.

Na celém pozemku navrhl výsadby velkého množství mnohokmenných stromů, které v prostoru působí jako živé sochy a zároveň zajišťují potřebný stín podsadbám rostlin pod nimi. Správnou kompozicí zároveň po celý den prochází skrze kmeny stromů slunce a vržený stín putuje kolem rostliny, čímž rozehrává přirozenou dynamiku prostoru.

Mimořádná pozornost je však v zahradě věnována podrostovým záhonům pod nimi. Ty jsou záměrně použity v co největších rozsáhlých plochách tak, aby struktury a textury rostlin vždy maximálně vynikly. Ze strany pouště, odkud nejvíce fouká vítr a odkud je přinášen písek, jsou navrženy ochranné vegetační stromové clony pro příjemný pobyt a zachování mikroklimatu v zahradě. Mezi rostlinami užitými v zahradě lze spatřit například texaský eben, akácie, ruje, parkinsonie, prosopisy, aloe, juky, opuncie a mnoho dalších druhů kaktusů.

Kompozice

Budova samotná je na pozemku pečlivě umístěna tak, aby zůstal zachován panoramatický výhled na okolní krajinu, na horizontu lemovanou horami. Pravoúhlé architektonické tvarosloví samotné budovy a jejího nejbližšího okolí postupně mizí v zahradě v podobě organických křivek, které přirozeně vstupují do okolní krajiny. Terasyvodní prvky kolem budovy taktéž volně prostupují do zahrad, kde mizí v množství výsadeb. Vodní prvky v okolí teras za horkých dní snižují teplotu okolí a celkově zlepšují mikroklima v zahradě. Mimo jiné svým situováním nabízí jedinečný vizuální zážitek zrcadlením pouštní oblohy na vodní hladině, zvukové vjemy probubláváním vody a celkově nabízí svým návštěvníkům klidnou relaxaci na lavicích rozmístěných mezi vegetací v zahradě.

 

Závěrem

Architektonický tým svou prací vytváří alternativu k tradičním ‘nepřirozeně umělým‘ zahradám v Palm Springs – zde naopak zachovává a zdůrazňuje křehkou rovnováhu pouštní krajiny bez použití nákladných závlahových systémů, chemických hnojiv a cizokrajných rostlin. Zahrada samotná tak zvyšuje povědomí o ekologických otázkách těchto ohrožených krajin a stává se živým pouštním muzeem.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Škodlivé rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Důvody, proč likvidovat určité druhy rostlin a rady, jak správně likvidaci provádět

Listárna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá divákům na dotazy.

Okrasná zahrada s velkými kameny a jezírkem

Milan Horka pozve diváky do svojí zahrady s kameny a jezírkem, kterou mu na přání vytvořil architekt Miroslav Pacner.

Poradna Václava Větvičky

Dnes si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

Ochrana před červivostí třešní

Ochrana před červivostí třešní

Výsadba stromů mimo náš pozemek

Osázet prázdnou krajinu novými stromy je velmi záslužná činnost, která prospěje okolí i lidem. Připojte se také.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.