Zazimujte rostliny – I ty v květináčích!

Máte na balkoně nebo na terase truhlíky, které chcete postupně přenést dovnitř do tepla? Do sklepa nebo na chodbu? Víte, že nemusíte? Pokud pěstujete mrazuvzdorné druhy, zazimujte dostatečně truhlíky a užívejte si rostlin na balkoně i přes zimní měsíce.

Zazimujte rostliny – I ty v květináčích!
Zazimujte rostliny – I ty v květináčích! (Zdroj: shutterstock.com)

Zakrslé dřeviny, bylinky, ale třeba i bonsaje, které mají blízko ke stromům z našich končin, je možné pěstovat venku celoročně. Objem půdy v květináči nebo truhlíku je ale mnohem menší než ten ve volné půdě, a ve dnech, kdy teploty klesají hluboko pod nulu, se může lehce stát, že půda promrzne.

Zazimovat květináč = dostatečně izolovat

O vhodných nádobách přemýšlejte i ve chvílích, kdy je zima ještě daleko. Je třeba vybrat mrazuvzdorné, aby mrznoucí voda nádobu nezničila, mohla by totiž popraskat. Celoroční rostliny do takových květináčů zasazujte hned po zakoupení, ať je potom před zimou nemusíte narychlo přesazovat.

Zároveň musíte nádoby dostatečně zaizolovat, aby rostlina přes zimu neuhynula kvůli suchu. Obalte květináč polystyrenem, bublinkovou fólií, alobalem nebo látkou. Prostor mezi materiálem a samotným květináčem vyplňte nadrceným polystyrenem nebo i slámou, spadaným suchým listím nebo třeba pilinami.

​Zazimovat květináč do bavlny nebo lnu

Pokud dbáte na estetický dojem, můžete izolovaný květináč obalit látkou v přírodní barvě, bavlnou nebo lnem, nebojte se použít rohož nebo přírodní materiály, které na rozdíl od mnohdy neforemných izolačních materiálů upoutají pozornost.
Nezapomeňte zazimovaný květináč přesunout ke stěně, nejlépe orientované na jih, která bude rostlinu v nádobě ochraňovat před větrem a mrazivým počasím. Pokud je zima skutečně tvrdá, nebojte se izolačním, ale prodyšným a lehkým materiálem obalit i rostlinku samotnou, samozřejmě ne celou, ale například její kmen, jedná-li se o dřevinu nebo bonsaj.

Výborné je například chvojí, které ke kmeni nebo stonku přivážete provázkem. Malé a nízké rostlinky klidně chvojím přikryjte téměř celé, nechte ale vždy trochu prostoru pro dýchání. Citlivější rostliny klidně zahrabejte do záhonu a přikryjte izolací z horní strany.

Martina Tlachová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!