Cihly patří i do zahrady

Řešíte otázku, co položit na zahradní cestičky? Jak olemovat záhony? Čím opřít svah za domem, aby z něj nestékala hlína? Jak vytvořit pěkný předěl mezi okrasnou a zeleninovou zahrádkou? Možná jste se rozhodli pro stavbu zahradního krbu, právě si plánujete altán pro letní kuchyni. Všude tam s úspěchem použijete cihly.

Cihly patří i do zahrady
Cihly patří i do zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Jestli vám zbylo pár cihel po stavbě domu nebo bourání starých kůlniček, rozhodně je hned nevozte na skládku. Někdy je využijete třeba jen v letní sezóně, pár jich volně položíte kolem stromu a záhonů letniček nebo z nich vytvoříte provizorní cestičku ke zdroji vody na zalévání. A když se pustíte do stavby zídek, terasy nebo podezdívek lehkých staveb, díky použitým cihlám dostane vaše zahrada punc přívětivé starobylosti.

Ven jen dvakrát pálená

Pro provizorní letní účely se hodí cihly jakékoliv, nebudete želet ani toho, že vám po jedné dvou sezónách začnou rozpadat. Pokud ovšem chcete skutečně stavět nebo vytvořit trvalé cesty, terasu nebo schody, musíte mít cihly speciální. Jsou to takzvané zvonivky neboli klinkery. Vypalují se speciálním procesem za vysokých teplot a na poklep skutečně jemně zvoní. Jsou dražší než běžné stavební zdivo, za tuto cenu ovšem získáte materiál odolávající větru, dešti i mrazu po dlouhá desetiletí. Přitom si zachovávají stálý tvar i nezaměnitelné barvy. Právě kombinace různých odstínů červené až po téměř hnědou dává zvláštní kouzlo cihlovým cestičkám, schodům a zídkám. Dobře promyslet je potřeba i pokládku, protože plocha bude působit jinak, když cihly budete vázat podélně, parketově, rybinově nebo se dokonce pustíte do složitější tvarové mozaiky. Promyšlená kompozice červených cestiček, zahradních schodů, lemů záhonůzídek pod svahy může být doplněna i zcela bezúčelnými, pouze dekorativními cihlovými sloupky, které vytvoří jakési pohledové opěrné body v části vaší zahrady. Jejich korunou se pak stanou květináče s letničkami nebo temně zeleným splývajícím břečťanem – to už záleží na stylu výsadby rostlin, který zvolíte.

​Kolem jezírka

Výhodou pálených cihel je i to, že nekloužou ani když je jejich povrch vlhký. Nemusíte se je tedy bát položit ani kolem zahradního jezírka nebo mezi trávníky, které pravidelně kropíte. Stejnou funkci splní také kabřinec, který nemá tloušťku cihel, ale jen obkladů, přitom ale vykazuje stejné vlastnosti jako zvonivky. K dostání je dokonce ve větší škále barev, takže pokud nevytváříte nášlapnou plochu, na kterou se kabřinec nehodí, protože by praskal, můžete ho s úspěchem s cihlami kombinovat. Volte ovšem raději neglazovaný, ten se používal na obklady spodních částí domu koncem minulého století a moc efektní to nikdy nebylo.

Recyklované cihly jsou krásné

Zejména u chat, chalup nebo venkovských stavení budou velmi dobře vypadat cesty, terasy i zídky z cihel již použitých. Na inzerát se většinou dají sehnat velmi levně, počítejte ovšem s tím, že je budete muset zbavit nánosů staré malty a při stavbě si pohrát i se sestavováním, protože ne všechny budou celé. Za tu práci to ale stojí. Taková „recyklovaná“ terasa nebo zídka zahradu zútulní mnohem víc než čerstvě vyrobené dokonale tvarované prefabrikáty. Dejte ale opět pozor, abyste z „bouračky“ pro tyto účely koupili opravdu zvonivky.

Duté cihly pro osázení

Opěrné zídky pod svah vypadají velice dobře, když je postavíte z dutých tvarovek, které ustupují směrem ke svahu, takže otvory můžete posléze vysypat zeminou a osázet. V horní části se hodí trvalky, třeba půdopokryvný barvínek menší (Vinca minor), mezi jehož rychle se rozrůstajícími oddenky se sytě zelenými listy budou lemy cihel jen vykukovat, v dolní řadě, která je dobře přístupná, můžete pěstovat bylinky nebo kvetoucí letničky. Výrobci cihel dnes pamatují i na tyto speciální duté tvarovky, při nákupu ale opět neopomeňte zdůraznit, že je chcete pro venkovní použití.

TIP

Ve stavebninách nebo od stavebních firem se často dají nakoupit zvonivky v levném výprodeji – bývají to půlené cihly, které jim zbyly. Na lemy záhonů, nízké zídky nebo úzké cestičky si s nimi dobře vystačíte.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Postavit zídku z pálených cihel zvládne i žena

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak postavit zídku z pálených cihel?

Víte, že stavba suché kamenné zídky má svá pravidla?

V oblíbeném pořadu Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

Postup stavby suché kamenné zídky

V oblíbené rubrice Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

Krásy chalupaření na Šumavě

Jan Pohan vlastní chalupu na Šumavě a hospodaří okolo ní s grácií sobě vlastní.

Jak vysévat pnoucí rostliny

Jak vysévat pnoucí rostliny

Kameny na zahradě

Kameny lze využít v zahradě jako dekoraci, ale i do zídek a nebo do břehu umělého potoka.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.