Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?

Pro kaktusy a jiné sukulenty je charakteristický jak jejich atypický a krásný vzhled, tak i jejich přirozené prostředí. Většina z nás si ve spojitosti s kaktusy vybaví poušť nebo vyprahlé planiny podél opuštěné arizonské dálnice – ale nebylo by to krásné, mít kaktusové záhony i na své okrasné zahradě…

Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?
Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách? (Zdroj: shutterstock.com)

Skutečně, není to jen zbožné přání, iluze, či sen. Některé druhy těchto exotických krasavců doopravdy můžete mít na své okrasné zahrádce. Musíte ale očekávat, že kaktusová zahrada bude vyžadovat dostatek péče, času a pravděpodobně také financí. Vzhledem k tomu, že jsou tyto exotické rostliny zvyklé na trochu teplejší počasí, než obvykle vládne v našich podmínkách, rozhodně si nemůžete dovolit vysadit je někam na skalku a nechat je napospas jejich osudu. Odolnost kaktusů je různá, ojediněle dokážou přečkat teploty, sahající až do -35 ° C. To jsou ale spíše extrémy. Představíme vám však několik nádherných kaktusů, jejichž odolnost a povaha by mohly obstát i na vaší okrasné zahradě!

Opuntia humifusa

Tento působivý kaktus poměrně dobře snáší nízké teploty a vysokou četnost srážek. Opuncií  je ovšem mnoho druhů – jeden krásnější než druhý. Ne všechny by však po výsadbě na zahradu obstály tak, jako Opuntia humifusa, neboli Opuncie poléhavá, či Nopál poléhavýOpuntia humifusa je jedním z neodolnějších kaktusů vůbec. Tento kaktus si jistě na vaší zahradě místěčko najde. Musí to být ale výborně odvodněné místo. Ideální jsou skalky. Zálivka by měla být malá a pouze občasná. Tento kaktus se množí ulomením jejich segmentů nebo přímo listovými řízky. Množení semeny je také možné, ale daleko obtížnější, takže se využívá pouze zřídka. Barva květů může být  žlutá, růžová nebo karmínová. Květy vydrží zhruba 3 – 5 dnů. Na noc se zavírají. Některé plody opuncií  lze konzumovat. Pokud začnete opuncii pěstovat, je dobré myslet na to, že dorůstá do velkých rozměrů, někdy až do výšky do 100cm. Tělo opuncie je článkovité. Každý článek je sploštělý a pokrytý trny.

Echinocereus

Také druhy rodu Echinocereus (E. coccineus nebo E. triglochidiatus) či zástupci rodu Escobaria (E. missouriensis nebo E. sneedii) jsou otužilé, ale jsou choulostivější k přemokření substrátu než většina druhů opuncií. Pichlavým krasavcům se dobře daří jak na záhonu uprostřed zahrady, tak i na úzkém, oblázky vysypaném pásu u domu. Nejpodstatnější je, aby na zvolené místo dopadal dostatek hřejivých slunečních paprsků. Půda musí být propustná, aby substrát nebyl trvale přemokřen. Druhy choulostivé k přemokření byste měli chránit před vytrvalým deštěm. Oblázkový pás u domu může být schován pod výběžkem střechy, záhon v zahradě ochrání fóliová konstrukce vlastní výroby, instalovaná krátkodobě v případě potřeby.

Jak tedy kaktusy v zahradě pěstovat?

Mrazuvzdorné kaktusy se pěstují na co nejslunnějším místě s dokonalou drenáží . Záhonky zakládáme tak, že vyhloubíme jeden metr hlubokou jámu, na jejíž dno uložíme hrubší, kamennou drť, asi do výšky půl metru. Pak postupně vrstvíme jemnější drť nebo štěrk a na povrch dáme deset až patnáct centimetrů silnou vrstvu jemnějšího, kyselého říčního písku. Maximální propustnost půdy je nezbytná proto, že v zimě o odolnosti co nejvíce rozhoduje právě půdní vlhkost. Takto připravený záhon bude dokonale propustný, avšak téměř bez živin, takže během celého období vegetace bude nezbytné hnojení. Vysazujeme dvouleté až tříleté otužilé rostliny. Nejvhodnější období výsadby je v dubnu až květnu, když se již nevyskytují mrazy. Zavlažujeme, a to častěji, ale v menších dávkách. Pokud máme k dispozici pouze tvrdou vodu, upravujeme ji filtrací přes rašelinu nebo přidáním slabé kyseliny, například kyseliny citronové či vinné.

Z chorob se nejčastěji vyskytují různé plísně a ojediněle i virózy, takzvané mozaiky. Nemocné rostliny napadené plísněmi na těle či kořenech léčíme fungicidy. Na bakteriózy, ale hlavně virózy ještě neznáme účinnou ochranu.  Z drobných škůdců se nejčastěji vyskytují různé mšice a háďátka. Napadené kaktusy postřikujeme povolenými insekticidy. Z větších škůdců jsou významní mravenci, šneci a hlodavci.

Velmi nebezpečné mohou být mrazy, zvláště když mají rostliny vlhký substrát, ve kterém se snadněji poškodí kořeny a začínají hnít. Nezapomínejme, že v ziměmrazuvzdorné kaktusy zamrznou, což je však fyziologický stav, který přežijí, ale jsou křehké. Extrémně nízkými teplotami poškozené rostliny nepřenášíme hned na místa s vyšší teplotou, protože rychlé rozmrazování by znamenalo jejich okamžité uhynutí. Při dodržování správného postupu pěstování by se vám kaktusy měly odvděčit svým osobitým kouzlem exotických zemí.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 25.04.2019, Autor: 17.2.2011 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.