Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?

Pro kaktusy a jiné sukulenty je charakteristický jak jejich atypický a krásný vzhled, tak i jejich přirozené prostředí. Většina z nás si ve spojitosti s kaktusy vybaví poušť nebo vyprahlé planiny podél opuštěné arizonské dálnice – ale nebylo by to krásné, mít kaktusové záhony i na své okrasné zahradě…

Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách?
Kaktusové záhony v českých okrasných zahradách? (Zdroj: shutterstock.com)

Skutečně, není to jen zbožné přání, iluze, či sen. Některé druhy těchto exotických krasavců doopravdy můžete mít na své okrasné zahrádce. Musíte ale očekávat, že kaktusová zahrada bude vyžadovat dostatek péče, času a pravděpodobně také financí. Vzhledem k tomu, že jsou tyto exotické rostliny zvyklé na trochu teplejší počasí, než obvykle vládne v našich podmínkách, rozhodně si nemůžete dovolit vysadit je někam na skalku a nechat je napospas jejich osudu. Odolnost kaktusů je různá, ojediněle dokážou přečkat teploty, sahající až do -35 ° C. To jsou ale spíše extrémy. Představíme vám však několik nádherných kaktusů, jejichž odolnost a povaha by mohly obstát i na vaší okrasné zahradě!

Opuntia humifusa

Tento působivý kaktus poměrně dobře snáší nízké teploty a vysokou četnost srážek. Opuncií  je ovšem mnoho druhů – jeden krásnější než druhý. Ne všechny by však po výsadbě na zahradu obstály tak, jako Opuntia humifusa, neboli Opuncie poléhavá, či Nopál poléhavýOpuntia humifusa je jedním z neodolnějších kaktusů vůbec. Tento kaktus si jistě na vaší zahradě místěčko najde. Musí to být ale výborně odvodněné místo. Ideální jsou skalky. Zálivka by měla být malá a pouze občasná. Tento kaktus se množí ulomením jejich segmentů nebo přímo listovými řízky. Množení semeny je také možné, ale daleko obtížnější, takže se využívá pouze zřídka. Barva květů může být  žlutá, růžová nebo karmínová. Květy vydrží zhruba 3 – 5 dnů. Na noc se zavírají. Některé plody opuncií  lze konzumovat. Pokud začnete opuncii pěstovat, je dobré myslet na to, že dorůstá do velkých rozměrů, někdy až do výšky do 100cm. Tělo opuncie je článkovité. Každý článek je sploštělý a pokrytý trny.

Echinocereus

Také druhy rodu Echinocereus (E. coccineus nebo E. triglochidiatus) či zástupci rodu Escobaria (E. missouriensis nebo E. sneedii) jsou otužilé, ale jsou choulostivější k přemokření substrátu než většina druhů opuncií. Pichlavým krasavcům se dobře daří jak na záhonu uprostřed zahrady, tak i na úzkém, oblázky vysypaném pásu u domu. Nejpodstatnější je, aby na zvolené místo dopadal dostatek hřejivých slunečních paprsků. Půda musí být propustná, aby substrát nebyl trvale přemokřen. Druhy choulostivé k přemokření byste měli chránit před vytrvalým deštěm. Oblázkový pás u domu může být schován pod výběžkem střechy, záhon v zahradě ochrání fóliová konstrukce vlastní výroby, instalovaná krátkodobě v případě potřeby.

Jak tedy kaktusy v zahradě pěstovat?

Mrazuvzdorné kaktusy se pěstují na co nejslunnějším místě s dokonalou drenáží . Záhonky zakládáme tak, že vyhloubíme jeden metr hlubokou jámu, na jejíž dno uložíme hrubší, kamennou drť, asi do výšky půl metru. Pak postupně vrstvíme jemnější drť nebo štěrk a na povrch dáme deset až patnáct centimetrů silnou vrstvu jemnějšího, kyselého říčního písku. Maximální propustnost půdy je nezbytná proto, že v zimě o odolnosti co nejvíce rozhoduje právě půdní vlhkost. Takto připravený záhon bude dokonale propustný, avšak téměř bez živin, takže během celého období vegetace bude nezbytné hnojení. Vysazujeme dvouleté až tříleté otužilé rostliny. Nejvhodnější období výsadby je v dubnu až květnu, když se již nevyskytují mrazy. Zavlažujeme, a to častěji, ale v menších dávkách. Pokud máme k dispozici pouze tvrdou vodu, upravujeme ji filtrací přes rašelinu nebo přidáním slabé kyseliny, například kyseliny citronové či vinné.

Z chorob se nejčastěji vyskytují různé plísně a ojediněle i virózy, takzvané mozaiky. Nemocné rostliny napadené plísněmi na těle či kořenech léčíme fungicidy. Na bakteriózy, ale hlavně virózy ještě neznáme účinnou ochranu.  Z drobných škůdců se nejčastěji vyskytují různé mšice a háďátka. Napadené kaktusy postřikujeme povolenými insekticidy. Z větších škůdců jsou významní mravenci, šneci a hlodavci.

Velmi nebezpečné mohou být mrazy, zvláště když mají rostliny vlhký substrát, ve kterém se snadněji poškodí kořeny a začínají hnít. Nezapomínejme, že v ziměmrazuvzdorné kaktusy zamrznou, což je však fyziologický stav, který přežijí, ale jsou křehké. Extrémně nízkými teplotami poškozené rostliny nepřenášíme hned na místa s vyšší teplotou, protože rychlé rozmrazování by znamenalo jejich okamžité uhynutí. Při dodržování správného postupu pěstování by se vám kaktusy měly odvděčit svým osobitým kouzlem exotických zemí.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování opuncie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování opuncie

Opuncie

Receptář prima nápadů 2018 (19): Opuncie

Pěstování rostlin Středomoří

Pěstování rostlin Středomoří

Přesazování kaktusů

Přesazování kaktusů

Roubování kaktusů

Dana Makrlíková si povídá s odborníkem o roubování kaktusů.

Pěstování velikonočních kaktusů

Vánoční kaktus je všeobecně známá a rozšířená rostlina. Velikonoční kaktus budete mít jistě také doma, přesto netušíte, že se tak jmenuje. Jak tedy o velikonoční kaktus pečovat?

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.