Zahrada jako odraz vaší osobnosti

Začínáte-li se zahradou, určitě dobře víte, že stromy a keře strukturují celou zahradní úpravu a vytvářejí její styl. Dokonce mají přednost před květinami. Stromy a vysoké keře na sebe přitahují pozornost, opticky rozdělují plochu a zároveň celou scenérii zklidňují.

Zahrada jako odraz vaší osobnosti
Zahrada jako odraz vaší osobnosti (Zdroj: shutterstock.com)

Na základní kosterní výsadbu dřevin pak navazují záhony květin a růží. Platí tu jediné. Bohatství druhů a odrůd dřevin je nesmírné, nicméně vše chce svou míru péče. Proto nechcete-li trávit na zahradě čas převážně její údržbou, musíte si vybrat ty nejvhodnější dřeviny.

Listy ve tvaru srdce

Lesklé, příjemně zelené listy a nad nimi podlouhlá, jemně cizelovaná, bílá květenství bobkovišně , latinsky Prunus laurocerasus, vnášejí eleganci do polostinných koutů s neutrální půdou. Zahradnictví a školky ji nabízejí hned v několika odrůdách. Najdete mezi nimi keře nízké poléhavé, vyšší, s úzkým, širokým i zvlněným listem a také s listy bílé lemovanými či skvrnitými. Je krásné, když po letním zeleném hávu, zaplápolají na zahradě ohnivé barvy. Brslen křídlatý na podzim zasvítí červenými listy a plody. V zimě je nápadný korkovými lištami na větvích. Do malé zahrady volte vždy takové keře, které jsou atraktivní v několika ročních obdobích. Silný kontrast před nevýrazně zelenou stěnou je krásným oživením pro větší zahradu. Kolkvície před červeným javorem propůjčují zahradě strukturu a barvu. Obyvatelům zahrady poskytují ochranu před nežádoucími pohledy. Na jaře a na podzim trávník u keřů rozkvete drobnými cibulnatými květinami.

Přírodní obruby

Vhodně volený porost dřevin uzavře hranice pozemku, oddělí sportovní trávník, zeleninovou zahradu, tichou plochu na slunění či pozemek vedle rušné vozovky. Dřeviny jsou také velmi vhodné pro utváření zahradních celků. Signalizují vstup do předzahrádky i do další částí zahrady. Jejich koruny vrhají osvěžující stín na terasu či odpočívadlo. Pokud strom na zahradě použijete jako „dopravní značku“ sáhněte vždy po méně vzrůstných odrůdách s kulovitými nebo převislými korunami. Jsou to například okrasné třešně, višně, mahalebky a jabloně, kulovité javory a trnovníky, roubované vrby. Tyto dřeviny si zachovávají vzhled stromu, naproti tomu velké původní druhy působí těžkopádně a zastíní zahradu.

Zahrada jako odraz vaší osobnosti
Zahrada jako odraz vaší osobnosti (Zdroj: archiv redakce)
Zahrada jako odraz vaší osobnosti
Zahrada jako odraz vaší osobnosti (Zdroj: archiv redakce)
Zahrada jako odraz vaší osobnosti
Zahrada jako odraz vaší osobnosti (Zdroj: archiv redakce)
Zahrada jako odraz vaší osobnosti
Zahrada jako odraz vaší osobnosti (Zdroj: archiv redakce)

​Okrasné dřeviny a jejich kombinace

Možná se vám však takové řešení zdá příliš fádní. V tom případě můžete svůj pozemek ohraničit pestrými stěnami, které budou po celý rok zajímavou podívanou. Vznikají kombinací okrasných dřevin různé výšky a olistění. Krásný obraz na zahradě vytvoří pestrobarevné květy, plody a listy. Proti živému plotu z jednoho druhu jsou tyto živé stěny méně náročné na práci za předpokladu, že vyberete správný druh pro dané stanoviště, ale zaberou více místa. Různorodé dřeviny přivábí více druhů ptactva i hmyzu. V obvodové výsadbě jsou především vítané dobře obrážející keře okrasné květem například trojpuk, kdoulovec, zlatice, zimolez, meruzalka. Na velké zahradě můžete do obvodového pláště vysadit i lísku nebo javor babyku.

Ty dobře snášejí zmlazení a rychle dorůstají. Rozložitá vajgélie květnatá je vynikající dřevina, která se hodí k výsadbě okrasného živého plotu. Ve školkách najdete mnoho odrůd s květy v barvě od světle růžové až po červenou a také se žlutě lemovanými Zelenou stěnu z jarních keřů ve druhé nižší řadě doplňuje modro fialový zpododěr a žlutý čilimník. Krásné odrůdy opadavého dřišťálu Thunbergova jsou vodné pro stříhané i nestříhané živé ploty vysoké od 30 cm do 2 metrů. Na podzim zazáří jasně červenými listy a lesklými plody a na jaře se na větvích rozsvítí drobné květy. Stále zelený brslen zase v příznivých podmínkách, polostín a vlhčí, výživnější půda, brzy vytvoří hustý porost. Tak zamezí výskytu plevele.

Jehličnany jsou vždycky dobrý nápad

Záhon, který nepotřebuje péči, lze sesadit z konifer. Ten nemusí být vůbec nudný, jak často tvrdí kritici mnohostranných jehličnanů. Soubor z tisu, pestrolistého cypřišku, různých zeravů a jalovců zkombinovaný s vřesy a vřesovci v růžové a bílé, vytváří zákoutí, které na sebe přitahuje pohledy už zdálky. Tvarová a barevná odlišnost, která ctí harmonii, zajišťuje pestrou podívanou. Výběr zakrslých odrůd je zárukou, že záhon nedoroste příliš vysoko. Sytě zelený tis, latinsky Taxus „Hicksii“, poznáte podle nápadných závěsů z červených míšků, které chutnají kosům. Zpěvní ptáci se vám za potravu bohatě odvděčí: jsou to totiž pilní pomocníci v boji proti škůdcům.

Prošpikováno stromy

Na zahradě často potřebujete pěknou, vyšší koncovku záhonu, odpočívadla, pohledové osy cesty či rohu zahrady. Ideální jsou sloupovité jehličnany. Zachytávají pohled a vedou jej vzhůru. Mnoho hezkých odrůd najdete u zeravů a cypřišků, které se tradičně užívají do živých plotů. Tmavě červený javor roste pomalu, takže nějakou dobu trvá, než doroste do své plné krásy. Zato patří k dřevinám jejich půvab je každým rokem větší a větší. Pestrolisté dřeviny nahradí květiny, ale dejte pozor: Některé odrůdy v létě mění barvu listů. Ta je potom tlumenější, má jiný odstín, čí dokonce zmizí.

Přírodní hranice

Živé ploty vždy vyžadují určitou péči. Můžete ji minimalizovat, když se rozhodnete pro volně rostoucí, nestříhané oplocení. Do zahrady nenáročné na péči nepatří stříhané živé ploty. Pravidelné stříhání i přihnojování totiž zabere spoustu času, takže by odporovalo záměru, s nímž byla zahrada založena. Dobrou náhradou jsou volně rostoucí keře, které vytvoří hustou zelenou stěnu přirozeně, bez stříhání. Záleží jen na vás, vyberete-li si jehličnany například zeravy nebo cypřišky, či listnáče, jako je dřišťál a tavolník van Houteův. Tyto dřeviny v potřebných místech spolehlivě vytvoří dlouhou neprostupnou hranici. Osvědčily se u ulice, sportoviště či v jiných rušných zónách. Výše jmenované dřeviny nejsou choulostivé, snesou znečištěné ovzduší, netrpí chorobami, ani škůdci a drží tvar.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Neobyčejná zahrada plná různých rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Inspirace, jak lze vybudovat zahradu podle vlastních představ s paní Helenou Brabcovou

Zahrada s využitím dřevin

Nápad, jak lze upravit zahradu s velkým množstvím dřevin a kamenných prvků

Stromy s velmi zajímavou barvou nebo strukturou kůry

Na dřeviny s barevnou kůrou se můžete podívat do Botanické zahrady v Praze. Uvidíte krásné dřeviny, i to, jak je správně prořezávat.

Podzimní návštěva botanické zahrady

Podzimní návštěva botanické zahrady

Jedovaté okrasné dřeviny

Jedovaté okrasné dřeviny

Pěstování ovocných a okrasných stromů

Na návštěvě zahrady u pana Ing. arch. Milana Černého, pěstitele ovocných a okrasných stromků

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!