3 mýty o údržbě okrasné zahrady v zimě

Mnoho majitelů okrasných zahrad se domnívá, že o zimní údržbě své chlouby ví vše. Následující článek vás však přesvědčí, že tomu tak není. Existují totiž jisté zažité mýty a nepravdy jimiž se mnozí pečlivě řídí, aniž by tušili, že dělají velkou chybu.

3 mýty o údržbě okrasné zahrady v zimě
3 mýty o údržbě okrasné zahrady v zimě (Zdroj: shutterstock.com)

Mezi takové ty nejčastěji zažité názory jistě patří například to, že je zahrada v zimních, temných a chladných  měsících jakoby mrtvá. Z toho vyplývá, že přes toto období, ihned po zazimování potřebných rostlin, odkládáme veškeré zahradnické náčiní a dáváme zahradě dobrou noc“.
Opak je však skutečností, a proto si raději nechte zahradnické rukavice vždy připravené „k zásahu“.


1. Mýtus – Mulčováním udržujeme rostliny v teple

Mulč je v podstatě jakýkoliv pokryv povrchu půdy organickým materiálem. Může to být sláma, posekaná tráva, listí, kůra, rostlinný odpad, nebo z těch méně přirozených ale vhodných materiálů to jsou nepotištěné kartónové krabice a koberce z přírodních materiálů (bez příměsí umělých vláken). Samotné, celoplošné mulčování před zimou však rostlinám škodí – tedy v případě, že mulčem pokryjeme i rostliny samotné. Pakliže se totiž mulč během zimy rozloží, bude docházet k rychlému střídání teploty pod svrchní vrstvou půdy, čímž dojde k popraskání kořenů a následně i k úhynu samotné rostlinky.

Pokud chcete mulčováním pomoci své zahradě lépe přečkat zimní období, pak obzvláště v případě okrasných rostlin pokryjte mulčem zeminu okolo (ne přímo místa, kde v létě rostlinky kvetou). Mulč pak stabilizuje teplotu zeminy a nebude tak docházet k teplotním výkyvům v půdě.

​2. Mýtus – Zahradu v zimě nezaléváme

Za horkých slunných dnů všichni horečně zavlažují své okrasné zahrady, neboť se přirozená vláha v zemi odpařuje a květiny i trávy potřebují pravidelně „pít“. V zimním období však panuje mýtus, že půda, pokrytá sněhem vláhu nepotřebuje, neboť by při zálivce voda stejně ihned zamrzla.

Pravdou je, že máte-li na zahradě rostliny, které svou zelenou barvu neztrácejí ani v zimním období, měli byste jim dopřát trochu vody i za mrazivého počasí. Zalévat se má mírně vlažnou vodou, a to přes den, kdy jsou teploty o něco vyšší. To proto, aby se voda stihla vpít do zeminy a dostat se tak ke kořenům rostlin.

3. Mýtus – Zahrada v zimě, rovná se nudná zahrada

Ano, toto tvrzení platí v případě, že na své okrasné zahradě pěstujete pouze teplomilné květiny a dřeviny, nebo například jednosezónní rostliny, které před zimou umírají, neboť doba jejich růstu nepřesáhne 9 (teplých) měsíců. Jenomže v našich zeměpisných podmínkách se do takto choulostivé zahrady pouští opravdu jen málokdo – takovéto pěstitelské podmínky spíše odpovídají balkónovému pěstování, nikoliv však zahradě.

Pro potřeby okrasných zahrad jsou dnes na trhu k dostání stále zelené kultivary dřevin, květin i travních, okrasných odrůd. Tyto druhy potěší vaše oko i v zimním, mrazivém čase a navíc máte jistotu, že vaše zahrada bude překypovat svěžestí a životem i když na ní bude ležet sněhová peřina.

Z kultivarů jmenujme aspoň některé:

Alaskalist zvlněný, velmi lesklý, roste poměrně pomalu. Velmi odolný kultivar.
Crassifolia – tuhé, kopinaté, často pokroucené listy, s max. 10 zuby.
Xeroxlisty tohoto kultivaru jsou zubaté nejenom po okraji, ale i na líci listů.
Hastata – drobnější kopinaté listy, výrazně otrněné.

Celoročně velmi dekorativní olistění má známá bobkovišeň (Laurocerasus). Původem je z Malé Asie a jihovýchodní Evropy. Dobře roste na chráněných stanovištích. Potřebuje polostín a propustnou zásaditou půdu. Dobře snáší sucho, ale na zimu je třeba namulčovat kolem kořenů. Lze ji pěstovat v zahradě i v nádobách. Je-li řeč o rostlinách pro zimní čas, neměli bychom vynechat libavku (Gaultheria). Tento poléhavý keřík z čeledi vřesovcovitých může dobře doplnit prostory mezi keři, na mírně zastíněném místě skalky i místy nahradit trávník. Drobné stálezelené listy po celou zimu osvěžují svítivě karmínové plody. Keřík se hodí i pro pěstování v zimních nádobách spolu s vřesovci a dalšími druhy této čeledi, ale i se zakrslými jehličnany.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.