Okrasná tráva – vlasy matky Země ve vaší zahradě

Není tráva jako tráva, ty okrasné patří bezesporu k  nejelegantnějším rostlinám v zahradě. Nejenže jsou její celoroční ozdobou, ale když se dekorační traviny ve větru rozvlní, vytvářejí jedinečnou podívanou.

Okrasná tráva – vlasy matky Země ve vaší zahradě
Okrasná tráva – vlasy matky Země ve vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Ozdobné traviny zažívají díky svému nenahraditelnému místu v zahradní kompozici  velký comeback. Světoznámý zahradní architekt Karl Foerster (zemřel v roce 1970) je nazval „vlasy matky Země“ a jako jeden z mála odborníků v minulém století jim věnoval svůj obdiv. Zatímco tehdy byly trávy málem odsouzeny k zapomenutí,  v posledních letech zase přišly do módy. Existují jak nízké trsy, tak dvoumetrové traviny, okrasné pro jednu sezónu nebo na mnoho let. Kromě listů jsou ozdobná i květenství. Často se na zahradě využívají jako pozadí k jiným rostlinám nebo k doplnění seskupení okrasných dřevin. Většina travin vyžaduje spíše sušší stanoviště.

Kostřavy by neměly chybět

Mezi nejkrásnější patří nízká kostřava sivá (Festuca glauca \“Azurit\“) tvořící ježaté modrozelené trsy jehlicovitých listů. Nad nimi se na konci jara a na začátku léta objeví stébla s fialově zelenými klásky. Původní přírodní druh roste na suchých pastvinách a loukách jihovýchodní Francie a severozápadní Itálie. Je mrazuvzdorná, dosahuje výšky 30 cm, miluje slunce a používá se do štěrkových zahrad, na prosluněné lemy, na zvýšené záhony i do skalek. Kostřav je několik druhů a s žádnou z nich neprohloupíte.

Barevný chameleon

Velmi dekorativní trávou je rovněž třtina ostrokvětá (Calamagrostis x acutiflora) s okrově zbarveným květenstvím. Trs bývá 50 cm vysoký, v květu dosahuje až velikosti člověka. Kultivar má stříbřitě bílé podélné pruhované listy, které kvetou v červenci načechranými latami stříbřitě fialové barvy, která se později mění na bronzově hnědou. Na podzim se barví do žluta a suchá stébla i klasy zůstávají pevně stát dlouho do zimy. Na pěstování je nenáročná, roste na sušších i vlhčích půdách na plném slunci i v polostínu. Používá se jako solitéra i v malých skupinách na okraje trávníků, na skalnaté partie.​

Zelená i pod sněhem

Ostřice představují velkou skupinu stále zelených vytrvalých rostlin. V České republice roste  více než 80 druhů ostřic, po celém světě jich známe asi dva tisíce. Z břehů potoků a řek na Novém Zélandu se k nám dostala ostřice Buchananova (Carex buchananii), v horní části až půlmetrových trsů obloukovitě převislá. Její listy jsou během celého roku zlatobronzově zbarvené. Jde o vytrvalou trávu s úzkými a jemnými listy, barevnými i v zimě. Kvete nevýraznými klásky. Sluší jí to jako solitéře do zahrádky, nebo na skalkách či vřesovištích. Rostliny jsou efektně zbarvené nejen po celou vegetaci, ale i v zimě. Ojíněné nebo se sněhovým popraškem vypadají velmi hezky.

Podzimní vousatec

Na suchu se daří i oblíbené trávě dochanu psárkovitému (Pennisetum), kterému se lidově říká vousatec. Je to nádherná okrasná travina, která se může stát ozdobou každé zahradní partie. Tvoří široké trsy s úzkými šedozelenými listy a bývá až 80 cm vysoká. Největší chloubou vousatce jsou jeho červenavě hnědé, válcovité klasy, které se na rostlině objevují v srpnu až v září. Připomínají štětky na čištění lahví. Vousatci se bude dařit na slunném, chráněném a teplém stanovišti s dobře propustnou zahradní půdou a jeho květy budou zdobit zahradu až do zimy.

Zebra potřebuje slunce

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na atraktivní mohutné ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis), které mají řadu odrůd lišících se velikostí, vzhledem či květenstvím. Zdobí zahrady na celém světě. Tato okrasná tráva, dříve také nazývána Strictus, se snadno stane dominantou vašeho záhonu. Její jasně zelené, tuhé listy jsou nápadně proužkované ve vodorovném směru a opravdu připomínají zebru. Roste vzpřímeně a je mrazuvzdorná. Potřebuje hodně světla, při jeho nedostatku špatně kvete a listy se tolik nevybarví.

Minimální péče

Samozřejmě že původně cizokrajných a teď už domestikovaných okrasných trav je mnohem víc a i jejich výběr na našem trhu je vskutku bohatý. Jsou to dekorativní a nenáročné rostliny. Na jaře, než tráva začne rašit, je u většiny druhů potřeba, abychom je těsně nad zemí seřízli a odstranili tak staré listy, které již splnily svou  zimní ochranou funkci. Jak začnou rašit listy nové, můžete začít trávu podle potřeby dělit, a tak ji rozmnožovat a vysazovat na jiná místa. V průběhu vegetačního období pak už jenom kontrolujte, jestli se tráva nerozrůstá do prostoru více, než jste původně zamýšleli.

TIP

Pestrolisté trávy lze samozřejmě vysadit také do květináče a oživit tak třeba terasu nebo vchod do domu. Budou vás těšit i v době, kdy se jiné květináčové rostliny ukládají k přezimování. A moc jim to sluší v kombinaci s podzimními trvalkami v truhlících za okny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o trávu na louce

O sekání trávy na loukách pomocí mulčovače; správná péče o louku.

Bubnové sekačky

Bubnové sekačky

Jak využít posekanou trávu

K čemu využít posekanou trávu ze zahrady

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.