Okrasná tráva – vlasy matky Země ve vaší zahradě

Není tráva jako tráva, ty okrasné patří bezesporu k  nejelegantnějším rostlinám v zahradě. Nejenže jsou její celoroční ozdobou, ale když se dekorační traviny ve větru rozvlní, vytvářejí jedinečnou podívanou.

Okrasná tráva – vlasy matky Země ve vaší zahradě
Okrasná tráva – vlasy matky Země ve vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Ozdobné traviny zažívají díky svému nenahraditelnému místu v zahradní kompozici  velký comeback. Světoznámý zahradní architekt Karl Foerster (zemřel v roce 1970) je nazval „vlasy matky Země“ a jako jeden z mála odborníků v minulém století jim věnoval svůj obdiv. Zatímco tehdy byly trávy málem odsouzeny k zapomenutí,  v posledních letech zase přišly do módy. Existují jak nízké trsy, tak dvoumetrové traviny, okrasné pro jednu sezónu nebo na mnoho let. Kromě listů jsou ozdobná i květenství. Často se na zahradě využívají jako pozadí k jiným rostlinám nebo k doplnění seskupení okrasných dřevin. Většina travin vyžaduje spíše sušší stanoviště.

Kostřavy by neměly chybět

Mezi nejkrásnější patří nízká kostřava sivá (Festuca glauca \“Azurit\“) tvořící ježaté modrozelené trsy jehlicovitých listů. Nad nimi se na konci jara a na začátku léta objeví stébla s fialově zelenými klásky. Původní přírodní druh roste na suchých pastvinách a loukách jihovýchodní Francie a severozápadní Itálie. Je mrazuvzdorná, dosahuje výšky 30 cm, miluje slunce a používá se do štěrkových zahrad, na prosluněné lemy, na zvýšené záhony i do skalek. Kostřav je několik druhů a s žádnou z nich neprohloupíte.

Barevný chameleon

Velmi dekorativní trávou je rovněž třtina ostrokvětá (Calamagrostis x acutiflora) s okrově zbarveným květenstvím. Trs bývá 50 cm vysoký, v květu dosahuje až velikosti člověka. Kultivar má stříbřitě bílé podélné pruhované listy, které kvetou v červenci načechranými latami stříbřitě fialové barvy, která se později mění na bronzově hnědou. Na podzim se barví do žluta a suchá stébla i klasy zůstávají pevně stát dlouho do zimy. Na pěstování je nenáročná, roste na sušších i vlhčích půdách na plném slunci i v polostínu. Používá se jako solitéra i v malých skupinách na okraje trávníků, na skalnaté partie.​

Zelená i pod sněhem

Ostřice představují velkou skupinu stále zelených vytrvalých rostlin. V České republice roste  více než 80 druhů ostřic, po celém světě jich známe asi dva tisíce. Z břehů potoků a řek na Novém Zélandu se k nám dostala ostřice Buchananova (Carex buchananii), v horní části až půlmetrových trsů obloukovitě převislá. Její listy jsou během celého roku zlatobronzově zbarvené. Jde o vytrvalou trávu s úzkými a jemnými listy, barevnými i v zimě. Kvete nevýraznými klásky. Sluší jí to jako solitéře do zahrádky, nebo na skalkách či vřesovištích. Rostliny jsou efektně zbarvené nejen po celou vegetaci, ale i v zimě. Ojíněné nebo se sněhovým popraškem vypadají velmi hezky.

Podzimní vousatec

Na suchu se daří i oblíbené trávě dochanu psárkovitému (Pennisetum), kterému se lidově říká vousatec. Je to nádherná okrasná travina, která se může stát ozdobou každé zahradní partie. Tvoří široké trsy s úzkými šedozelenými listy a bývá až 80 cm vysoká. Největší chloubou vousatce jsou jeho červenavě hnědé, válcovité klasy, které se na rostlině objevují v srpnu až v září. Připomínají štětky na čištění lahví. Vousatci se bude dařit na slunném, chráněném a teplém stanovišti s dobře propustnou zahradní půdou a jeho květy budou zdobit zahradu až do zimy.

Zebra potřebuje slunce

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na atraktivní mohutné ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis), které mají řadu odrůd lišících se velikostí, vzhledem či květenstvím. Zdobí zahrady na celém světě. Tato okrasná tráva, dříve také nazývána Strictus, se snadno stane dominantou vašeho záhonu. Její jasně zelené, tuhé listy jsou nápadně proužkované ve vodorovném směru a opravdu připomínají zebru. Roste vzpřímeně a je mrazuvzdorná. Potřebuje hodně světla, při jeho nedostatku špatně kvete a listy se tolik nevybarví.

Minimální péče

Samozřejmě že původně cizokrajných a teď už domestikovaných okrasných trav je mnohem víc a i jejich výběr na našem trhu je vskutku bohatý. Jsou to dekorativní a nenáročné rostliny. Na jaře, než tráva začne rašit, je u většiny druhů potřeba, abychom je těsně nad zemí seřízli a odstranili tak staré listy, které již splnily svou  zimní ochranou funkci. Jak začnou rašit listy nové, můžete začít trávu podle potřeby dělit, a tak ji rozmnožovat a vysazovat na jiná místa. V průběhu vegetačního období pak už jenom kontrolujte, jestli se tráva nerozrůstá do prostoru více, než jste původně zamýšleli.

TIP

Pestrolisté trávy lze samozřejmě vysadit také do květináče a oživit tak třeba terasu nebo vchod do domu. Budou vás těšit i v době, kdy se jiné květináčové rostliny ukládají k přezimování. A moc jim to sluší v kombinaci s podzimními trvalkami v truhlících za okny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o trávu na louce

O sekání trávy na loukách pomocí mulčovače; správná péče o louku.

Bubnové sekačky

Bubnové sekačky

Jak využít posekanou trávu

K čemu využít posekanou trávu ze zahrady

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.