Bohužel je to tak, rostlin jedovatých nebo alespoň nebezpečných, či rostlin způsobujících alergie je opravdu v každé zahradě mnoho, často tomu tak je, aniž by to její majitelé tušili. Jsou však i zahrady, do nichž jsou jedovaté rostliny vysazovány zcela záměrně, a to proto, aby se s nimi mohli lidé seznamovat a vyvíjet proti účinkům jejich jedů protilátky. Takové zahrady také často navštěvují studenti veterinárních škol, kteří se zde seznamují s rostlinami, jež mohou být častou příčinou zdravotních obtíží jejich pacientů.
V průběhu 225 let staré historie The College of Physicians of Philadelphia bylo zbudováno i Mütter muzeum a Historická lékařská knihovna. Zde je možné se dopodrobna seznámit i s doslova hrůzostrašnými záležitostmi z historie lékařství. Mnohé z těchto hrůzostrašných historek se týkají právě jedovatých rostlin a těm je věnována zahrada v The College of Physicians.
Špičková Montrealská botanická zahrada má také svou zahrádku toxických rostlin. Je sice menší a oplocená, ale jedovaté rostliny v ní vysazené mají stejnou sílu jako kdekoli jinde. Na vlastní oči zde můžete vidět například škumpu jedovatou (Rhus toxicodendron).
Kromě jiných anglických (irských) hradů má i Blarney Castle na Corku svou jedovatou zahradu.



Jednu z největších sbírek jedovatých rostlin však naleznete v jedovatých zahradách v Alnwicku v Northumberlandu. V zahradách obklopujících středověký hrad Alnwick můžete na vlastní oči spatřit zahradu doslova oplývající nebezpečím v rostlinné podobě. K vidění jsou tu nejrůznější jedovaté rostliny od tabáku, přes rulík, konopí až po blín.
O trochu blíž, v Padově nedaleko Benátek najdeme nejstarší univerzitní botanickou zahradu světa. I její součástí je velmi obdivuhodná sbírka jedovatých rostlin. I zde, stejně jako ve všech ostatních zahradách, nemá návštěvník při běžném pohledu ani tušení, jak nebezpečné mohou být všechny ty rostliny zde pěstované.
Ani celosvětově proslulá zahrada v Chelsea na tom není jinak. V této slavné londýnské zahradě najdete opravdu velké množství jak jedovatých, tak i léčivých rostlin. Někdy se jedná o jeden a tentýž druh rostliny, kdy její užití v malém množství může být lék, zatímco ve velkém množství se stává rostlina pro člověka a často i pro zvířata jedem.
Text: Zuzana Bohdalová