Dartmoor Garden House – romantické zahrady jihozápadní Anglie

Jihozápad Anglie tvoří zvláštní kus země. Je krásná a romantická, ale zároveň i divoká, drsná a nevlídná. Do této krajiny s nejznámější lokalitou Národním parkem Dartmoor je dokonce situován dramatický příběh, který ve své knize Pes baskervillský popsal sir Artur Conan Doyle. V průběhu letních slunných dní nabírá na romantickém vzezření krajina vřesovišť.Na samotném okraji dartmoorské oblasti pak nalezneme jednu z nejkrásnějších a nejznámějších anglických zahrad.

Dartmoor Garden House – romantické zahrady jihozápadní Anglie
Dartmoor Garden House – romantické zahrady jihozápadní Anglie (Zdroj: shutterstock.com)

Zahrada Garden House je situována kousek od města Yelverton v hrabství Devon. Po rekonstrukci je veřejnosti otevřena opět od 1. března 2013. Díky ideálním podmínkám vegetace v těchto zahradách překypuje pestrostí a vitalitou.

Dechberoucí výhledy na nejrůznější části zahrady se vám zde naskytnou v zvláště v jarním a letním ročním období. Kvetoucí louky na začátku léta hýří barvami a vůněmi, jaké si lze jen velmi těžko představit. Někdy je však místní krajina zastíněna těžkými mraky, které změní celkovou náladu široko daleko.

Součástí obezděné zahrady je stará kamenná ruina s točitým schodištěm. Dnes spíš už jen doplňuje krásu okolních květů, ale dříve zde sídlila stará farní kuchyně. Starý zahradní dům je dominantou celé zahrady. Odtud získala rovněž zahrada své jméno z anglického Garden House – zahradní dům. Postavený byl začátkem 19. století, ale jeho historie zasahuje vlastně až do století 14.

Těsně po II. světové válce dům zakoupili manželé Lionel a Kateřina Fortescue. Oba se s obrovským nadšením pustili do obnovy zahrady. Na velké ploše obezděné kamenem vytvořili něžnou zahradu s převažujícím podílem těch nejpestřejších trvalek. Přesto, že se zde setkáváme se zdánlivě až příliš odlišnými skupinami rostlin, ve výsledku vše vyhlíží více než dobře.

Pokračovatelem myšlenky obou manželů, kteří v osmdesátých letech nedlouho po sobě oba zemřeli, se stala nezávislá nadace Fortescue Garden Trust, která je majitelem celé zahrady a zachovává ji přesně v duchu přání původních majitelů.

Anglického ducha zahrad neohrožují ani výsadby japonských javorů nebo krása rostlin představujících ukázku jihoafrické vegetace. Střetávají se tu tedy i rostliny z různých koutů světa a rostou vedle sebe svorně díky umění a znalostem místních zahradníků, kteří jim dokázali připravit podmínky tak, že zde mohou velmi dobře prosperovat. Jihoafrická stepní zahrada postupně přechází ve venkovskou zahradu, ta se dále mění v květnatou louku plnou máků, zvonečků, kopretin, řebříčků a mateřídoušky, která jí dodává specifickou a nezaměnitelnou vůni.

Na konci prohlídky těchto fascinujících zahrad se návštěvníkům otvírá kouzelný pohled do anglické krajiny hrabství Devon, na staré stromy roztroušené okolo polí, na typickou anglickou kostelní věž. Návštěva zahrady Garden House se zkrátka stane nesmazatelným zážitkem pro každého jejího návštěvníka.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Od návrhu po údržbu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na návrh a údržbu zahrady.

Rekonstrukce staré zahrady

Na svoji nádhernou zahradu nás pozval pan Michal Ungr. Povypráví, jak vypadala zahrada původně, jaké materiály a rostliny na její vybudování použil a co plánuje do budoucna.

Jaké rostliny vysadit do stínu a jaké rostliny na plné slunce

Rady, které rostliny je vhodné vysadit do stinných míst v zahradě, např. kopytník, kapradiny, sleziník atd., jsou pro mnoho z nás nepostradatelné.

Prohlídka rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku

Vydáme se na prohlídku rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku a floristka nám prozradí, jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích.

Zeleň zahrady rozsvítí žlutolisté odrůdy tavolníků a svídy

Zeleň zahrady rozsvítíme žlutolistými odrůdami tavolníků a svídy.

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.