Zahradní branky, vrátka a vrata – inspirace pro vás

Vytvořte pro svou zahradu něco velmi originálního. Pořiďte do ní branku nebo vrátka, jejichž pouhé otevření se stane romantickým zážitkem. Jakmile se taková vrátka otevřou a dýchne na vás ticho zahrady a uklidní vás pohled do zeleně nebo vás zalije optimismem radost ze vší té kvetoucí nádhery, budete mít jistotu, že vaše nová vrátka jsou doslova bránou do pohádky – květinové pohádky.

Zahradní branky, vrátka a vrata – inspirace pro vás
Zahradní branky, vrátka a vrata – inspirace pro vás (Zdroj: shutterstock.com)

Hlavním důvodem pro zbudování branky do zahrady je samozřejmě umožnit vstup dovnitř. Vrátky nebo brankami lze ale oddělovat i jednotlivé části zahrady mezi sebou. Pokud máte zahradu prostornou, můžete v ní tak oddělit část zeleninovou od okrasné anebo díky vrátkům zabránit vstupu do některé z těchto částí vašemu čtyřnohému mazlíčkovi, který sem má vstup zakázán.

Vhodně zvolená branka v zahradě pomůže vytvořit nové dimenze, navede pohled návštěvníků tím správným směrem a z jednotlivých částí zahrady pomůže vytvořit intimnější části. Branky či vrátka vám mohou dokonce pomoci vytvořit několik různých stylů, což by na neodděleném pozemku bylo dosti těžké, ne-li nemožné.

Stejně jako při výběru plotu i při volbě branky se musíte nejdříve rozhodnout, zda chcete, aby bylo skrze branku vidět anebo by měla spíše sloužit jako zástěna skrývající další části zahrady. Průhledné vchody mohou potěšit oko nejen krásou ze zahrady, ale také tím, jak jsou vyrobené, zvláště, mají-li v sobě výjimečnost uměleckého díla. Jsou-li dílem, řezbáře, kováře, či přímo umělce, skýtají samy o sobě nádhernou podívanou. Pevné branky a vrata vám zase naopak pomohou snáze ve vaší zahradě navodit pocit soukromí a intimity.

Pro celkové vylepšení vchodu do zahrady je dobré vhodným způsobem vylepšit okolí branky, což lze nejlépe za pomocí okrasných květin a dřevin. Zvláště účinná je v tomto směru výsadba klasických popínavých růží, klematisu nebo břečťanu. Zvláště mají-li rostliny vonné květy nebo listy, znásobí to celkově příjemný dojem ze vstupu do zahrady, neboť každé sebemenší dotyky jsou pak provázeny příjemnou vůní, což působí na další vaše smysly. Zkuste například výsadbu jasmínu (Jasminum)nebo kaliny vonné (Viburnum farrei) či masoplodu změněného (Sarcococca confusa).

Nezapomeňte rovněž dobře uvážit, na kterou stranu by se měla branka otevírat, případně, zda bude branka po většinu času spíše otevřená.  Při výběru materiálu na výrobu branky či vrat se inspirujte v nejbližším okolí vaší zahrady. Je-li vaše zahrada blízko lesa, můžete do vaší zahradní branky začlenit větve, které v něm nasbíráte.

Ať už si vyrobíte zahradní branku porostlou bukem, břečťanem, vinnou révou, či vrátka z bambusu  nebo  pevnou branku z kovových mříží, přejeme vám, ať  se vám dílo zdaří a vaše vrátka do zahrady ať jsou vždy příjemným uvítáním pro milé hosty.

Text: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.