Zahradní branky, vrátka a vrata – inspirace pro vás

Vytvořte pro svou zahradu něco velmi originálního. Pořiďte do ní branku nebo vrátka, jejichž pouhé otevření se stane romantickým zážitkem. Jakmile se taková vrátka otevřou a dýchne na vás ticho zahrady a uklidní vás pohled do zeleně nebo vás zalije optimismem radost ze vší té kvetoucí nádhery, budete mít jistotu, že vaše nová vrátka jsou doslova bránou do pohádky – květinové pohádky.

Zahradní branky, vrátka a vrata – inspirace pro vás
Zahradní branky, vrátka a vrata – inspirace pro vás (Zdroj: shutterstock.com)

Hlavním důvodem pro zbudování branky do zahrady je samozřejmě umožnit vstup dovnitř. Vrátky nebo brankami lze ale oddělovat i jednotlivé části zahrady mezi sebou. Pokud máte zahradu prostornou, můžete v ní tak oddělit část zeleninovou od okrasné anebo díky vrátkům zabránit vstupu do některé z těchto částí vašemu čtyřnohému mazlíčkovi, který sem má vstup zakázán.

Vhodně zvolená branka v zahradě pomůže vytvořit nové dimenze, navede pohled návštěvníků tím správným směrem a z jednotlivých částí zahrady pomůže vytvořit intimnější části. Branky či vrátka vám mohou dokonce pomoci vytvořit několik různých stylů, což by na neodděleném pozemku bylo dosti těžké, ne-li nemožné.

Stejně jako při výběru plotu i při volbě branky se musíte nejdříve rozhodnout, zda chcete, aby bylo skrze branku vidět anebo by měla spíše sloužit jako zástěna skrývající další části zahrady. Průhledné vchody mohou potěšit oko nejen krásou ze zahrady, ale také tím, jak jsou vyrobené, zvláště, mají-li v sobě výjimečnost uměleckého díla. Jsou-li dílem, řezbáře, kováře, či přímo umělce, skýtají samy o sobě nádhernou podívanou. Pevné branky a vrata vám zase naopak pomohou snáze ve vaší zahradě navodit pocit soukromí a intimity.

Pro celkové vylepšení vchodu do zahrady je dobré vhodným způsobem vylepšit okolí branky, což lze nejlépe za pomocí okrasných květin a dřevin. Zvláště účinná je v tomto směru výsadba klasických popínavých růží, klematisu nebo břečťanu. Zvláště mají-li rostliny vonné květy nebo listy, znásobí to celkově příjemný dojem ze vstupu do zahrady, neboť každé sebemenší dotyky jsou pak provázeny příjemnou vůní, což působí na další vaše smysly. Zkuste například výsadbu jasmínu (Jasminum)nebo kaliny vonné (Viburnum farrei) či masoplodu změněného (Sarcococca confusa).

Nezapomeňte rovněž dobře uvážit, na kterou stranu by se měla branka otevírat, případně, zda bude branka po většinu času spíše otevřená.  Při výběru materiálu na výrobu branky či vrat se inspirujte v nejbližším okolí vaší zahrady. Je-li vaše zahrada blízko lesa, můžete do vaší zahradní branky začlenit větve, které v něm nasbíráte.

Ať už si vyrobíte zahradní branku porostlou bukem, břečťanem, vinnou révou, či vrátka z bambusu  nebo  pevnou branku z kovových mříží, přejeme vám, ať  se vám dílo zdaří a vaše vrátka do zahrady ať jsou vždy příjemným uvítáním pro milé hosty.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Renovace kovových předmětů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes se podíváme na renovaci kovových předmětů. Tato technika se využije doma i na zahradě.

Jaké zvolit výplně do plotu, nebo jakou vybrat branku?

Máte nově postavený plot, ale jakou výplň zvolit? Jakou branku, bránu? Pepa Libický Vám poradí!

Poštovní schránka na staré židli

Návod na výrobu poštovní schránky

Domácí kutil: vychytávka na schránce a pojízdný regál

Podívejme se na vychytávky domácího kutila doma i na zahradě.

Budování japonské zahrady

Víte, jaké náležitosti by měla splňovat typická japonská zahrada?

Bílá zahrada

Vytváření bílé zahrady - vysazování primárně bíle kvetoucích rostlin a keřů

ČTĚTE DÁLE

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?