Inspirace ze slunného jihu

Máte rádi klima jižních zemí? Jezdíte tam rádi na dovolenou? Fascinují vás rostliny, které zde mají svůj domov? Pořiďte si některé z nich do své zahrady. Mohou to být klidně i středomořské popínavky.

Inspirace ze slunného jihu
Inspirace ze slunného jihu (Zdroj: shutterstock.com)

Mnoho dnešních zahrad se dnes pyšní nejrůznějšími pergolami, trelážemi, okrasným sloupovím anebo zástěnami, ke kterým se hodí vysázet zejména zajímavé popínavé rostliny. Takovými jsou hlavně ty, které mají půvab středomořských krásek. Jestli i vy se chcete těšit z nádhery jejich květů, stačí si vybrat mezi následujícími druhy.

Jasmínovník vonný (Trachelospermum jasminoides) okouzlí každého svou intenzivní jasmínovou vůní, která se šíří do okolí z jeho bílých květů. Tato rostlina je ideální pro špalíry a zástěny, roste poměrně pomalu a jeho velkou výhodou je to, že skvěle snáší výkyvy v zásobování půdy vodou. Pokud je přes zimu chráněn před sluncem a zakrytý, může být vysazen i do volné půdy, neboť je odolný vůči mrazu. Pouze pěstujeme-li ho v nádobě, takovou rostlinu je nutné uskladnit od prosince do konce března v mrazuprostém prostředí. Další jeho variantou, která kvete žlutě je jasmínovník asijský (Trachelospermum asiaticum).

Zvláště v posledních letech se těší velké oblibě u pěstitelů  dipladénie neboli mandevilla (Dipladenia/Mandevilla). Obzvláště velké květy má odrůda ‚Alice du Ponts‘. Co se stanoviště týče, vyhovuje jí nepříliš osluněné místo spíše v polostínu a dostatečně vlhký vzduch. Je nutné rostlinu dostatečně a pravidelně zalévat a její výhonky navést zpočátku k opoře a omotat je kolem ní. Koncem zimy je možné provést řez. Tato rostlina dosahuje běžně výšky od 0,5 až do 3 metrů. Při přezimování na světlém místě zůstává stálezelená, jen při nedostatku světla v zimě opadává. Pozor, rostlina je jedovatá.

Již dlouhou dobu se těší zájmu obdivovatelů a zahrádkářů bugenvilea nádherná (Bougainvillea spectabilis) a to díky bohatému nasazení květů, či spíše listenů zákrovu, které mají fascinující barvu a svým vzhledem každého lákají již z velké dálky. Její skutečné květy jsou jen malé žlutobílé středy patrné uprostřed barevných listenů. Tyto malé květy vydrží kvést jen po několik málo dní. Bugenvilea miluje plné oslunění.  V létě vyžaduje vydatnou zálivku a po každém odkvětu razantní řez, který usměrní její bujný růst. Díky řezu lze z této rostliny vypěstovat stejně dobře bohatý keř, stromek na kmínku anebo výraznou popínavku kryjící i velkou pergolu.

A do čtveřice nabídneme z krásných jižních rostlin neméně krásně kvetoucí a také vonící jasmín pravý. Výhodou je, že hlavní doba jeho kvetení spadá do vrcholného léta, kdy mnoho dalších rostlin má již kvetení za sebou. Intenzivně vonící bílé jasmínové květy vyrůstají na stoncích ovíjejících se kolem podpěr, ideálně na polostinném až plně osluněném místě. Rostlina vyžaduje taktéž vydatnou zálivku a pevnou podpěru, kolem které se bude ve spirálách obtáčet. Do srpna je potřeba jasmín přihnojovat a důležité je vědět, že při teplotách od 0 do 12°C u nás přezimuje.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?