Zahrada u rušné ulice

Zahrady všichni považujeme za místa stvořená k odpočinku, avšak poklid a odpočinek mohou na zahradách narušovat nejrůznější faktory. Jedním z nich může být například rušná silnice, která za zahradou vznikla až dávno poté, co jsme si zahradu pořídili a s ničím takovým jsme předem nepočítali.

Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice (Zdroj: shutterstock.com)

Negativní faktory

Ačkoli chceme trávit čas na čerstvém vzduchu a uprostřed přírody, zahrada v sousedství rušné komunikace s sebou přináší spíše pravý opak. Na čerstvý vzduch a klid můžeme v takovém případě prakticky zapomenout, ale spíše abychom si zvykali na neustálý hluk, prach a exhalace. Řešit musíme i průhledovou část do zahrady směrem k silnici, a tak přijdou na řadu opatření, která nám tyto negativní faktory pomohou odbourat anebo alespoň výrazně omezit.

Chce to šikovné řešení

Odbourat negativní výhled ze zahrady, utlumit vysokou hladinu hluku a v horkých a teplých dnech bojovat s odrazem slunečního záření od povrchu silnice, to chce dobrý nápad. Ten může vyřešit zároveň i nedostatek soukromí a pohlcování škodlivých výfukových plynů. Sníženou obyvatelnost zahrady mohou v tomto směru výrazně vylepšit clony z keřů a širokokorunných stromů. Zvláště u malých pozemků je řešení takovéto zahrady poměrně zapeklitý oříšek. Řešení může být ale často i velmi jednoduché, může jím být vyšší plot a výsadba vhodných dřevin ve vzájemné kombinaci anebo mírný terénní val opět odrážející hluk a vytvářející soukromí v zahradě. Živé zelené stěny jsou pak naprosto univerzálním řešením. Při výšce nad 2 metry dokážou navíc zajistit i potřebné soukromí.

Návrhy jednotlivých řešení

Je zcela jasné, že je nutné o tyto živé stěny náležitě pečovat, aby plnily svou ochrannou funkci. Takové živé ploty vyžadují pravidelné tvarování, aby se docílilo jejich kompaktního růstu a vzájemného zapojení.

a) Dobré protihlukové stěny lze vybudovat pomocí kombinované výsadby opadavých a stálezelených keřů. Bezpodmínečně je však nutné zachovat šíři výsadby několik metrů v průměru.

b) Tradiční jednodruhové živé ploty lze vyměnit za několikadruhové , jejichž jednotlivé keře se nebudou tvarovat, ale bude na nich prováděn pouze zmlazovací řez.

Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice

c) Posezení a místa určená k odpočinku ještě více odcloňte od okolního prostředí, použijte keře, popínavé rostliny, vysoké trvalky a vysaďte je v blízkosti altánu anebo u něj umístěte treláž pro pnoucí růže či jiné hustě rostoucí rostliny.

d) Na venkovské zahrady u komunikací využijte k osazení víceúčelové druhy, využijete z nich úrodu a vsaďte také na druhy původně zde rostoucí, těm se zde bude dařit nejlépe, například černému bezu anebo lísce obecné, případně ptačímu zobu.

e) Naopak nesprávnou volbou do venkovského prostředí jsou panašované kultivary a výrazně prošlechtěné kultivary. Do města se hodí pustoryl pýřitý, štědřenec odvislý, ruj vlasatá nebo zimolez tatarský, případně rakytník řešetlákový.

f) V městském prostředí budou dobře clonit od okolí a navíc i dobře vypadat okrasné druhy stromů a keřů s hustší korunou a jejich různé kultivary.

g) Vysoký stupeň hluku vám na pozemku může pomoci odbourat vodní prvek, malý splávek, bublající potůček anebo přečerpávaná voda v jezírku, to vše vám nejen zkrášlí zahradu, ale pomůže i se zajištěním vzdušné vlhkosti v okolí, což oceníte zvláště v období suchého léta.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16.04.2019, Autor: 24.7.2014 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.