Zahrada u rušné ulice

Zahrady všichni považujeme za místa stvořená k odpočinku, avšak poklid a odpočinek mohou na zahradách narušovat nejrůznější faktory. Jedním z nich může být například rušná silnice, která za zahradou vznikla až dávno poté, co jsme si zahradu pořídili a s ničím takovým jsme předem nepočítali.

Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice (Zdroj: shutterstock.com)

Negativní faktory

Ačkoli chceme trávit čas na čerstvém vzduchu a uprostřed přírody, zahrada v sousedství rušné komunikace s sebou přináší spíše pravý opak. Na čerstvý vzduch a klid můžeme v takovém případě prakticky zapomenout, ale spíše abychom si zvykali na neustálý hluk, prach a exhalace. Řešit musíme i průhledovou část do zahrady směrem k silnici, a tak přijdou na řadu opatření, která nám tyto negativní faktory pomohou odbourat anebo alespoň výrazně omezit.

Chce to šikovné řešení

Odbourat negativní výhled ze zahrady, utlumit vysokou hladinu hluku a v horkých a teplých dnech bojovat s odrazem slunečního záření od povrchu silnice, to chce dobrý nápad. Ten může vyřešit zároveň i nedostatek soukromí a pohlcování škodlivých výfukových plynů. Sníženou obyvatelnost zahrady mohou v tomto směru výrazně vylepšit clony z keřů a širokokorunných stromů. Zvláště u malých pozemků je řešení takovéto zahrady poměrně zapeklitý oříšek. Řešení může být ale často i velmi jednoduché, může jím být vyšší plot a výsadba vhodných dřevin ve vzájemné kombinaci anebo mírný terénní val opět odrážející hluk a vytvářející soukromí v zahradě. Živé zelené stěny jsou pak naprosto univerzálním řešením. Při výšce nad 2 metry dokážou navíc zajistit i potřebné soukromí.

Návrhy jednotlivých řešení

Je zcela jasné, že je nutné o tyto živé stěny náležitě pečovat, aby plnily svou ochrannou funkci. Takové živé ploty vyžadují pravidelné tvarování, aby se docílilo jejich kompaktního růstu a vzájemného zapojení.

a) Dobré protihlukové stěny lze vybudovat pomocí kombinované výsadby opadavých a stálezelených keřů. Bezpodmínečně je však nutné zachovat šíři výsadby několik metrů v průměru.

b) Tradiční jednodruhové živé ploty lze vyměnit za několikadruhové , jejichž jednotlivé keře se nebudou tvarovat, ale bude na nich prováděn pouze zmlazovací řez.

Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice
Zahrada u rušné ulice

c) Posezení a místa určená k odpočinku ještě více odcloňte od okolního prostředí, použijte keře, popínavé rostliny, vysoké trvalky a vysaďte je v blízkosti altánu anebo u něj umístěte treláž pro pnoucí růže či jiné hustě rostoucí rostliny.

d) Na venkovské zahrady u komunikací využijte k osazení víceúčelové druhy, využijete z nich úrodu a vsaďte také na druhy původně zde rostoucí, těm se zde bude dařit nejlépe, například černému bezu anebo lísce obecné, případně ptačímu zobu.

e) Naopak nesprávnou volbou do venkovského prostředí jsou panašované kultivary a výrazně prošlechtěné kultivary. Do města se hodí pustoryl pýřitý, štědřenec odvislý, ruj vlasatá nebo zimolez tatarský, případně rakytník řešetlákový.

f) V městském prostředí budou dobře clonit od okolí a navíc i dobře vypadat okrasné druhy stromů a keřů s hustší korunou a jejich různé kultivary.

g) Vysoký stupeň hluku vám na pozemku může pomoci odbourat vodní prvek, malý splávek, bublající potůček anebo přečerpávaná voda v jezírku, to vše vám nejen zkrášlí zahradu, ale pomůže i se zajištěním vzdušné vlhkosti v okolí, což oceníte zvláště v období suchého léta.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na správné klíčení semen dřevin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Proč některá semena dřevin vyklíčí a některá ne? Odborník nám poradí poč se to stalo a jak semena správně zasít, aby vyklíčila.

Budování japonské zahrady

Víte, jaké náležitosti by měla splňovat typická japonská zahrada?

Bílá zahrada

Vytváření bílé zahrady - vysazování primárně bíle kvetoucích rostlin a keřů

Kámen v zahradě

Kámen v zahradě

Dalibor Janda a jeho zahrada

Reportáž s Daliborem Jandou a povídání o jeho zahradě, kamenných prvcích v a sochách v ní umístěných

Pavel Bobek a jeho zahrada

Přemek Podlaha je se štábem Receptáře na návštěvě na zahradě u Pavla Bobka

ČTĚTE DÁLE

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?