Osmero nebezpečí, které v sobě skrývá zahradničení

Blahodárné účinky zahradničení na lidské zdraví byly již mnohokrát prokázány. Při zahradničení se lidem daří snížit vysoký krevní tlak, spálit spoustu kalorií a mnohým dokonce i zlepšit sexuální život. Nicméně jsou tu i jistá zdravotní rizika a potenciální nebezpečí, které může se zahradničením souviset. Podívejme se tedy dnes společně na ně.

Osmero nebezpečí, které v sobě skrývá zahradničení
Osmero nebezpečí, které v sobě skrývá zahradničení (Zdroj: shutterstock.com)

Náhodné škrábance a řezné rány

Pokud pravidelně zpracováváte a ořezáváte na zahradě trnité rostliny a pracujete s ostrými nástroji, měli byste se ujistit, že máte k danému období platné očkování proti tetanu. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučují, aby měly dospělé osoby přeočkování vždy jedenkrát za 10 let. Bakterie tetanu mohou totiž přežívat v půdě a do těla se dostat otevřenou ránou. K příznakům onemocnění tetanem patří mírné křeče žvýkacích svalů, křeče se postupně dostávají do nižších částí těla a stávají se stále více bolestivými. Mohou následně způsobovat i problémy s dýcháním. Nejlepší ochrana je používání kvalitních pevných rukavic při práci s ostrými předměty anebo trnitými keři.

Hmyz přenášející choroby

Borelióza patří k nejznámějším nemocem přenášeným infikovanými klíšťaty na člověka. V případě nákazy postižený trpí horečkou, zimnicí, bolestí hlavy a svalů. Dlouhodobě provází toto onemocnění únava a v dalším stádiu nemoci dokonce i kognitivní poruchy. Proto je vždy před odchodem na zahradu důležité ujistit se, že jste chráněni buďto vhodným oděvem a obuví anebo postřikem ve spreji.

Zacházení s chemikáliemi

Existuje mnoho prostředků k ošetřování trávníků, které ale obsahují pesticidy a prodávají se společně s dalšími toxickými látkami, které pak běžně používáme na trávníky, hubení škůdců v zahradě atd. Laboratorní testy však prokázaly jejich obrovskou škodlivost u laboratorních zvířat, například různé mutace, rakovinné bujení atd. Tyto škodliviny, budou-li nadužívány, mohou mít nepříznivý ekologický dopad, a to včetně kontaminace okolních zdrojů vody. Nakupujte tedy raději organická hnojiva a přípravky a nejste-li si při jejich nákupu jisti, poraďte se s odborníkem.

Horké letní počasí

Mnozí z nás, kdo zahradničíme, jistě již na vlastní kůži poznali, jak vypadá úžeh a jak se na člověku dokáže podepsat práce v horkých letních dnech přímo pod žhavými slunečními paprsky. Kromě toho, že vystavujeme svou kůži škodlivému polednímu žáru, často dojede i k vnitřnímu přehřátí organismu, které může končit až dehydratací. Pamatuijete na to, že je vhodné dělat při práci přestávky, odpočívat ve stínu a častěji doplňovat tekutiny. Potřebujete-li doplnit energii dopřejte si některý z energy drinků pro sportovce anebo popíjejte vodu s přídavkem soli.

Slunce ohrožující vaši pleť

Zahrada sice není pláž ani koupaliště, přesto i zde vystavujete svou pokožku přímému slunci a často i mnohem déle, než by tomu bylo na plovárně nebo na pláži, a tak tedy pozor na škodlivé paprsky a raději svou pokožku chraňte jěště dříve, než na zahradu vyrazíte. Natřete se ochrannými prostředky s vyšším UV filtrem, ať máte jistotu, že se nespálíte.

Jedovaté rostliny

Dokonce i ty nejkrásnější květiny mohu být jedovaté a představovat poměrně vysoké riziko otrav při náhodném požití. Máme na mysli například rododendrony, hortenzie a rovněž mnohé pokojové rostliny. Vždy tedy pozorně sledujte děti a své čtyřnohé mazlíčky, pokud jsou s vámi na zahradě, co zde konzumují a s čím si hrají. Někdy ani ne rostliny samotné, ale spíše jejich plody jsou zvláště pro děti velmi lákavé a mohly by je požít.

Přetažení svalstva

Nevhodným postojem při zvedání těžkých břemen si na zahradě můžeme až neskutečně ublížit. Nesprávné zvedací a spouštěcí techniky vedou k bolestem zad, až k případným výhřezům plotének anebo zablokování obratlů. Pamatujte proto při práci na zahradě na tato nebezpečí a buďto vyhledejte pomocníky, kteří vám s těžkými břemeny pomohou anebo nastudujte správné postupy, jak břemeno uchopit. Nikdo přece nestojí o nepříjemné vymknutí, záněty šlach, bolesti v zádech anebo dokonce o syndrom karpálního tunelu, který postihuje ruce při neustále opakovaném namáhání týchž svalů a úponů.

Silný hluk oslabuje sluch

Elektrické nářadí jako jsou pily a sekačky, drtiče odpadu, rotační kultivátory anebo strunové vyžínačea křovinořezy, to vše je nářadí, které způsobuje hluk v rozsahu 80 až 105 decibelů. Cokoli nad 80 dB však již může způsobit trvalé postižení vašeho sluchu, takže ochrannné pomůcky pro práci při těžkých a hlučných zahradních pracech rozhodně nepodceňujte!

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Očkování psa proti tetanu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tetanus je onemocnění s trochu neobvyklou příčinou.

Jak natírat bez čištění nádoby na barvu

Pokud vás nebaví po natírání čistit vaničku od barvy, poradíme vám, jak si vaničku vyložit alobalem, abyste se o umývání vůbec starat nemuseli.

Proč doma nechovat kočkovitou šelmu

Chovat či nechovat doma kočkovitou šelmu?

Recept na banánové lívance

Banánové lívance jsou další variantou z dlouhé řady variací na lívance. Připravte je jako chutnou svačinu nebo sladký oběd.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.