Osmero nebezpečí, které v sobě skrývá zahradničení

Blahodárné účinky zahradničení na lidské zdraví byly již mnohokrát prokázány. Při zahradničení se lidem daří snížit vysoký krevní tlak, spálit spoustu kalorií a mnohým dokonce i zlepšit sexuální život. Nicméně jsou tu i jistá zdravotní rizika a potenciální nebezpečí, které může se zahradničením souviset. Podívejme se tedy dnes společně na ně.

Osmero nebezpečí, které v sobě skrývá zahradničení
Osmero nebezpečí, které v sobě skrývá zahradničení (Zdroj: shutterstock.com)

Náhodné škrábance a řezné rány

Pokud pravidelně zpracováváte a ořezáváte na zahradě trnité rostliny a pracujete s ostrými nástroji, měli byste se ujistit, že máte k danému období platné očkování proti tetanu. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučují, aby měly dospělé osoby přeočkování vždy jedenkrát za 10 let. Bakterie tetanu mohou totiž přežívat v půdě a do těla se dostat otevřenou ránou. K příznakům onemocnění tetanem patří mírné křeče žvýkacích svalů, křeče se postupně dostávají do nižších částí těla a stávají se stále více bolestivými. Mohou následně způsobovat i problémy s dýcháním. Nejlepší ochrana je používání kvalitních pevných rukavic při práci s ostrými předměty anebo trnitými keři.

Hmyz přenášející choroby

Borelióza patří k nejznámějším nemocem přenášeným infikovanými klíšťaty na člověka. V případě nákazy postižený trpí horečkou, zimnicí, bolestí hlavy a svalů. Dlouhodobě provází toto onemocnění únava a v dalším stádiu nemoci dokonce i kognitivní poruchy. Proto je vždy před odchodem na zahradu důležité ujistit se, že jste chráněni buďto vhodným oděvem a obuví anebo postřikem ve spreji.

Zacházení s chemikáliemi

Existuje mnoho prostředků k ošetřování trávníků, které ale obsahují pesticidy a prodávají se společně s dalšími toxickými látkami, které pak běžně používáme na trávníky, hubení škůdců v zahradě atd. Laboratorní testy však prokázaly jejich obrovskou škodlivost u laboratorních zvířat, například různé mutace, rakovinné bujení atd. Tyto škodliviny, budou-li nadužívány, mohou mít nepříznivý ekologický dopad, a to včetně kontaminace okolních zdrojů vody. Nakupujte tedy raději organická hnojiva a přípravky a nejste-li si při jejich nákupu jisti, poraďte se s odborníkem.

Horké letní počasí

Mnozí z nás, kdo zahradničíme, jistě již na vlastní kůži poznali, jak vypadá úžeh a jak se na člověku dokáže podepsat práce v horkých letních dnech přímo pod žhavými slunečními paprsky. Kromě toho, že vystavujeme svou kůži škodlivému polednímu žáru, často dojede i k vnitřnímu přehřátí organismu, které může končit až dehydratací. Pamatuijete na to, že je vhodné dělat při práci přestávky, odpočívat ve stínu a častěji doplňovat tekutiny. Potřebujete-li doplnit energii dopřejte si některý z energy drinků pro sportovce anebo popíjejte vodu s přídavkem soli.

Slunce ohrožující vaši pleť

Zahrada sice není pláž ani koupaliště, přesto i zde vystavujete svou pokožku přímému slunci a často i mnohem déle, než by tomu bylo na plovárně nebo na pláži, a tak tedy pozor na škodlivé paprsky a raději svou pokožku chraňte jěště dříve, než na zahradu vyrazíte. Natřete se ochrannými prostředky s vyšším UV filtrem, ať máte jistotu, že se nespálíte.

Jedovaté rostliny

Dokonce i ty nejkrásnější květiny mohu být jedovaté a představovat poměrně vysoké riziko otrav při náhodném požití. Máme na mysli například rododendrony, hortenzie a rovněž mnohé pokojové rostliny. Vždy tedy pozorně sledujte děti a své čtyřnohé mazlíčky, pokud jsou s vámi na zahradě, co zde konzumují a s čím si hrají. Někdy ani ne rostliny samotné, ale spíše jejich plody jsou zvláště pro děti velmi lákavé a mohly by je požít.

Přetažení svalstva

Nevhodným postojem při zvedání těžkých břemen si na zahradě můžeme až neskutečně ublížit. Nesprávné zvedací a spouštěcí techniky vedou k bolestem zad, až k případným výhřezům plotének anebo zablokování obratlů. Pamatujte proto při práci na zahradě na tato nebezpečí a buďto vyhledejte pomocníky, kteří vám s těžkými břemeny pomohou anebo nastudujte správné postupy, jak břemeno uchopit. Nikdo přece nestojí o nepříjemné vymknutí, záněty šlach, bolesti v zádech anebo dokonce o syndrom karpálního tunelu, který postihuje ruce při neustále opakovaném namáhání týchž svalů a úponů.

Silný hluk oslabuje sluch

Elektrické nářadí jako jsou pily a sekačky, drtiče odpadu, rotační kultivátory anebo strunové vyžínačea křovinořezy, to vše je nářadí, které způsobuje hluk v rozsahu 80 až 105 decibelů. Cokoli nad 80 dB však již může způsobit trvalé postižení vašeho sluchu, takže ochrannné pomůcky pro práci při těžkých a hlučných zahradních pracech rozhodně nepodceňujte!

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019, Autor: 19.8.2014 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.