Rodinné zahrady

Pojetí zahrady, jako prostoru pro společnou aktivitu celých rodin, je poměrně krátkodobá záležitost. Asi v polovině 20. století došlo k výrazné změně, kdy zahrada přestala být chápána jako místo intenzivního zahradničení a začala nabízet více prostoru k relaxaci a také místo, kde se začínal budovat venkovní obytný prostor. Do této doby tedy můžeme zařadit i vznik pojmu rodinná zahrada.

Rodinné zahrady
Rodinné zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Rodinná zahrada – jak se pozná?

Rodinná zahrada může v dnešní době představovat v podstatě kteroukoli zahradu, která nabízí dostatek prostotu pro dětské hry, pro posezení dospělých a pro realizaci koníčků spojených se zahradničením. Miniaturní, byť přenosné pískoviště se vejde snad na každou zahradu. Posezení můžete pojmout velkoryse, ale také velmi skromně a přidat menší či větší prolézačku nebo skluzavku také nemusí být problém.

Především životní styl rodiny je to, co ovlivní celkový koncept venkovního obytného prostoru. Pokud rádi v létě grilujete, bez místa vhodného pro gril a alespoň malého posezení se neobejdete. Jestliže zvete často přátele anebo příbuzenstvo, ke společnému posezení bude ideální spíše prostornější terasa s možností zastínění nebo posezení pod pergolou, případně letní kuchyně.

Rodinné zahrady
Rodinné zahrady
Rodinné zahrady
Rodinné zahrady
Rodinné zahrady
Rodinné zahrady

Co se týká prostoru vyhrazeného dětem, jsou nejčastěji realizovány dvě základní varianty. První nabízí vybudování opravdového hřiště, které se bude z času na čas přizpůsobovat měnícím se potřebám rostoucích dětí. Druhá koncepce nabídne spíše dostatek volného prostoru, jenž spoléhá na využívání řady přírodních prvků, kterými jsou nejčastěji stromy, k tomu, aby si děti na nich užívaly lezení anebo stavbu bunkrů, případně si hrály v blízkosti potůčku či vodní kaskády anebo mohly využít koupání v jezírku. Druhý způsob využití zábavné plochy nabízí dětem řadu možností, jak se postupně seznamovat s přírodními zákonitostmi. Děti, které tak budou mít blíž k přírodě, se budou o vše více zajímat a je velmi pravděpodobné, že ani v budoucnosti jim nebude zcela lhostejná ochrana přírody a životního prostředí.

Klíčové prvky pro tvorbu rodinné zahrady

A co považujeme za klíčové prvky pro tvorbu rodinné zahrady?  Především je to snadno udržovatelné posezení, které bude pravděpodobně sloužit více rodičům, ale ani na děti bychom v tomhle směru neměli zapomínat. Buďto jim můžeme vytvořit samostatné posezení v miniaturním provedení anebo jim v případě potřeby přizpůsobit posezení dospělácké. Dalším neméně důležitým prvkem je vybavení pro dětské hry. Ideální je houpačka, skluzavka a pískoviště, které může později nahradit třeba lezecká stěna a basketbalový koš. Nebude na škodu, když vyšetříte na zahradě trochu místa, kde si budou moci děti přes léto postavit stan a o prázdninách v něm občas přespat.

Prvkem, který v rodinné zahradě nesmí chybět, jsou samozřejmě rostliny. Vybírejte však takové, které jsou odolné a vydrží i občasné útoky vašich dětí a psa, když si spolu budou hrát. Na druhou stranu, aby se vaše děti cítily v bezpečí a vy je na zahradě nemuseli hlídat na každém kroku, vybírejte rostliny bezpečné a nejedovaté. Kolem hrací plochy nevysazujte růže ani dřišťál, rozhodně sem nebude vhodné ani umístění keřů, jejichž bobule by děti mohly na podzim zbytečně lákat ke konzumaci. Nezapomínejte ani na barvy v zahradě a volbu vhodných povrchů, které by v dětské hrací části měly být rozhodně měkčí a bezpečnější. Také zařaďte z výchovně-estetických důvodů některé přírodní prvky jako například jezírko s mírně šikmými stěnami anebo rostliny atraktivní pro motýly. Všechny tyto prvky mají v rodinné zahradě mít své místo.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Omezení výskytu klíšťat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Klíšťata jsou kvůli šíření nemocí obávaným nebezpečím nejen lidí, ale i psů.

Procházka zahradou u Dagmar Březinové

Dagmar Březinová provádí Receptář exteriérem statku. Ukazuje, jak přestavěla staré hospodářské budovy na venkovní posezení u krbu a zahradu.

Zahradní posezení z pneumatik

Kruhový taburet na zahradu ze staré pneumatiky

Na co si dát pozor, když zakládáme zahradu

Rady na co si dávat pozor, když zakládáme zahradu.

České hesperidium na Vysočině

Pan Broža vypráví, jak postavil české hesperidium a co to znamená. Inspiroval se v Itálii a pěstuje zde celoročně citrusy

Vyrobte si praktický příborník z plechovek

Jak vyrobit příborník ze starých plechovek jednoduše a rychle

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.