Rodinné zahrady

Pojetí zahrady, jako prostoru pro společnou aktivitu celých rodin, je poměrně krátkodobá záležitost. Asi v polovině 20. století došlo k výrazné změně, kdy zahrada přestala být chápána jako místo intenzivního zahradničení a začala nabízet více prostoru k relaxaci a také místo, kde se začínal budovat venkovní obytný prostor. Do této doby tedy můžeme zařadit i vznik pojmu rodinná zahrada.

Rodinné zahrady
Rodinné zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Rodinná zahrada – jak se pozná?

Rodinná zahrada může v dnešní době představovat v podstatě kteroukoli zahradu, která nabízí dostatek prostotu pro dětské hry, pro posezení dospělých a pro realizaci koníčků spojených se zahradničením. Miniaturní, byť přenosné pískoviště se vejde snad na každou zahradu. Posezení můžete pojmout velkoryse, ale také velmi skromně a přidat menší či větší prolézačku nebo skluzavku také nemusí být problém.

Především životní styl rodiny je to, co ovlivní celkový koncept venkovního obytného prostoru. Pokud rádi v létě grilujete, bez místa vhodného pro gril a alespoň malého posezení se neobejdete. Jestliže zvete často přátele anebo příbuzenstvo, ke společnému posezení bude ideální spíše prostornější terasa s možností zastínění nebo posezení pod pergolou, případně letní kuchyně.

Rodinné zahrady
Rodinné zahrady
Rodinné zahrady
Rodinné zahrady
Rodinné zahrady
Rodinné zahrady

Co se týká prostoru vyhrazeného dětem, jsou nejčastěji realizovány dvě základní varianty. První nabízí vybudování opravdového hřiště, které se bude z času na čas přizpůsobovat měnícím se potřebám rostoucích dětí. Druhá koncepce nabídne spíše dostatek volného prostoru, jenž spoléhá na využívání řady přírodních prvků, kterými jsou nejčastěji stromy, k tomu, aby si děti na nich užívaly lezení anebo stavbu bunkrů, případně si hrály v blízkosti potůčku či vodní kaskády anebo mohly využít koupání v jezírku. Druhý způsob využití zábavné plochy nabízí dětem řadu možností, jak se postupně seznamovat s přírodními zákonitostmi. Děti, které tak budou mít blíž k přírodě, se budou o vše více zajímat a je velmi pravděpodobné, že ani v budoucnosti jim nebude zcela lhostejná ochrana přírody a životního prostředí.

Klíčové prvky pro tvorbu rodinné zahrady

A co považujeme za klíčové prvky pro tvorbu rodinné zahrady?  Především je to snadno udržovatelné posezení, které bude pravděpodobně sloužit více rodičům, ale ani na děti bychom v tomhle směru neměli zapomínat. Buďto jim můžeme vytvořit samostatné posezení v miniaturním provedení anebo jim v případě potřeby přizpůsobit posezení dospělácké. Dalším neméně důležitým prvkem je vybavení pro dětské hry. Ideální je houpačka, skluzavka a pískoviště, které může později nahradit třeba lezecká stěna a basketbalový koš. Nebude na škodu, když vyšetříte na zahradě trochu místa, kde si budou moci děti přes léto postavit stan a o prázdninách v něm občas přespat.

Prvkem, který v rodinné zahradě nesmí chybět, jsou samozřejmě rostliny. Vybírejte však takové, které jsou odolné a vydrží i občasné útoky vašich dětí a psa, když si spolu budou hrát. Na druhou stranu, aby se vaše děti cítily v bezpečí a vy je na zahradě nemuseli hlídat na každém kroku, vybírejte rostliny bezpečné a nejedovaté. Kolem hrací plochy nevysazujte růže ani dřišťál, rozhodně sem nebude vhodné ani umístění keřů, jejichž bobule by děti mohly na podzim zbytečně lákat ke konzumaci. Nezapomínejte ani na barvy v zahradě a volbu vhodných povrchů, které by v dětské hrací části měly být rozhodně měkčí a bezpečnější. Také zařaďte z výchovně-estetických důvodů některé přírodní prvky jako například jezírko s mírně šikmými stěnami anebo rostliny atraktivní pro motýly. Všechny tyto prvky mají v rodinné zahradě mít své místo.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Omezení výskytu klíšťat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Klíšťata jsou kvůli šíření nemocí obávaným nebezpečím nejen lidí, ale i psů.

Procházka zahradou u Dagmar Březinové

Dagmar Březinová provádí Receptář exteriérem statku. Ukazuje, jak přestavěla staré hospodářské budovy na venkovní posezení u krbu a zahradu.

Zahradní posezení z pneumatik

Kruhový taburet na zahradu ze staré pneumatiky

Na co si dát pozor, když zakládáme zahradu

Rady na co si dávat pozor, když zakládáme zahradu.

České hesperidium na Vysočině

Pan Broža vypráví, jak postavil české hesperidium a co to znamená. Inspiroval se v Itálii a pěstuje zde celoročně citrusy

Vyrobte si praktický příborník z plechovek

Jak vyrobit příborník ze starých plechovek jednoduše a rychle

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!