Červen v zahradě

V červnu vrcholí délka dne, astronomicky končí jaro a začíná léto. Počasí tomu ne vždy musí odpovídat, z hlediska prací na zahradě však o nástupu léta rozhoduje spíše celkový průběh počasí v předchozích měsících.

Červen v zahradě
Červen v zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

V červnu se stává centrem veškerého dění obvykle exteriér, ať už je to zahrada, terasa anebo alespoň malý balkon, všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku. Pokud máme terasu či balkon alespoň částečně zastřešené, není pro nás překážkou jakékoli počasí.

Na nevyužitých místech v zahradě můžeme umístit některé pokojové rostliny, kterým venkovní prostředí přes léto prospěje a my tak jimi pohledově zkrášlíme výhled doslova do všech koutů zahrady. Umístit sem můžeme podeňky, asparágus, zelence, oleandry, mučenky, ibišky, olověnce, muškáty, balzamíny, fuchsie, voskovky, begónie atd.

Na zahradě je v tomto měsíci snad ze všeho nejdůležitější boj s plevelem. Rostlinám totiž ubírá vodu i živiny, zastiňuje je a navíc může být přenašečem nejrůznějších škůdců a chorob. Bojovat s plevelem se musí ale i v těch nejzazších koutech zahrady, aby se nevysemeňoval a nedostával se do ostatních porostů. Pokud budete zahradu kontrolovat pravidelně, alespoň 1x týdně, obvykle se vám podaří nebezpečný plevel výrazně oslabit. Část práce s pletím si můžete ušetřit vhodným nastýláním. Využijte k tomu buďto posekanou trávu, u které dbejte na to, aby byla bez semen, dále lze využít tmavou fólii anebo odpadovou lepenku.

Kdo touží mít dokonalý požitek i z večerního pohledu na zahradu, může vytvořit poutavou scenérii využitím nápaditého osvětlení. Dobré je myslet zvláště na osvětlení zajímavých květinových záhonů, kvetoucích keřů a koniferových skupin. Zahradní reflektory se dají uplatnit takřka všude. Ideální bude osvítit s nimi jezírka, fontánkydekorativní prvky v zahradě. Stejnému účelu dobře poslouží i dekorativní zahradní lucerny, které jsou zvláště působivé v uměleckém kovářském provedení.

Červen v zahradě
Červen v zahradě
Červen v zahradě
Červen v zahradě
Červen v zahradě
Červen v zahradě

V červnu pokračujeme i v chránění svých pomocníků. Nerušíme hnízdící ptactvo, hnízda nikomu neukazujeme. Je dobré poučit děti o užitečnosti nejrůznějších zvířat na zahradě, jako jsou ježci, rosničky, ropuchy anebo slunéčka sedmitečná. Zajímavým, ale u nás stále méně běžným pomocníkem na zahradě je velmi dobře pohyblivé plemeno kachny zvané indický běžec. Vzhledově se velmi blíží klasické kachně až na typický vzpřímený postoj. Kachna rostlinám vůbec neškodí, ale celou zahradu dokáže dokonale prošmejdit a nalézt a sezobnout kdejakého škůdce včetně slimáků.

Pro zálivku v tomto období platí zásada, že zaléváme spíše méně často, ale vydatně. Zalévání malými dávkami vody by bylo v letním horku neúčinné a zbytečně pracné, jelikož většina zálivkové vody by ani nepronikla ke kořenům a vypařila by se.

Máme-li na zahradě vysoké trvalky, bude dobré včas je vyvázat k oporám, než je vyvrátí déšť anebo vítr. Odkvetlé tulipánynarcisy necháme dobře zatáhnout a až koncem června je vyryjeme rycími vidlemi. Narcisy můžeme na místě ponechat i několik let, tulipány raději jen 2 roky. Polštářkové trvalky a skalničky po odkvětu seřízneme tak, aby nepřerůstaly vymezený prostor. Z letniček můžeme ještě vysévat například hrachor.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?