Červen v zahradě

V červnu vrcholí délka dne, astronomicky končí jaro a začíná léto. Počasí tomu ne vždy musí odpovídat, z hlediska prací na zahradě však o nástupu léta rozhoduje spíše celkový průběh počasí v předchozích měsících.

Červen v zahradě
Červen v zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

V červnu se stává centrem veškerého dění obvykle exteriér, ať už je to zahrada, terasa anebo alespoň malý balkon, všichni se snažíme trávit co nejvíce času venku. Pokud máme terasu či balkon alespoň částečně zastřešené, není pro nás překážkou jakékoli počasí.

Na nevyužitých místech v zahradě můžeme umístit některé pokojové rostliny, kterým venkovní prostředí přes léto prospěje a my tak jimi pohledově zkrášlíme výhled doslova do všech koutů zahrady. Umístit sem můžeme podeňky, asparágus, zelence, oleandry, mučenky, ibišky, olověnce, muškáty, balzamíny, fuchsie, voskovky, begónie atd.

Na zahradě je v tomto měsíci snad ze všeho nejdůležitější boj s plevelem. Rostlinám totiž ubírá vodu i živiny, zastiňuje je a navíc může být přenašečem nejrůznějších škůdců a chorob. Bojovat s plevelem se musí ale i v těch nejzazších koutech zahrady, aby se nevysemeňoval a nedostával se do ostatních porostů. Pokud budete zahradu kontrolovat pravidelně, alespoň 1x týdně, obvykle se vám podaří nebezpečný plevel výrazně oslabit. Část práce s pletím si můžete ušetřit vhodným nastýláním. Využijte k tomu buďto posekanou trávu, u které dbejte na to, aby byla bez semen, dále lze využít tmavou fólii anebo odpadovou lepenku.

Kdo touží mít dokonalý požitek i z večerního pohledu na zahradu, může vytvořit poutavou scenérii využitím nápaditého osvětlení. Dobré je myslet zvláště na osvětlení zajímavých květinových záhonů, kvetoucích keřů a koniferových skupin. Zahradní reflektory se dají uplatnit takřka všude. Ideální bude osvítit s nimi jezírka, fontánkydekorativní prvky v zahradě. Stejnému účelu dobře poslouží i dekorativní zahradní lucerny, které jsou zvláště působivé v uměleckém kovářském provedení.

Červen v zahradě
Červen v zahradě
Červen v zahradě
Červen v zahradě
Červen v zahradě
Červen v zahradě

V červnu pokračujeme i v chránění svých pomocníků. Nerušíme hnízdící ptactvo, hnízda nikomu neukazujeme. Je dobré poučit děti o užitečnosti nejrůznějších zvířat na zahradě, jako jsou ježci, rosničky, ropuchy anebo slunéčka sedmitečná. Zajímavým, ale u nás stále méně běžným pomocníkem na zahradě je velmi dobře pohyblivé plemeno kachny zvané indický běžec. Vzhledově se velmi blíží klasické kachně až na typický vzpřímený postoj. Kachna rostlinám vůbec neškodí, ale celou zahradu dokáže dokonale prošmejdit a nalézt a sezobnout kdejakého škůdce včetně slimáků.

Pro zálivku v tomto období platí zásada, že zaléváme spíše méně často, ale vydatně. Zalévání malými dávkami vody by bylo v letním horku neúčinné a zbytečně pracné, jelikož většina zálivkové vody by ani nepronikla ke kořenům a vypařila by se.

Máme-li na zahradě vysoké trvalky, bude dobré včas je vyvázat k oporám, než je vyvrátí déšť anebo vítr. Odkvetlé tulipánynarcisy necháme dobře zatáhnout a až koncem června je vyryjeme rycími vidlemi. Narcisy můžeme na místě ponechat i několik let, tulipány raději jen 2 roky. Polštářkové trvalky a skalničky po odkvětu seřízneme tak, aby nepřerůstaly vymezený prostor. Z letniček můžeme ještě vysévat například hrachor.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!