Co s dlouhým a úzkým pozemkem

Majitelé dlouhých a nepříliš širokých pozemků se obvykle dosti zapotí, než naplánují svou zahradu k obrazu svému. Je pravdou, že tento typ zahrad je nejčastější ve městech. Tam se majitelé pozemků potýkají s tímto problémem rozhodně častěji než v prostředí venkovském. Někdy si dlouhý a úzký pozemek vyžádá dokonce i zásah zahradního architekta, když už si majitelé s takovýmto prostorem opravdu nevědí rady.

Co s dlouhým a úzkým pozemkem
Co s dlouhým a úzkým pozemkem (Zdroj: shutterstock.com)

Použijte některé dobré triky a nápady

Ano, je pravda, že dlouhý a úzký pozemek je svým způsobem dosti znevýhodněn, ale existují i pro komplikované prostory mnohdy velmi zajímavá řešení. Jejich využitím se i z protáhlé zahrady může stát příjemná oáza klidu pro váš každodenní odpočinek. K jedněm z nich patří rozdělit zahradu na několik menších úseků a každému z těchto úseků dát jinou funkci. Tato samostatná zahradní místa může spojovat například užší cestička, která se bude zahradou vinout jako had v několika obloucích.

Využijte rostliny podle celkového konceptu zahrady

Čím menší a užší pozemek, tím menší a lehčí rostlinné formy volte. Není možné úzkou a malou zahradu osázet několika řadami stromů, které budou stínit jak vám a vašemu domu, tak i sousedům. Optický předěl jednotlivých úseků zahrady nemusí zabezpečovat vždy jen stromy a vysoké živé ploty, jako náhradní řešení často efektněji poslouží výsadba vyšších okrasných trav.

Co dělat v případě menší zahrady

Pro vylepšení pocitu soukromí na takové malé zahradě bude ideálním řešením rozdělení pozemku do bloků. Každému bloku dejte jinou funkci a uvidíte, že to celkově opticky zvětší i malý prostor. Zapomeňte ale na přímé zahradní cesty. Rozhodně raději zvolte zvlněnou cestičku, ideální bude, povede-li trávníkem. Mnohdy stačí jen položit do trávníku několik nášlapných kamenů. Jako předěl v zahradě využívejte hlavně vyšší trvalky typu topolovky růžové, náprstníku červeného nebo ostrožky velkokvěté. Využít můžete i sporýše argentinské, krásenku zpeřenou nebo titónii okrouhlolistou.

Vizuální rozdělení větších úzkých zahrad

Velmi hezky budou v takových zahradách vypadat altánky z kovové konstrukce, ideálně, když jejich části obrostou popínavými rostlinami. Podobnou službu udělá i několik sloupků, po kterých se budou pnout popínavé letničky, například povijnice, černooká Zuzana nebo vilec čili cobea.

Nezapomeňte, že při tvorbě úzké a dlouhé zahrady mají velký vliv na vnímání takovéhoto prostoru i použité materiály a jejich barevná skladba. Plot se zde stává obvykle zcela nechtěnou dominantou, a to je hlavní důvod, proč je třeba jej změkčit.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zahradní zákoutí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Vacek představuje svoji zahradu a její zákoutí a vypráví, jak ho budoval. o jeho budování.

Jak zabezpečit dům, chatu a další objekty?

Náš majetek není před zloději nikdy dostatečně ochráněn. Pepa Libický vám ukáže, jak mohou fotopasti pečlivě střežit váš objekt.

Ochranný nátěr alejových stromů

Kvetoucí keře a stromky - druhy, pěstování

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Řadové rodinné domy

Dnes si povíme něco o řadových rodinných domech. Naším hostem je pan Jan Rampich.

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?