Písčitá půda na zahradě

Především na jižní Moravě a ve východních Čechách jsou u nás rozšířeny písčité půdy. Písčitá půda má tu výhodu, že se dá docela dobře obdělávat jak v suchém, tak ve vlhkém stavu. Z tohoto důvodu se písčité půdy označují jako půdy lehké. Jak lze takovéto půdy vylepšit, co všechno obsahují a co naopak ne, to je námětem dnešního článku. Pokud se vás a vaší zahrady týkají právě otázky písčitých půd, čtěte dále.

Písčitá půda na zahradě
Písčitá půda na zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Charakteristika písčitých půd

Díky velké pórovitosti a hrubé zrnitosti jsou písčité půdy dobře propustné pro vodu i vzduch. Výhodou je tedy, že nemají sklon k podmáčení. Nevýhodou ve vlhčích klimatických oblastech je však bohužel snadnější vyplavování živin právě z těchto půd. Obsah jemnozemě a humusu v písčitých půdách významnou měrou ovlivňuje obsah živin. Mezi rychle vysychající půdy chudé na živiny patří písčité půdy s nízkým obsahem humusu a s malým obsahem jílnatých částic.

Jaké je využití písčitých půd

Vzhledem k tomu, že se zvýšeným obsahem humusu a jílu se zlepšují i vlastnosti těchto půd, čistě písčité půdy jsou vhodné pouze jako lesní stanoviště. Za čistě písčité půdy jsou označovány půdy s obsahem jílnatých částic pod 10%. Vhodnými opatřeními lze z těchto půd získat dobré zahradní půdy, to jsou půdy s obsahem jílnatých částic v rozpětí 15 – 25 %. V takových půdách již mohou růst téměř všechny rostliny.

Náplavové písčité půdy a jejich využití

V těchto typech půd je upřednostňováno pěstování raných brambor a rané zeleniny. Daří se v nich i jahodám, a takřka všem druhům kořenové zeleniny. Snad pouze košťáloviny zde mohou trpět nedostatkem živin. Letničky naopak dávají přednost právě těmto nivním náplavovým písčitým půdám. Mírný nedostatek živin jim nevadí, kvetou zde bujněji a navíc je velmi pozitivní, že na těchto půdách méně trpí chorobami.

Písčitá půda na zahradě
Písčitá půda na zahradě
Písčitá půda na zahradě
Písčitá půda na zahradě
Písčitá půda na zahradě
Písčitá půda na zahradě

Jaké rostliny do písčitých půd

Levandule, verbena bonariensis (sporýš argentinský), choisya ternata, buddleia (komule) a geranium (kakost), to všechno jsou květiny, kterým se bude dařit v písčitých půdách, a při jejich výsadbě na vaši zahradu rozhodně neuděláte chybu. Co se týče stromů, v písčitých půdách si libují katalpy, laburnum (štědřenec), crataegus (hloh), břízy (betula), acer (javor), albizia, ginkgo. Z konifer juniperus, pinus, cupressus (cypřiš), chamaecyparis (cypřišek), araucaria. Ze stálezelených rostlin jsou to ilex (cesmína), quercus ilex (dub cesmínovitý), eukalyptus, mahonie, helianthemum (devaterník), hebe, brslen (eonymus). Keře, kterým vyhovují písčité půdy: tamaryšek (tamarix), kalina (viburnum), cytisus (janovec), cotoneaster (skalník), berberis (dřišťál), abutilon chagana, forsythia (zlatice), gaultheria, ribes (meruzalka), philadelphus (pustoryl), lonicera (zimolez), hypericum (třezalka), hubiscus syriacus (ibišek syrský), mahonie,erica (vřesovec), caluna vulgaris (vřes).

Jak je vidět, výběr rostlin vhodných pro písčité půdy je opravdu dostatečný, takže se rozhodně nemusíte obávat, máte-li písčitou půdu ve své zahradě, že byste v ní neměli co pěstovat.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.04.2019, Autor: 24.10.2014 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.