Plody a listí od souseda na našem pozemku aneb Soužití na zahradách podle občanského zákoníku

Velká úprava sousedských práv dle nového občanského zákoníku řeší mnohé věci. Zdá se, že přinejmenším v několika zásadních věcech vychází z logiky věci a úpravy tedy doznaly značných změn. Jak to však bývá, ani nyní to však neznamená, že bude se sousedskými spory konec. Listí, stín, větve, kouř a dým, imise z komína, svody vody, zřizování staveb v těsné blízkosti společné hranice, to vše a mnohé další záležitosti se mohou stát důvodem dalších sousedských sporů.

Plody a listí od souseda na našem pozemku aneb Soužití na zahradách podle občanského zákoníku
Plody a listí od souseda na našem pozemku aneb Soužití na zahradách podle občanského zákoníku (Zdroj: shutterstock.com)

Nový občanský zákoník dnem 1. 1. 2014 nabyl účinnosti a přinesl tak změny i v zákoně č. 89/2012 Sb, týkající se soukromoprávních pravidel ve vztahu k dřevinám rostoucím na pozemcích jednotlivých vlastníků.

Listí z ořešáku obtěžuje souseda

Máte mohutný ořešák na okraji hranic svého pozemku? Pak už jste se možná ne jednou dostali do sporu se sousedem, kterému se nechce každoročně sklízet ořešákové listí ze své zahrady. Nebo mu mohutný strom stíní a pod ořešákem přesahujícím váš společný plot nic nechce růst a do okna jeho obývacího pokoje sotva kdy zasvitne slunce. Podle nového ustanovení v občanském zákoníku se může váš soused postarat nejen o ořechy, kterému spadnou do zahrady, ale může seříznout podle potřeby i větve ořešáku, aby mu nestínily. Věděli jste o tom? Problém však nastane, jakmile soused ořešák seřízne nadměrně anebo zcela laicky, větve ořešáku mohou zaschnout a silný řez nemusí ořešák zvládnout vůbec. To může nakonec vést ke značnému úbytku ořešáků na našich zahradách. Jedná se o krásné, leč mohutné stromy, které se dříve logicky vysazovaly na okrajích pozemků a nyní již často zasahují nad pozemky sousední. Soused může být sice potěšen, že si nasbírá třeba i nějaké to kilo vlašských ořechů, které mu napadají do zahrady (trhat ze stromu je však nesmí!) ale již mnohem méně ho jistě potěší úklid listí, které se nedá kompostovat a je ho navíc každoročně velké množství.

Zřizování staveb v blízkosti hranic pozemku

Hranice pozemku jsou vytýčeny takzvanými rozhrady, což jsou ploty, meze, zdi atp. Společné zdi a ploty každý užívá na své straně a také každý nese povinnost jejich údržby rovněž ze své strany. Sousedé vzájemně mohou požadovat jeden po druhém, aby se zdržela druhá strana zřízení stavby právě v těsné blízkosti těchto společných hranic. Pouze pokud nejsou hranice mezi pozemky jednoznačné, určuje je soud, a to na základě toho, jak byly pozemky vztahově uspořádány v posledním období.

Výsadba stromů u hranic pozemku

Rozumní lidé se domluví, říká se, a tak by to mělo také být. Ne vždy je to ale pravidlem. Mnohdy jsme svědky hádek doslova o maličkosti. Měli bychom mít tedy na zřeteli, že i stromky, které vysazujeme malé, jednou vyrostou a stanou se košatými stromy, a tak bychom je neměli vysazovat v těsné blízkosti sousedova plotu. Souseda můžeme požádat o totéž. Běžně podle zvyklostí platí, že stromy vyrůstající nad 3 metry mají přípustnou vzdálenost pro výsadbu 3 metry od hranic pozemku a stromy ostatní 1,5 metru.

Jak je to s imisemi

Samostatným dalším problémem mohou být imise. Dělí se na přímé a nepřímé imise. Mezi přímé imise lze zařadit například svádění vody na cizí pozemek, což je vždy zakázáno. Imise nepřímé, ke kterým řadíme prach, kouř, ale i hluk, s těmi to může být poněkud komplikovanější. Všechny tyto imise nepřímé jsou zakázány v případě, že překračují únosnou mez. Co se však rozumí únosnou mezí, to není již tak jednoznačné. Obecně je to míra přesahující přiměřené místní poměry podstatným způsobem omezující obvyklé užívání pozemku. V případě, že se tento typ sporu dostane až před soud, ten bude zkoumat, jaké jsou podmínky v okolí bydliště či dotčeného pozemku.

Zde zmíněné příklady, které by mohly vyvolat jisté sousedské spory, jsou spíše příkladem toho, co sousedé nejčastěji řeší mezi sebou na svých pozemcích, než vyčíslení celé problematiky sousedských práv dle nového občanského zákoníku.

Text:Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Jana Kopřivy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V následující reportáži si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

Dravý roztoč jako pomocník na zahradě

V zimních měsících je vhodná doba pro výsadbu dravého roztoče Typhlodromus pyri.

Poradna Václava Větvičky

Poradna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky

Opět zde máme oblíbenou rubriku listárna Václava Větvičky. I tentokrát si zodpovíme dotazy diváků.

Jaké listnaté dřeviny jsou vhodné na zahradu

Zařizujete si zahradu, nebo jen chcete zasadit stromy, abyste do budoucna měli více stínu? Představíme některé listnáče.

Využití spadaného listí na zahradě

Využití spadaného listí na zahradě

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.